Összesen 15 darab tisztán elektromos hajtású újgenerációs Citea LF-122 leszállítására kapott megbízást a VDL Bus & Coach, ezúttal Németországból. A STOAG Stadtwerke Oberhausen GmbH által megrendelt flotta átadását a gyártó 2022 decemberére tervezi, a városi és regionális forgalomra egyaránt alkalmas járművek a 200 ezer lelket számláló észak-rajna-vesztfáliai Oberhausen település környékén állnak majd forgalomba. Az új típus a mostani üzletet is beleértve már 100 darabot meghaladó rendelésállománnyal rendelkezik: eddig belga, finn, francia és holland üzemeltetők vásároltak a megújult zéró emissziós modellből.
A STOAG jelenleg 6 villamossal és 131 autóbusszal biztosítja a közösségi közlekedést Oberhausenben és környékén. Jelenlegi állományában egyebek mellett hat villanybusz (ezen belül négy darab VDL Citea SLF-120 Electric és két darab harmadik generációs Solaris Urbino 12 Electric), valamint 35 darab MAN Lion’s City 18 EfficientHybrid és két MAN Lion’s City 12 Hybrid teljesít szolgálatot. Az idén érkező elektromos VDL autóbuszok forgalomba állításával a szolgáltató egy újabb jelentős lépést tesz a város környezetbarát közlekedésének megteremtése felé.
A teljes hosszban alacsonypadlós, 2-2-2 ajtókiosztású VDL Citea LF-122 típusjelölésű járművek műszaki paramétereiről egyelőre alig közöltek valamit a szerződő felek. Mindössze annyi tudható, hogy a 12,2 méter hosszú holland villanybuszok 429 kWh összkapacitású lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid akkupakkot kapnak, amellyel a gyártó szerint 200-300 kilométer megtételére lesznek alkalmasak egyetlen feltöltéssel bármilyen időjárási körülmények között, teljes életciklusuk során. A járművek töltése a tetőn elhelyezett, hagyományos felnyíló pantográfon keresztül történik majd.
A forradalminak és trendeket diktálónak ígért városi-elővárosi típuscsaládról egyébként a műszaki alapjellemzőkön és a tavaly kiadott látványterveken kívül továbbra sem közölt újabb részleteket a VDL, pedig a cég kommunikációja szerint az alapjaiban megújuló termékcsaládot már tavaly bemutatta. Az eddig napvilágot látott hírek a hagyományos vázszerkezetnél 15%-kal könnyebb kompozit oldalfalakról, padlóba integrált vontatási akkumulátorokról és a kategóriában kiemelkedő utaskapacitásról szólnak. Az új nemzedék tagjait ötféle karosszéria-, és négyféle hosszváltozatban kínálja majd a VDL, a STOAG által most megrendelt 12,2 méter hosszú, teljes hosszban alacsonypadlós szóló verzió mellett a típus 12,2, 13,5 illetve 14,9 méteres alacsony belépésű szóló kivitelben is elérhető lesz (utóbbi háromtengelyes verzióban), a kínálatot pedig a 18,1 méter hosszú alacsonypadlós csuklós modell teszi majd teljessé. Ezek a könnyű építésmódnak, az aerodinamikus karosszériának valamint a hatékony hőszigetelésnek és energiamenedzsmentnek köszönhetően akár 30%-kal alacsonyabb energiafogyasztást fognak produkálni a gyártó ígérete szerint.
A VDL, amelynek első tisztán elektromos hajtású autóbusza a 2013-as genfi UITP-kongresszuson mutatkozott be, napjainkban Európa 11 országában van jelen lokálisan nullemissziós típusaival. A leszállított példányok száma mára átlépte az ezret, amivel a holland gyártó saját állítása szerint 14%-ot meghaladó piaci részesedést mondhat magáénak a kategórián belül. Németországban, ahol a cég tavaly a második helyen zárt az átadott villanybuszok számát tekintve, jelenleg több mint 100 elektromos VDL autóbusz közlekedik, amelyek ma már 5 milliónál is több megtett kilométert tudhatnak maguk mögött.
A képek illusztrációk, forrás: VDL Bus & Coach