Az egekbe szökő energiaköltségek miatt a tatabányai T-Busz Tatabányai Közlekedési Kft. is arra kényszerül, hogy átmenetileg visszavágja alternatív hajtású autóbuszainak futásteljesítményét. Mint ismert, nemrég az MVK Zrt. és az BKV Zrt. is úgy döntött, hogy a magas gázárakra reagálva nagyobb teljesítményben közlekedteti dízelmotoros buszait a CNG-hajtású típusok rovására – Miskolcon ez jelentős teljesítménycsökkentést, Budapesten viszont a gázüzemű flotta teljes leállítását jelenti. Tatabánya esetében környezetvédelmi szempontból még fájóbb intézkedéseket kell hozni, itt ugyanis a villamos energia többszörösére emelkedett ára miatt a tisztán elektromos hajtású BYD midibuszok közlekedtetését kell redukálni – legalábbis ideiglenesen.
Tatabánya még 2020 nyarán szerzett be két darab tisztán elektromos hajtású BYD városi midibuszt, amelyek forgalmi feladatait a társaság az éves közszolgáltatásról szóló beszámolója szerint az év hátralévő részében jelentősen visszafogná. Az elérhető dokumentum szerint ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a havi szinten átlagosan 5-6 ezer, de esetenként akár 8-9 ezer hasznos utaskilométert teljesítő villanybuszokat a T-Busz csak hétvégén közlekedtetné, az egyik kocsit szombaton, a másikat pedig vasárnap. Ez volt legalábbis az eredeti elképzelés, ami információink szerint időközben annyiban változott, hogy csupán az egyik kocsi üzemelne csökkentett futásteljesítménnyel. Minderre azért van szükség, mert a közlekedési cég működési költségei annyira megugrottak, hogy a T-Busz költségvetésében az előzetes számítások szerint az év végéig közel 160 millió forintos többletkiadás jelentkezik. Ennek jelentős részét a gázolaj és NOx-redukáló adalék, közismertebb nevén AdBlue beszerzési árának jelentős emelkedéséből fakadó többletköltségek teszik ki, előbbi esetében 41,5%-os, utóbbi esetében pedig 94%-os növekedés figyelhető meg.
Mindez még nem indokolná az elektromos midibuszok járatásának visszafogását, csakhogy a másik jelentős költségemelkedést az elektromos áram árának kedvezőtlen változása okozza, ami 2022. október 1-jét követően 48 Ft/kWh-ról több mint ötszörösére, 263 Ft/kWh-ra ugrott, ezzel jelentősen megnövelve a lokálisan zéró emissziós járművek üzemeltetési költségeit – ami csak az őszi hónapokban a 60-70 forint helyett 330-340 forintos energiafogyasztást jelent kilométerenként. Ha a két villanymidi a továbbiakban is az eredeti felállás végezné forgalmi feladatait, akkor csak idén 10 millió forintos plusz kiadás jelentkezne az elektromos energia felhasználásából adódóan. Ezért a szolgáltató a két BYD futásteljesítményének jelentős csökkentésére kényszerült. Ez alapján a korábbi tervek szerint egy autóbusz csak egy nap közlekedett volna a héten, de csak azért, hogy az energiatárolóknak szükséges technológiai előírás betartásra kerüljön. Az elektromos buszok feladatait egyelőre a dízelmotoros, teljes méretű szóló Credobus Econellek vennék át, ami kilométerenként 142 forint, havi szinten 907 ezer, éves szinten pedig közel 11 millió forint megtakarítást jelentene. Most azonban úgy tűnik, hogy amint azt fentebb már említettük, az elképzelés egyelőre csak az egyik kocsi esetében valósul meg.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy értesüléseink szerint csak átmeneti intézkedésről van szó, a T-Busz ugyanis elkötelezett a környezetbarát elektromos járművek közlekedtetése mellett, amit az is jól mutat, hogy a két kocsi 2020 nyara óta összesen több mint 330 ezer (!) kilométert futott, mindezt a szolgáltató legnagyobb megelégedésére. Az energiaárak kedvezőbb alakulása esetén akár már januártól ismét teljes intenzitással térhetnek vissza Tatabánya útjaira a közkedvelt elektromos midik.
Címlapkép: Garamvölgyi Gergő