Magazin

ACEA: tavaly tovább bővült a villanybuszok piaci részesedése Európában

Tavaly az azt megelőző évhez hasonlóan továbbra is a pandémia okozta negatív következményektől szenvedett az európai autóbuszpiac, amit jól mutat, hogy míg 2019-ben az Európában értékesített dízelüzemű buszok száma még elérte a 37 135 egységet, addig 2021-ben több mint 12 ezerrel kevesebb, 24 862 hagyományos hajtásrendszerű autóbusz talált gazdára. A belső égésű motoros buszok tavalyi eladásai jóval alatta maradnak a 2020-as számoknak is, ami részben a már fentebb említett járványhelyzetnek, részben pedig a piac átalakulásának és az egyre erősödő környezetvédő lobbinak, valamint a lokálisan zéró emissziós autóbuszok beszerzéséhez nyújtott bőkezű támogatásoknak tudható be: tavaly a 2020-as 6,1%-ról 10,6%-ra nőtt az Európai Unióban értékesített akkumulátoros villanybuszok piaci részesedése. 

Az Európai Autógyártók Szövetségének (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles, ACEA) beszámolója szerint az elektromos típusok lassan, de biztosan hasítanak ki maguknak egyre nagyobb szeletet az autóbusz-eladások tortájából. Az elemzésből kiderül, hogy az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (European Free Trade Association, EFTA) tagországaiban, azaz Izland, Norvégia és Svájc piacán az elmúlt évben összesen 35 797 új autóbusz talált gazdára, ami elhanyagolható, 0,1%-os visszaesést jelent a 2020-as, 35 835 darabos eladáshoz képest, viszont az előző évihez képest újabb 3%-kal, alig több, mint 71%-ra csökkent Nyugat- és Közép-Európában a városi, helyközi és különjárati szektorban újonnan regisztrált, 3,5 tonna feletti össztömegű dízelmotoros autóbuszok piaci részesedése, az Európai Unió tagállamaiban pedig az arány ennél is alacsonyabb, 68,8% volt. A négy fő uniós piac közül csak Olaszországban nőtt (+7,9%) a gázolajos típusok értékesítése, Spanyolországban kétszámjegyű (-19,8%), Németországban (-8,5%) és Franciaországban (-2,4%) pedig szerényebb csökkenés figyelhető meg. Hazánkban tavaly 963 hagyományos meghajtású autóbusz állt újonnan forgalomba, 362-vel több, mint a megelőző évben, vagyis a magyar dízelbusz-piac közel 60%-kal nőtt – a Magyarországon tavaly beszerzett autóbuszok jelentős hányadát az előző évekhez hasonlóan a Volánbusz Zrt. helyezte üzembe.

Forrás: ACEA

Európaban környezetbarát típusok, ezen belül különösen a városi elektromos buszok eladásai ugyanakkor a 2266 darab ilyen jármű forgalomba állását hozó 2020-as évhez képest jelentősen, 66,7 %-al, 3777 darabra növekedtek,  jellemzően a dízelek rovására. Csak az EU tagállamaiban ennél is nagyobb, 78,7%-os növekedést látunk. A nyilvántartásba vett alternatív üzemanyaggal hajtott autóbuszok száma 72-el csökkent, a hibrideké viszont közel 10%-al, nőtt az előző évhez képest. Az alternatív hajtású buszok 31,2%-os piaci részesedéséből a CNG, az LNG, az LPG és biodízel-, valamint az etanol üzemű járművek 10,5%-ot, a hibridek 10,1%-ot, az akkumulátoros villanybuszok 10,6%-ot tesznek ki. Az unión belüli üzemeltetők 2021-ban összesen 3064 elektromos autóbuszt vásároltak. Az ACEA tanulmánya szerint – melynek eredménye a vizsgált járműkategóriák miatt némileg eltér a holland Wim Chatrou nevével fémjelzett, s általunk is szemlézett Chatrou CME Solutions éves elemzésétől a legtöbb villanybuszt ezúttal Franciaország állította forgalomba tavaly, egészen pontosan 622 darabot. A képzeletbeli dobogó második fokán a németek állnak 613 üzembe helyezett egységgel, őket pedig Dánia követi 224 újonnan nyilvántartásba vett járművel. A dánok mögött szorosan ott vannak a belgák (222), a lengyelek (212) és a finnek (191) is. A jelentésből kiderül, hogy több uniós országban a villanybuszok ellentmondást nem tűrő térnyerése egyelőre még várat magára, ilyen a bezzegország Ausztria is, ahol tavaly csupán 11 akkumulátoros autóbusz talált gazdára, de Észtország (0), Görögország (0) Horvátország (2), Portugália (3), Szlovákia (1) és Szlovánia (0) sem büszkélkedhet túl erős számokkal az elektromos autóbuszok forgalomba állítása terén.

Az ACEA elemzése szerint Magyarországnak is van mit behoznia az alternatív hajtásmódok terén, hiszen a Volánbusznál szolgálatba állt 41 villanybuszt, illetve az MAN Kamion és Busz Kereskedelmi Kft. saját tulajdonú villanybuszát, valamint az Ikarus gyár rendszámot kapott tesztbuszait és a Weekendbus Zrt. által tavaly beszerzett példányt beleszámítva 47 darab zéró emissziós autóbuszt helyeztek üzembe hazánkban, ami 113,6%-os növekedést jelent a megelőző évi eladásokhoz képest.  A kormányzati Zöld Busz Program jóvoltából idén borítékolhatóan, hogy tovább nő majd ez a szám, de a közeljövőben a nyugati országokéhoz hasonló értékekre továbbra sem lehet számítani.

Címlapkép: Solaris Bus & Coach

Címkék