Az utóbbi évek egyik legjelentősebb együtemű járműcseréjét hajtotta végre a Volánbusz Csongrád-Csanád megyében azzal, hogy az elmúlt hetekben 19 darab alacsony belépésű háromtengelyes Volvo 8900-ast állított forgalomba a régió útjain az ezredforduló környékén beszerzett nagy befogadóképességű autóbuszainak végleges kiváltására. A fejlesztésnek köszönhetően a megye helyközi buszállományának 8,7%-a újult meg, átlagéletkora pedig 12,7 évről 10,8 évre csökkent.
Az elmúlt több mint két évtizedben a Volánbusz Csongrád-Csanád megyei jogelődjei, a Tisza Volán, majd a kérészéletű DAKK Zrt. előszeretettel bővítették a régiós flottát háromtengelyes nyújtott szóló autóbuszokkal. A megyébe az első ilyen nagy befogadóképességű járművek 2001-ben érkeztek, akkor öt darab középmotoros, Volvo B10M alvázra épített Ikarus EAG E95-ös (ebből a kivitelből csak a Tisza Volán vásárolt) és szintén öt Rába Contact 302-es csatlakozott a Tisza Volán állományához. Később, a 2005-2006-os Volán-tenderek keretében további 21 darab hasonló méretű autóbuszt, köztük négy Scania alvázas Ikarus EAG E94-est és 17 darab, az Alfa Busz Kft.-n keresztül Svédországból használtan vásárolt, 2001-es évjáratú Volvo Carrus Vega L-t szerzett be a régiós Volán társaság. Ezek a járművek a 2001-ben forgalomba helyezett háromtengelyesekkel szemben már alacsony belépésűek voltak. Ezt követően a megyébe csak egy évtizeddel később érkezhettek újabb háromtengelyesek, 2014-ben öt, 2015-ben pedig további három vadonatúj Volvo 8900-as, 2016 után pedig négy darab, Norvégiából használtan vásárolt, 2007-es gyártású Volvo-Säffle 8500-as. Az időközbeni selejtezések és átcsoportosítások eredményeként a megyei háromtengelyes állomány összetétele és mérete az elmúlt években ugyan némileg megváltozott, de még így is a Csongrád-Csanád megyei forgalmi üzem közlekedteti az ország egyik legnagyobb elővárosi háromtengelyes-flottáját, amely már igencsak megérett egy jelentős frissítésre. A kiérdemesült, 2000-es évek elején vásárolt 15 méteres kocsik kiváltására a legutóbbi 50 darabos Volvo 8900-as beszerzés adott lehetőséget, mivel a tavaly megrendelt szériából a Volánbusz jelentős mennyiséget, 19 példányt szánt a Szeged környéki vonalak kiszolgálására.
A mai napon hivatalosan átadott és már forgalomba is állított 19 darab Volvo 8900-as nettó 1,6 milliárd forint értékben került beszerzésre, a buszok darabonkénti vételára 85 millió forint. Az új szerzeményekkel szinte a megye egész területén lehet majd találkozni: 13 került a társaság szegedi telephelyére, amelyek a megyeszékhelyről Deszkre, Zákányszékre, Üllésre, Ásotthalomra, Kübekházára, Pusztamérgesre, Makóra, Tiszaszigetre, Röszkére, Sándorfalvára, Dócra, Algyőre, Pusztaszerre, Csongrádra, Forráskútra, Kistelekre, Baksra, Ópusztaszerre, Öttömösre, Ruzsára, Soltra közlekednek, illetve közülük több a vármegye határát átlépve Gyulára, Kecskemétre, Bajára, Kiskunhalasra, Kiskunmajsára, Kiskőrösre Kalocsára, Bácsalmásra, Csólyospálosra, Debrecenbe, valamint a Dunántúlra, ezen belül Siófokra és Veszprémbe is szállítják az utasokat. A makói telephelyre érkezett egyetlen jármű Szegedre, Hódmezővásárhelyre és Tótkomlósra, míg a hódmezővásárhelyi telephely két új járműve Békéssámsonra, Tótkomlósra, Orosházára, Székkutasra és Makóra közlekedik. A szentesi telephelyen három autóbusz fiatalította az állományt, melyek a Csongrád–Szeged, Szentes–Derekegyház, Szeged–Deszk, Tömörkény–Szeged, Szeged–Makó vonalakon álltak forgalomba. Az érintett autóbuszvonalakon éves szinten mintegy 7 millió utazásról gondoskodik a Volánbusz.
Mint azt már többször megírtuk, a társaság legújabb 8900-asai a 2021 végén beszerzett példányokéval szinte azonos felszereltséggel érkeztek: természetesen légkondicionáltak, rendelkeznek elektronikus utastájékoztató rendszerrel, USB-töltőpontokkal, utasüléseken elhelyezett mobiltelefon-tartókkal, fedélzeti kamerarendszerrel, forgalom- és tolatózóna-figyelő kamerával és az M3 járműkategória I, II és III osztályaira ma már kötelezően megkövetelt fedélzeti automata tűzelfojtó rendszerrel is. Mozgatásukért egy 6+1 fokozatú ZF EcoLife automataváltóval párosított, 320 lóerős (235 kW) Volvo D8K dízelmotor felel. A buszok szervizelése és karbantartása az átadást követő 24 hónapban a Volánbusz számára nem jár költséggel, ezeket a kétéves garanciaidő alatt a Volvo Hungária végzi el a saját költségén.
A járműveket bemutató sajtótájékoztatón dr. Bói Loránd, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésstratégiáért felelős helyettes államtitkára elmondta:
Minisztériumunk célja a közösségi közlekedés folyamatos fejlesztése. Az ehhez szükséges lépések egyike a járműfiatalítási program folytatása, melynek keretében most 19 új autóbuszt adhattunk át Csongrád-Csanád vármegyében. Már az ország minden járásában találkozhatnak az utasok a program részeként forgalomba állított új járművekkel, melyek magas színvonalon elégítik ki az utazási igényeket, és az utasok, járművezetők biztonságát is szolgálják. A közelmúltban bevezetett ország- és vármegyebérletek is használhatók ezeken az új autóbuszokon. A következő időszakban folytatjuk az autóbuszos és a vasúti járműpark megújítását, valamint célunk a közös tarifarendszer továbbfejlesztése, hogy a személyszállítási szolgáltatások minél gyorsabban, egyszerűbben igénybe vehetők legyenek.
Kruchina Vince, a Volánbusz vezérigazgatója hangsúlyozta:
Társaságunk célja továbbra is az, hogy a járműpark folyamatos megújításával még vonzóbbá tegye a közösségi közlekedést az egyénivel szemben. Csongrád-Csanád vármegyében is folyamatos a flotta megújítása, csak az elmúlt két évben 7 darab MAN Lion’s City GL A23, 19 darab Credobus Econell 12, 1 darab Volvo 8900 és 6 darab Credobus Inovell 12 típusú autóbusz állt forgalomba a vármegye helyközi vonalain, míg Szeged helyi közlekedésében február óta 10 darab gázüzemű MAN Lion’s City 12 G típusú jármű korszerűsíti az állományt, amelyeket hamarosan további 8 darab alternatív – elektromos – meghajtású, különösen környezetkímélő autóbusz követ.
A Volánbusz immár öt éve tartó jármű-fiatalítási programja keretében eddig 99 új autóbusszal fiatalodott Csongrád-Csanád megye 300 darabos járműparkja, vagyis a társaság a forgalmi üzem állományának már csaknem egyharmadát cserélte le.