Magazin

Elektromos autóbuszokat szerezne be Eger a Volánbusz segítségével

A jelek szerint Eger városvezetése is élni kíván a kormányzati Zöld Busz Program kínálta lehetőséggel: egy nemrég megjelent polgármesteri támogatói határozat alapján a közeljövőben pályázati forrásból összesen hat új elektromos autóbuszt állítanának forgalomba a hevesi megyeszékhely közösségi közlekedésében.  

Az egri városatyák óvatosan állnak a villanybuszozás témájához, ez pedig az év elején némi politikai üzengetéshez is vezetett, bár Minczér Gábor alpolgármester szerint mindössze annyiról volt szó, hogy az állami támogatás megpályázásáról szóló döntéssel megvárták a Volánbusz Zrt. gazdasági és üzemeltetési hatástanulmányát. A helyi szakértők korábban azzal indokolták a villanybuszok beszerzésétől való elzárkózást, hogy a városban az elektromos hajtású buszok forgalomba állítása gazdasági szempontból nem feltétlenül lenne ideális a helyi domborzati viszonyok miatt, mivel – legalábbis véleményük szerint – a dombos környéken közlekedő járműveket többet kellene tölteni. (Más kérdés, hogy a hasonló földrajzi adottságokkal megáldott Pécsen a helyi közszolgáltató tapasztalatai szerint éppen a hegyvidéki járatokon gazdaságosabb a villanybuszok üzemeltetése a rekuperatív fékezések nagyobb aránya miatt.)

A fentebb említett határozat szerint Mirkóczki Ádám, a város polgármestere támogatói nyilatkozatban járult hozzá, hogy a Volánbusz Zrt., a Volán Buszpark Kft., valamint az MVM Mobiliti Kft. (az MVM zöld közlekedés meghonosításáért felelős leányvállalata) és a Volánbusz által létrehozott Mobiliti Volánbusz Kft. alkotta Zöld Busz Fejlesztési Konzorcium hat darab új elektromos autóbusz, illetve a hozzájuk kapcsolódó töltőinfrastruktúra beszerzésére nyújtson be támogatási kérelmet a Zöld Busz Programhoz kapcsolódva. Amennyiben a konzorcium pályázata az elbírálás során pozitív döntésben részesül, az egri önkormányzat a járművek üzemeltetéséhez szükséges többletfedezetet az adott évi költségvetésből biztosítaná.

Korábban többször megírtuk, hogy a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv részeként elindított Zöld Busz Programra tíz év alatt összesen 36 milliárd forintot szánna a kormány. Az ennek keretében zéró emissziós autóbuszok, illetve önjáró trolibuszok beszerzéséhez igényelhető állami hozzájárulás arányát az alacsony támogatási intenzitás lehetséges buktatóit felismerve a közelmúltban 50%-ról 80%-ra, az infrastrukturális beruházások esetében pedig 60%-ra emelték, így reálisabbá vált, hogy egyes vállalkozó kedvű települések valóban belevágjanak a villanybuszok vásárlásába és üzemeltetésébe. A járművek beszerzéséhez nyújtott anyagi segítség mértéke függ a kiváltani tervezett autóbuszok károsanyag-kibocsátásától – a program értelemszerűen a leginkább környezetszennyező típusok kivonását szeretné ösztönözni, vagyis minél öregebb a cserélni kívánt autóbusz, annál nagyobb arányú támogatás kérhető. Mindazonáltal fontos megjegyezni, hogy a villanybuszok szélesebb körű hazai elterjedéséhez (a piacon elérhető elektromos busztípusok vételárát ismerve) mindenképpen szükség lenne a tíz évre szánt keretösszeg jelentős megnövelésére is annak érdekében, hogy a program az eredeti céloknak megfelelően valóban alapként szolgálhasson a magyar városok autóbuszparkjának zöld alapokra helyezéséhez.

A Volánbusz a Zöld Busz Program demonstrációs mintaprojektjének részeként Békéscsabán, Nyíregyházán és Székesfehérváron korábban, jelenleg pedig Zalaegerszegen tesztel elektromos hajtású autóbuszt – előbbi három megyeszékhelyen a Solaris, az Ebusco és az Ikarus egy-egy demóbuszát próbálták ki, Zalaegerszegen pedig a Mercedes-Benz eCitaro kapott lehetőséget a bizonyításra. A tesztfutások során szerzett tapasztalatokat a Volánbusz a későbbiekben az új elektromos járművek beszerzésekor tudja majd hasznosítani.

A Zöld Busz Program első, 2020-2021-ra előirányzott 4,2 milliárd forint keretösszegű pályázati kiírására a hazai önkormányzatok és partnereik 2021. április 15-ig nyújthatják be támogatási kérelmeiket.

Címlapkép: egerhirek.hu

Címkék