Hosszas várakozás után Szeged az első város, ahol forgalomba állnak a Volánbusz vadonatúj, CNG-hajtású MAN Lion’s City 12 G autóbuszai. Az összesen 164 darabos kontingensből 10 példány kerül a Tisza-parti városba, amelyek hivatalos átadóünnepségét ma tartották a szegedi városháza előtti Széchenyi téren, ahol legutóbb 1999-ben sorakoztak fel ekkora számban gázüzemű autóbuszok. Az eseményre portálunk is meghívást kapott a Volánbusztól.
A tavaly több mint nettó 15 milliárd forint összértékben beszerzett környezetbarát flottát a Volánbusz eredetileg 2022 nyarának végétől állította volna fokozatosan szolgálatba. A tervek szerint először a városi kivitelű példányok kerültek volna sorra – Szegeden 10, Budapest agglomerációjában pedig 75 kocsi -, amelyeket ősz folyamán kellett volna követnie a Szolnokra és Zalaegerszegre szánt, összesen 79 darab elővárosi kialakítású, kétajtós autóbusznak. A közlekedési társaság számításait viszont – bár a cég ezt hivatalosan nem kommunikálta – keresztülhúzták a világpolitikai helyzet miatt egekbe szökő gázárak, így a már korábban megérkezett MAN-eket csak most veheti birtokba az utazóközönség. Információink szerint a szegedi rendeltetésű gázbuszok után a Volánbusz rövid időn belül forgalomba állítja a budapesti agglomerációba szánt, BKK-kék fényezésű példányokat is.
Az elődeiknél zöldebb, csendesebb és korszerűbb utazási körülményeket biztosító „városi oroszlánok” mintegy 1 milliárd forint értékben érkeznek Szeged útjaira az MAN ankarai üzeméből. A járművek darabonkénti vételára nettó 91,87 millió forint. Két autóbusz már a mai nappal megkezdi az utasszállítást, a többi jármű az utastájékoztató eszközök beszerelése után, fokozatosan áll majd menetrend szerinti forgalomba.
Szegeden nem jelent újdonságot a gázüzem a helyi közlekedésben, hiszen a város helyi, illetve elővárosi vonalain immár 27 éve közlekednek CNG-hajtású autóbuszok. A néhai Tisza Volán még a kilencvenes évek közepén vágott bele a gázüzemű autóbuszok beszerzésébe: 2002-ig összesen 35 darab szóló, illetve csuklós Ikarust vásároltak, 2005-2006-ban pedig 6 darab Mercedes-Benz Citaro O 530 G CNG csuklós autóbusszal bővült a flotta. Mindazonáltal az utóbbi időben igencsak lecsökkent a szegedi gázbuszok száma, hiszen az elmúlt 17 évben nem érkezett utánpótlás, az Ikarusok leköszöntek és már csak a Citarók közlekednek a város útjain – a mostani beszerzés tehát viszonylag jelentősnek mondható Szeged életében. A fejlesztésnek köszönhetően a helyi járműállomány 12,5%-a megújul, átlagéletkora pedig 10,1 évről 8,9 évre csökken.
Az alacsony károsanyag-kibocsátású járműveket – amelyeket dízelmotoros társaiknál visszafogottabb zajterhelés és 20-25%-kal alacsonyabb CO2-kibocsátás jellemez, miközben nitrogén-oxidokból (NOx) akár 60%-kal, szilárd részecskéből pedig 98%-kal kevesebbet juttatnak a levegőbe – hathengeres, 9,5 liter lökettérfogatú, 320 lóerős (235 kW) MAN E1856 LOH gázmotorral szerelték, amihez négyfokozatú Voith DIWA 854.6 automataváltó csatlakozik. Az 1400 Nm maximális nyomatékú erőforrás károsanyag-kibocsátási értékei a kipufogógáz-visszavezető rendszer (AGR) és háromutas katalizátorral végzett kipufogógáz-utánkezelésnek köszönhetően az Euro 6e emissziós szabvány határértékei alatt teljesítenek. A háromajtós, 2-2-2 ajtóelrendezésű szóló buszok 12,1 méter hosszúak, fedélzetükön 27 ülő- és 78 állóhely áll az utazóközönség rendelkezésére. A középső ajtóval szembeni peronrészen – ahol a kerekesszékes- és babakocsis férőhely is található – két lehajtható ülést is elhelyeztek. A mozgáskorlátozottak felszállását második ajtónál kézi működtetésű, 350 kg teherbírású rámpa segíti.
