Máris gazdára talált az első komolyabb darabszámú sorozat a VDL Citea még be sem mutatott vadonatúj generációjából. Az innovatív járműveket a Transdev csoporthoz tartozó és Eindhoven vonzáskörzetét kiszolgáló Hermes busztársaság állítja forgalomba Észak-Brabant tartomány támogatásával, amely 2025-ig szeretné végérvényesen száműzni útjairól a káros anyagokat helyben kibocsátó autóbuszokat. A holland üzemeltetőnél a jelek szerint bíznak a hazai termékben, hiszen még jóval a hivatalos premier előtt 32 példányt rendeltek belőle.
Amint azt korábban megírtuk, a Citea immár kizárólag elektromos hajtással készülő új nemzedékének legelső példánya(i) a finnországi Lahti városában áll(nak) majd forgalomba, az első széria viszont a most leadott megrendelés alapján hazai környezetben, az Eindhoven városát is magába foglaló Észak-Brabant tartományban mutathatja meg képességeit. Ez a régió ad otthont egyébként a VDL központjának is, így a nullszéria a gyáriak szoros felügyelete mellett kezdheti meg szolgálatát – hasonlóra láthattunk példát annak idején a Mercedes-Benz nullemissziós termékcsaládjának piaci bevezetésekor is. A buszok szállításáról szóló szerződést, amelynek létrejöttében állítólag nagy szerepet játszott a korábbi Citea-generáció elektromos tagjainak megbízhatósága, a mai napon írták alá a VDL és a Hermes képviselői. Ennek értelmében az első példányok 2022 januárjától jelenhetnek majd meg Eindhoven utcáin, az első negyedév során pedig mind a 32 villanybusz átadásra kerül.

Balról jobbra Martijn Mentink, a Hermes igazgatósági tagja, Christophe van der Maat észak-brabanti tartományi végrehajtó bizottsági tag és Willem van der Leegte, a VDL vezérigazgatója a szerződés aláírása után (Fotó: Bram Saeys/VDL)
A Hermes a 12,2 méter hosszú, akár 110 utas befogadására is alkalmas, LF-122 jelű kéttengelyes szóló kivitelt választotta – ez lesz egyébként az egyetlen teljes hosszban alacsonypadlós szóló variáns, cserébe alacsony belépésűből három különböző hosszváltozatot is kínál majd a VDL. A holland szolgáltató által most megrendelt buszok ún. Brainport-csomaggal érkeznek majd. Ez többek között számos modern biztonsági funkciót, például frontális ütközés veszélyére figyelmeztető rendszert és holttérfigyelőt foglal magába, de a belső tér kialakítása és az utastéri világítás is különlegessé teszi majd a járműveket a gyártó ígérete szerint. A pandémia elleni védekezés jegyében a buszokat emellett a vírusok terjedését megakadályozni hivatott szűrőrendszerrel és antimikrobiális bevonatok látják el, valamint külön intézkedések szolgálják majd a járművezetők egészségének védelmét.
A forradalminak és trendeket diktálónak ígért, padlóba integrált vontatási akkumulátorokkal szerelt városi típuscsaládról egyébként továbbra is csak sejtelemes részletfotókat közöl a VDL. Az új generáció másik (ma még) egyedinek számító műszaki megoldását az egyetlen darabból álló, kompozit anyagból készült oldalfalak jelentik, amelyek túl azon, hogy 15%-kal könnyebbek a hagyományos, acél zártszelvényekből felépülő vázszerkezetnél, jobb hőszigetelő képességgel is rendelkeznek. Mindez jótékony hatással van a befogadóképességre és az energiafogyasztásra, a kisebb vibráció és zaj pedig a komfortérzet javításához járul hozzá. A fejlesztés során a mérnökök nagy hangsúlyt fektetnek az ergonomikus vezetőkörnyezet kialakítására is – az eddig kiadott látványtervek alapján az újdonság a Continental két éve bemutatott műszerfalához hasonló, moduláris felépítésű kezelőegységet kap. Az új Citea hivatalos bemutatóját eredetileg Brüsszelben, az ősszel esedékes Busworld kiállításon tartották volna, ám annak lefújása miatt valószínűleg egy online esemény keretében mutatják majd meg a nagyközönségnek az alapjaiban megújuló termékcsalád modelljeit az idei év második felében, várhatóan októberben.
Címlapkép: VDL Bus & Coach
Ne maradjon le a legfrissebb buszos hírekről, kövessen minket Facebookon is!