Kitekintő

Újgenerációs lágyhibrid hajtásláncot kapott az Iveco Urbanway

Lassan tíz éves lesz az Iveco Bus alacsonypadlós városi-elővárosi típuscsaládja, a ma már kizárólag a franciaországi Annonayban készülő Urbanway: az aktuális nemzedék a 2013-as genfi UITP kongresszuson mutatkozott be, ám vérvonala egészen az 1987-ben megjelent Renault R312 típusig vezethető vissza. Mindez azonban kívülről nem igazán látszik rajta, és a jelek szerint az Iveco is napirenden tartja az időközben feljebb is pozicionált termékvonal fejlesztését: ezúttal egy új, lágyhibrid hajtású variánssal szélesíti a modellpalettát, amelyet Párizsban, a június 7.-9. között megrendezett European Mobility Expo 2022 szakkiállításon mutatott be a szélesebb publikumnak.

Az Urbanway a most bemutatott lágyhibriden kívül 12 és 18 méter hosszú dízelmotoros, valamint 10,5, 12 és 18 méteres gázüzemű kivitelben rendelhető (a Crealis verzió csak a két hosszabb karosszériával készül)

Hibrid hajtású változat már eddig is létezett az Urbanway sorozaton belül – ebben a kisebbik, Iveco Tector 7 jelű dízelmotor dolgozik együtt a BAE Systems soros hibrid rendszerével -, maga a gyártó cégcsoport pedig mostanáig több, mint 2500 dízel-elektromos hibrid hajtásrendszerű autóbuszt értékesített, régebben Irisbus, az elmúlt szűk egy évtizedben pedig Iveco Bus vagy Heuliez márkanév alatt. A most bemutatott, a gyártó által újgenerációsként hivatkozott hibrid technológia voltaképpen egy 48 V-os rásegítő lágyhibrid hajtásrendszert takar, amely így egy közbenső lépést jelent az elektromos buszokra való teljes átállás felé vezető úton. A környezettudatosság jegyében a rendszer a gázolajos mellett CNG-hajtással is párosítható, hatékonyan fogva vissza a környezetre káros üvegházhatású gázok kibocsátását. Sőt, megújuló tüzelőanyagok, például szintetikus dízel (XTL) vagy biometán alkalmazása esetén – a buszba épített Iveco motorok ugyanis ezekkel is működtethetők – a fenntarthatóság sem szenved csorbát.

Ha már lúd, legyen kövér: az új lágyhibrid rendszer CNG-hajtással párosítva mutatkozott be Párizsban

Az Iveco sajtóanyaga a korábbinál alacsonyabb energiafelhasználást és akár 19%-kal kisebb CO2-kibocsátást, valamint kedvezőbb fenntartási költségeket ígér. A lágyhibrid hajtásnak köszönhetően állításuk szerint 16%-os fogyasztáscsökkenés érhető el a kizárólag belső égésű motorral szerelt hagyományos változatokhoz képest, ami, ha a valóságban is igaznak bizonyul, komoly vonzerőt jelenthet a mostanság elszabaduló energiaárak mellett. A spóroláshoz hozzájárul a költséges nagyfeszültségű komponensek mellőzése is, aminek köszönhetően a jármű üzemeltetése olcsóbb, mint a korábbi full-hibrid megoldás esetében. (Ennek jövőjéről egyébként nem nyilatkozik egyértelműen a gyártó, ám mivel nem sorolják fel a rendelhető variánsok között, valószínűleg eltűnik a kínálatból.)

A nagyobbik doboz alatt a gáztartályok laknak, az LTO-akkumulátorok a tető végén kaptak helyet. Változott a hátfal is, amelynek felső része sarkosabb lett, a rendszámtábla pedig leköltözött a lökhárítóba

A hajtáslánc elektromos részét a Voith mérnökeivel szoros együttműködésben alakították ki. Az újgenerációs DIWA NXT automataváltóhoz társítható 48 V-os rendszer a Voith fejlesztése, amely a hibrid Urbanway esetében ezúttal az immár hosszában beépített dízel-, illetve gázüzemű Iveco Cursor 9 erőforrásokkal működik együtt. A motor és a váltó között egy 35 kW csúcsteljesítményű rekuperációs modul található, amely az energiaáramlás irányától függően indítómotorként vagy generátorként funkcionál. Utóbbi üzemállapotban lehetőséget teremt a lassítások és fékezések során a mozgási energia egy részének visszanyerésére villamos energia formájában, amelyet a tetőn elhelyezett, nagy teljesítménysűrűségű lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátorban tárol a rendszer. A 48 V-on működő akkumulátor 25 kW kisütési teljesítményre képes, ami elég ahhoz, hogy indításokkor hatékonyan segítsen be az elsődleges erőforrást jelentő belső égésű motornak. Az új hajtásrendszer automatikus Stop & Start funkcióval is rendelkezik, ami nem csak az üzemanyagfogyasztást fogja vissza, de a komfortérzethez is hozzájárul, hiszen leállított motorral értelemszerűen nincs vibráció és zajkibocsátás sem.

A gyári fotósorozaton szereplő bemutatópéldány a típusra jellemző látványos utastérrel rendelkezik

Az új lágyhibrid hajtásrendszer egyelőre csak az Urbanway és a vele szoros rokonságban álló Crealis sorozat modelljeihez lesz elérhető, az első példányokat a tervek szerint az idei év végén szállítják le a megrendelőknek. Ezen kívül a most bemutatott technikát később az alacsony belépésű Crossway LE Hybrid is megkapja, amellyel már több tenderen is részt vett idén az Iveco Bus. Ebből a típusból az első darabok átadása 2023 első negyedévében várható.

Fotók: Iveco Bus

Címkék