A Paksi Közlekedési Kft. is kipróbálja – igaz, csak egy villámteszt erejéig – a korábban a Volánbusznál, valamint az ArrivaBusnál is megfordult hidrogén tüzelőanyag-cellás Solaris Urbino 12 hydrogen demóbuszt. A budapesti három napos teszt után Paksra érkező környezetbarát jármű mindössze egy napig marad a városban.
A paksi közlekedési cégnél nemrég fejeződött be egy tisztán elektromos hajtású MAN Lion’s City E próbaüzeme, tavaly pedig egy Ikarus 120e villanybusz is vendégeskedett a magyar „atomvárosban”. A Solaris hidrogénbusza is a jövőben tervezett flottabővítés egyik lehetséges típusaként érkezett Paksra. A lengyel bemutatóbusz csupán egy napon át, március 23-án közlekedik utasforgalomban a város útjain. A mai rövid tesztfutás a korábbiakhoz hasonlóan a kínálat felmérése mellett azt szolgálja, hogy minél szélesebb körű tapasztalat álljon a közlekedési társaság rendelkezésére a zéró kibocsátású járművek üzemeltetése terén.
Az alapvetően hidrogénhajtású (tehát a hidrogéngázt elsődleges energiaforrásként, és nem csak alkalmi hatótávnövelésre használó) tesztbusz a Solaris szerint akár 350-400 kilométert is képes megtenni a hidrogéntartályok egyszeri újratöltésével. Ezt az állítást egyébként a Volánbusznál végzett tesztfutások is megerősítik; a társaság közlése szerint a jármű hatótávolsága 8,3 kg/100 kilométeres tüzelőanyag-fogyasztással 390-440 kilométer között alakult a próbaüzem alatt. Az autóbusz 36,8 kg hidrogéngázt tud magával vinni a tetőn elhelyezett öt darab, egyenként 312 literes térfogatú, Hexagon Agility gyártmányú Type 4-es kompozit tartályban, 350 bar nyomáson.
A Pakson végzett tesztfutás szokatlan rövidségét az indokolja, hogy az ilyen hajtásrendszerrel szerelt járműveket hazánkban jelenleg csak a Linde Gáz Magyarország Zrt. budapesti telephelyén található töltőállomás tudja kiszolgálni, a tesztbusznak tehát a Budapesten felvett hidrogénnel kell gazdálkodnia a paksi próbaüzem alatt. A Linde töltőberendezéséről egyébként tudni kell, hogy mobil telepítésű kísérleti kútról van szó, és inkább tapasztalatszerzési és demonstrációs megfontolásokat szolgál, mintsem kereskedelmi célokat. Ahhoz, hogy a jelenleg a hazánkban tartózkodó Solaris bemutatóbusz 1560 liter össztérfogatú kompozit tartályait feltöltsék, jelenleg több órára van szükség, pedig alapesetben ez csak 10-15 percet venne igénybe – éppen ezt a gyors utántölthetőséget szokták az üzemanyag-cellás buszok egyik fontos pozitívumaként említeni az akkumulátoros villanybuszokkal szemben.
Címlapkép: Garamvölgyi Gergő