A felszereltségi listán megtaláljuk többek között a légkondicionálót, az USB-töltőpontokat (minden üléspárnál), az utazási információkat megjelenítő külső és belső kijelzőket és az öt kamerából álló, holttérmentes biztonsági kamerarendszert is, ami egy front- és egy tolatózóna-figyelő kamerával is kiegészül. A külső és belső világítást egyaránt kizárólag LED-es fényforrások biztosítják. Aktív biztonsági elektronikákból sincs hiány, az ABS, az ASR és az ESP mellett vészfékasszisztens (BAS) és elektropneumatikus fékerőszabályzó (EBS) is került a járművekbe.
A kocsik üzemeltetéséhez szükséges tüzelőanyag tárolásáról a járművek tetejére szerelt CNG-tartályegység gondoskodik. Ez három darab, 1014 (3× 338) liter össztérfogatú, Type 4-es kompozit palackból áll, melyekben 143,03 kg sűrített földgáz tárolható 220 bar nyomáson; ez a mennyiség akár több, mint 400 kilométer megtételére is alkalmassá teheti a buszokat egyetlen feltöltéssel. Az autóbuszokat a társaság szegedi telephelyétől nem messze található, az MVM Mobiliti által üzemeltetett közforgalmú CNG-kút szolgálja ki sűrített földgázzal. (A buszok további műszaki paramétereit korábban részletesen ebben az írásunkban szedtük össze.)
A Volánbusz jelenleg 80 autóbusszal, összeen 36 vonalon biztosítja Szegeden a helyi autóbusz-közlekedési szolgáltatást, évente 534 ezer járaton mintegy 35,5 millió utast szállítva.
Nagy Sándor, Szeged alpolgármestere az átadóünnepségen elmondta:
Szeged a zöld város koncepció jegyében kiemelten fontosnak tartja a közösségi közlekedés fejlesztését, mivel egy százhatvanezres város napi működése elképzelhetetlen a közösségi közlekedés nélkül. Ennek jegyében a Volánbusszal kötött hosszú távú megállapodás a járműpark folyamatos fejlesztését írja elő, mert az a célunk, hogy a szegediek magas színvonalú szolgáltatást tudjanak igénybe venni. Örömünkre szolgál, hogy a Volánbusz a rendszeres járműcserék révén egyre jobb minőségű utazást tud biztosítani az utasoknak, és ezzel hozzájárul ahhoz, hogy a városi közlekedésben meg tudjuk őrizni a közösségi közlekedés kiemelt szerepét.
Németh Tamás, a Volánbusz általános vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta:
A fentartható közúti közlekedés a közösségi közlekedéssel biztosítható, különösen most, a szélsőséges energiapiaci változások korában. Az emelkedő energia- és üzemanyagárak, illetve a karbonsemlegesség 2050-es elérésére vonatkozó európai uniós elvárás arra készteti társaságunkat, hogy minél több alternatív – elsősorban elektromos és CNG – meghajtású járművet állítsunk forgalomba. Hamarosan 48 elektromos autóbusz is érkezik öt nagyvárosba – Szegedre 8 darab – a Zöld Busz Program támogatásával, így 5900 darabos járműállományunk 5,3 százalékát különösen környezetkímélő, alternatív hajtású autóbusz alkotja majd.