A pécsi önkormányzat még tavaly augusztus végén rendelt meg 8+2 darab BYD eBus (K9UB) szóló elektromos autóbuszt az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP) támogatásával. A BYD komáromi gyárában készült járműveket 2020. július 31-én adták át hivatalosan egy ünnepélyes sajtórendezvény keretében Pécs főterén. Az első utasforgalomban töltött hónapok elteltével megkerestük a járműveket üzemeltető, önkormányzati tulajdonú Tüke Busz Zrt.-t, hogy megtudjuk, eddig milyen tapasztalatokat szereztek Magyarország első komolyabb darabszámú villanybusz-flottájával.
A pécsi rendeltetésű BYD villanybuszok átvételét egy 45 napos tesztüzem előzte meg. A környezetbarát járművek 2020 augusztusának végén jelentek meg a baranyai megyeszékhely útjain, mostanra pedig már 100 ezer kilométer feletti futásteljesítményt tudhatnak maguk mögött a pécsi városi közösségi közlekedésben.
A tisztán elektromos hajtású autóbuszok számos innovatív megoldással teszik kényelmessé az utazást és a mai igényeknek megfelelő utaskomfortot biztosítanak. A Pécsett közlekedő járművek 64 fő befogadására alkalmasak, összesen 34 darab utastéri USB-töltőcsatlakozóval rendelkeznek, az igényes kivitelű, tágas és világos utastér pedig biztosítja a kellemes utazási élményt. A Pécs kelet-nyugati tengelye mentén Uránvárosból, illetve a Főpályaudvarról a Mecsek irányába közlekedő autóbuszokat gyorsan megkedvelte a helyi utazóközönség, a beszámolók alapján kifejezetten szívesen és örömmel használják őket. A lokálisan zéró emissziós járművek a Tüke Busz tájékoztatása szerint sík domborzati viszonyok között és hegyi útvonalakon is egyaránt biztonságosan, megbízhatóan teszik a dolgukat.
A napi futásteljesítményt tekintve a BYD villanybuszok iparági mutatókat figyelembe véve is kedvező eredménnyel zárták az elmúlt hónapok forgalomban töltött idejét. A buszok a leghidegebb novemberi napokon, fűtéssel is flottaszinten 1 kWh/kilométer átlagos energiafogyasztást produkáltak. Jellemző, hogy egy töltéssel átlagosan 280 kilométert tudnak megtenni még a hegyi vonalakra közlekedő járatok esetében is, de többször előfordult már jóval 300 kilométer feletti távolság teljesítése is a napi üzemidő alatt egyetlen feltöltéssel – a buszok tehát valós üzemi körülmények között is hozzák a gyártó által ígért hatótáv-adatokat. A járművek akkumulátorait a pécsi busztársaság Tüskésréti úti telephelyén töltik fel éjszakánként, 80 kW töltési teljesítmény esetén 3-4 óra alatt. A Tüke Busz forgalmi-üzemviteli tapasztalatai alapján a buszok alkalmasak az átlagos pécsi fordafeladatok ellátására. A domborzati viszonyok ugyanakkor az elektromos típusokra jellemző módon jelentős mértékben befolyásolják a járművek hatótávolságát: a külső városi peremterületek irányába (Pécs-Somogy, Pécs-Vasas, Pécs-Hird) a hosszú egyenes országúti szakaszokon az alacsonyabb rekuperáció (fékezési energia-visszanyerés) miatt kisebb a hatótáv.
A Tüke Busz Zrt. képviselői hangsúlyozták, hogy a vállalat nyitott minden innovatív, a közösségi közlekedésben a szolgáltatás minőségét jelentős mértékben emelő és a fenntartható fejlődést szolgáló megoldásra. Elmondták: felelősen támogatnak minden kezdeményezést, amelyek e társasági célokat fejlesztik és hozzájárulnak a fenntarthatóság, mint tudatos környezeti szemlélet és tevékenység megvalósításához. A szolgáltató elkötelezett az innováció és a XXI. századi, környezettudatos közösségi közlekedési megoldások irányába. Ezen szemlélet részének tekintik a BYD-val folytatott együttműködést és a kínai gyártó elektromos autóbuszainak megjelenését is Pécs városában.
Címlapkép: Tordai Attila