Lassan kifutnak a teljesítés alatt álló megrendelések a Volvo Buses wrocławi üzeméből, amelyben a fennálló megbízások 2024 elejéig biztosítják a folyamatos termelést. Bár a buszgyártási tevékenység jelenleg még kiegyensúlyozott a lengyel üzemben, 2023 őszére már elfogy a megrendelések jelentős része, amit jól mutat az is, hogy a gyár új tulajdonosa, a Vargas Holding, amely hőszivattyúkat gyárt majd a bezárásra ítélt karosszériaépítő létesítményben, az év negyedik negyedévében megkezdi a Volvo munkavállalóinak átvételét. A wrocławi gyár által teljesített utolsó megrendelések egyike a lengyelországi Katowice közlekedéséért felelős Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej (PKM) társaság 22 darab hibrid Volvo 7900-as leszállítására vonatkozó megbízása, amelyet kereken egy évvel ezelőtt zsebelt be a Volvo Buses lengyel képviselete.
A közlekedési társaság, miután a Volvo Buses a járművekre kiírt közbeszerzésen legyőzte a Solarist, öt csuklós és 17 szóló hibrid hajtásrendszerű Volvo 7900-ast rendelt meg a svéd buszgyártótól, a csuklósokat nettó 11,5 millió, a szólókat pedig nettó 29,5 millió lengyel złoty összértékben – a csuklósok darabonkénti vételára forintban átszámolva 192 millió, a szólóké 145 millió forint. Már a járművek mindegyike megérkezett a PKM Katowice flottájába, azóta pedig a társaság közlése szerint átestek minden megfelelőségi teszten, így készen állnak a helyi utazóközönség szállítására, már csak a helyi közlekedésszervezőn múlik, hogy mikor lehet őket birtokba venni.
A párhuzamos hibrid hajtásrendszerű buszokba egységesen 5,1 literes, négyhengeres, 240 lóerős (177 kW), Euro 6e környezetvédelmi besorolású, akár 100%-ban bioüzemanyaggal is működtethető dízelmotor került, amelyhez a szólókban 120, a csuklósokban pedig egy 130 kW teljesítményű Volvo I-SAM villanymotor párosul. Erőátviteli egységként a 12 előremeneti fokozattal rendelkező Volvo I-Shift AT2412F robotváltó szolgál. A köztes energiatárolást lítium-ion akkumulátor biztosítja, amelyet a rendszer a regeneratív fékezések során visszanyert, később az elektromotor és a segédberendezések működtetését biztosító villamos energiával tölt fel. A buszok ezzel a megoldással az időjárási- és útviszonyoktól függően legfeljebb egy kilométert képesek helyi károsanyag-kibocsátás nélkül, tisztán elektromos üzemmódban, azaz kizárólag a villanymotorra és az akkumulátorokra hagyatkozva megtenni. A fuvarozó kérésére a megrendelés a Volvo Zone Management szolgáltatásával is kiegészült, melynek segítségével előzetesen meghatározott földrajzi zónák jelölhetők ki a városban, így a járművek csak ott közlekednek majd elektromos üzemmódban, ahol ezt az üzemeltető beállítja.
A 12 méter hosszú szóló kocsik 32 ülő és 53 álló, a 18 méteres csuklósok 43 ülő és 87 álló utas befogadására alkalmasak, továbbá felszerelték őket kétzónás klímaberendezéssel, USB-csatlakozókkal és fedélzeti Wi-Fi szolgáltatással is.
A típus szóló változatából még további 97 darab biztosan elkészül a lengyel üzemben a Belgium vallon régiójában szolgáltató OTW (Opérateur de Transport de Wallonie) közlekedési társaság részére. A 97 kocsi beszerzése Volvo és az OTW egy korábban megkötött, 430 darabos keretmegállapodásának terhére valósul meg, amelynek részeként a társaság 2025-ig további 265 darab párhuzamos hibrid hajtásrendszerű Volvo 7900-ast vásárolhat. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy ki fogja legyártani ezeket az opciós járműveket, ha esetleg a szolgáltató igényt tartana rájuk, úgy mint azt sem, hogy ki veszi át a 8900-as széria gyártását az üzem 2024 eleji bezárását követően. A két típus jövőjével kapcsolatban nemrégiben megkerestük a Volvo svéd központját. Válaszukban egyelőre csak annyit közöltek, hogy ugyanúgy mint a villanyhajtású 7900-as és a 9700/9900 típuspár esetében, már több karosszériagyártó bejelentkezett ezen szériák gyártási jogáért is, de a jelenleg is zajló tárgyalásokra való tekintettel többet nem árulhattak el.
Fotók: www.wkatowicach.eu