Magazin

A Volánbusz is kipróbálta az MAN városi villanybuszát

A VT-Arriva munkatársai után a hétvégén Volánbusz Zrt. szakemberei is tesztelték Budapesten az egyik legkorszerűbb európai villanybusz-típust, az MAN Lion’s City sorozat tisztán elektromos hajtású szóló változatát. A jármű utasforgalomban ezúttal sem vett részt, az autóbusszal három nap alatt 333 kilométert tettek meg.

Az állami busztársaságnál az MAN Lion’s City E villanybusz háromajtós városi szóló változata vendégeskedett, a konkrét tesztjármű Berlinből érkezett hazánkba egy rövid próbafutás erejéig. A természetesen légkondicionált utasterű busz hatótávolsága a Volánbusz közlése szerint városi közlekedésben a segédberendezések használatától függően 250-300 kilométer (maga a gyártó korábban 200-270 kilométeres adatot közölt), melyet az akkumulátorok teljes élettartamára garantál a gyártó. A központi vontatómotoros kialakítás ellenére az MAN tervezőinek sikerült kiiktatniuk a piaci vetélytársak többségében megtalálható motortornyot, így a kategóriában kimondottan ergonomikusnak számító, 88 személy befogadására is alkalmas belteret mondhat magáénak a Lion’s City E. A 12,2 méter hosszú, 35 üléses tesztbusz mozgatásáról 160 kW névleges-, és 270 kW csúcsteljesítményű, 2100 Nm nyomaték leadására képes villanymotor gondoskodik. A busz tetején elhelyezett, hat modulból álló lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkumulátorcsomag összkapacitása 480 kWh, feltöltésére plug-in rendszerű éjszakai töltőn keresztül van lehetőség – érdekesség, hogy a hírek szerint az MAN a későbbiekben sem tervezi pantográfos gyorstöltős kivitel piacra dobását, hamarosan érkezik viszont a csuklós változat. Az akkupakk 100 kW teljesítményű töltéssel 4 óra alatt feltölthető, 150 kW-os maximális töltési teljesítménnyel pedig ez az időtartam tovább csökkenthető.

Az eredetileg a 2018-as hannoveri IAA Nutzfahrzeuge kiállításon bemutatott, teljes hosszban alacsonypadlós (low floor), tisztán elektromos hajtású típusra már több német városból is érkezett megrendelés, idehaza pedig várhatóan a Zöld Busz Program demonstrációs mintaprojektjében is szerepet kap majd – a pletykák szerint hamarosan Kaposváron állhat forgalomba egy próbapéldány a BM Heros közreműködésével.

A nemzeti buszstratégia fontos eleme, hogy 2022-től kizárólag elektromos buszok helyezhetők üzembe a 25 ezer főnél népesebb magyarországi településeken, ezért a következő évtizedben a járműállomány korszerűsítésére 36 milliárd forintnyi kormányzati forrás áll rendelkezésre – döntően elektromos buszok vásárlására. A járműpark korszerűsítése a Volánbusznak is fontos célkitűzése. A jövőbeli hatékonyság növelése érdekében a felkészülési időszak alatt a társaság is részt vesz a tesztelésben és a hétvégihez hasonló tesztek során gyűjtött tapasztalatokat is figyelembe veszi az új járművek beszerzésekor.

Fotók: Volánbusz Zrt.

Címkék