Homolya Róbert: folytatódik a Volánbusz flottájának megújítása

A Növekedés.hu portálnak adott interjút Homolya Róbert, a Magyar Államvasutak elnök-vezérigazgatója, aki többek között beszélt a Volánbusz járműcsere-programjáról, a MÁV és a Volánbusz közös jegyértékesítő rendszeréről és a két társaság egyesüléséről is.

Homolya Róbert a folyamatban lévő fejlesztésekkel kapcsolatban elmondta, hogy a járműbeszerzések a Nemzeti Autóbusz Beszerzési Bizottság iránymutatásának megfelelően folytatódnak. Kiemelte, hogy 2018 ősze óta a Volánbusz már 776 új vagy újszerű autóbuszt állított forgalomba, az év végéig pedig további 90 darab  Mercedes-Benz Conecto G csuklós autóbusz kezdi meg a munkát a közlekedési társaság kötelékében – ezek legelső példányát nemrégiben bemutattuk portálunkon.

Azt viszont az elnök-vezérigazgató az interjúban nem tette egyértelművé, hogy mi lesz az idei évre betervezett, már előkészített közbeszerzésekkel. A jelenleg is futó járműbeszerzések mellett ugyanis négy eljárás áll előkészítés alatt, ebből három már előrehaladott állapotban volt júliusban – ez összesen 574 darab autóbusz beszerzését jelentené. Ezek a közbeszerzések 79 darab kéttengelyes normál padlómagasságú, 412 darab kéttengelyes alacsony belépésű, 50 darab háromtengelyes és 33 darab turistabusz beszerzését irányoznák elő az idei évre. Mindezeken kívül az alternatív hajtások felé történő nyitás jegyében a társaságnál megkezdődött egy 114 autóbuszból álló gázüzemű flotta beszerzésének előkészítése is.

A Volánbusz Zrt. idei beszerzéseivel kapcsolatban szerkesztőségünk megkereste az összehangolt autóbusz-beszerzési stratégia megvalósításáért és az állami busztársaság járműállományának megújításáért felelős Volán Buszpark Kft.-t és Bártfai-Mager Andreát, a flottakezelő felett tulajdonosi jogokat gyakorló nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztert is. A Volán Buszparktól a mai napig nem érkezett válasz, a miniszter asszony sajtóosztálya is csak szűkszavúan reagált arra a kérdésünkre, hogy a 2020-ra betervezett, közel 700 darab autóbusz beszerzésére előkészített közbeszerzési eljárások lebonyolításra kerülnek-e:

A Nemzeti Autóbusz Beszerzési Bizottságról szóló 1357/2016. (VII. 13.) kormányhatározat rendelkezései alapján a kérdésben megfogalmazott döntések meghozatala a Bizottság feladata.

A tavaly megindított Volán járműcsere-programról a MÁV kommunikációs igazgatósága azt közölte korábban, hogy a Volánbusz által korábban meghirdetett járműbeszerzési programra nincs hatással, hogy a busztársaság és a MÁV közös irányítás alá került július közepén, s megerősítették, hogy a MÁV elkötelezett a vasútijármű- és a buszpark megújításának folytatásában, már csak azért is, hogy a menetrendi összehangolás maradéktalanul megtörténhessen. A közleményből viszont az nem derült ki, hogy mi lesz az idei évre előirányzott beszerzések sorsa.

A Volánbusz Zrt. és a társaság flottakezelője, a Volán Buszpark Kft. tavaly egy átfogó járműcsere-program elindítása mellett döntött. Az ambiciózus terv keretében 2022-ig összesen 3930 darab – dízel, dízel-elektromos hibrid, tisztán elektromos, illetve CNG-üzemű – regionális és városi kivitelű autóbuszt vásárolnának, ezzel az állami busztársaság teljes járműparkjának 60%-a újulna meg, a flotta átlagéletkorát pedig 9 év alá vinnék 2022 végéig, nyugdíjazva egyúttal a vállalat összes Euro 3-as, vagy annál alacsonyabb környezetvédelmi besorolású motorral szerelt autóbuszát. A középtávú, a következő 5-6 évre vonatkozó tervekben ezt a számot 7 év alá szeretnék szorítani, 2031 végéig pedig a 6 éves átlagéletkor elérése a cél, miközben egyre nagyobb szerephez jutnának az alternatív hajtásmódok is.

A MÁV-Volán integráció kapcsán Homolya Róbert ismertette, hogy az állami tulajdonú Volánbusz tulajdonosi joggyakorlásának átvételekor elsőként szeptemberig azt a feladatot kapták a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztertől,  hogy vizsgálják meg államadósság-kezelési, jogi, közbeszerzési és egyéb aspektusokból hogyan tud integrálódni a MÁV vállalatcsoportba a Volánbusz Zrt., továbbá dolgozzák ki a javaslataikat az összehangolt, hatékony forgalmi irányítás, utastájékoztatás, jegyértékesítési rendszer, menetrend bevezetésére és megvalósítására, hiszen ez az egységesség még nincs jelen a közúti és a vasúti személyszállításban. Elmondta, hogy az első nagy változást az emberek a jegyvásárlásnál fogják tapasztalni, mivel jelenleg eltérő módon, eltérő rendszereken keresztül tudják megvásárolni az utasok a jegyeket és a bérleteket vasútra vagy buszra.

Év végéig már szeretnénk kialakítani egy közös jegyértékesítő rendszert, ahol az utasok egységes felületen, egyszerűbben tudják majd megváltani busz- és vonatjegyeiket.

A 2020 végére kiépülő országos Helyközi Közösségi Közlekedési Információs Rendszer (HKIR) nettó 11,15 milliárd forintból valósul meg, amelynek bevezetésétől a fenntartók hatékonyabb és átláthatóbb üzemeltetési körülményeket várnak a közösségi személyszállítás területén. A projektben összehangolják majd a helyközi közösségi járatok – MÁV, Volán – működését és jegyértékesítési rendszerét és kiépítik az ahhoz szükséges központi- és háttér-infrastruktúrát. Emellett fődiszpécseri és forgalomirányító rendszert, valamint ügyfélszolgálati és utastájékoztató központot alakítanak ki és 25 érintőképernyős és vandál-biztos kültéri jegykiadó automatát is rendszerbe állítanak. További 5300 autóbuszt szerelnek fel jegykiadó és jegyellenőrzési funkcióval rendelkező fedélzeti számítógéppel (OBU). A szolgáltatások versenyképességét valós idejű, interneten és mobiltelefonon is elérhető utastájékoztatás segíti majd.

A tervek szerint a MÁV-START-nál jól működő elektronikus jegyértékesítési rendszert fogják kiterjeszteni a Volánbuszra is. A végső cél pedig, hogy 2022 év elejére olyan tarifaközösséget hozzanak létre, amelyben egyfajta bérlettel vagy jeggyel bármelyik államilag finanszírozott közösségi közlekedési eszközön lehet majd utazni, ami teljesen új lesz a magyar közösségi közlekedésben.

Címlapkép: Volánbusz

Címkék