Emelkedik a cseppfolyósított földgázzal (Liquefied Natural Gas, LNG) hajtott autóbuszok száma Olaszországban: a típus első megrendelését jelentő 15 darabos bolognai üzlet után ezúttal a szintén Emilia-Romagna tartományban működő Start Romagna közlekedési társaság állított forgalomba hat darab LNG-hajtású Scania Interlink LD helyközi autóbuszt.
A Scania a 2018-as hannoveri IAA Nutzfahrzuege kiállításon mutatta be első cseppfolyósított földgázzal (LNG) hajtott autóbuszát az Interlink típuscsalád alapjain. A svéd gyártó buszos ága ezzel olyat hajtásmódot kínál, amelyet Európában csak nagyon kevesen, ráadásul mindezt helyközi-távolsági csomagolásban. Hogy a többiek néhány kivételtől eltekintve miért hanyagolták eddig ezt a szegmenst, arra a válasz elsősorban a töltőinfrastruktúra szűkös kiépítettségében keresendő, Magyarországon például mindössze egyetlen helyen, Szigetszentmiklóson lehet LNG-t tankolni, ott is csak tavaly június óta. A Scania LNG-üzemű autóbuszaira egy kísérleti jellegű spanyol megrendelést (Alsa) leszámítva egyelőre főként az olasz piacon mutatkozik érdeklődés, nem véletlenül: az Európa-szerte fellelhető mintegy 200 LNG-töltőállomás több, mint egynegyede, 56 kút itt található, így az ország élen jár nem csak az LNG-üzemű teherautók, hanem az ilyen hajtásmódú autóbuszok alkalmazásában is.
Folyékony formában
A -160 °C-on tárolt, cseppfolyós LNG egyik előnye az autóbuszok üzemanyagaként elterjedtebb, vele közel azonos kémiai összetételű CNG-vel szemben, hogy nem kell az utóbbira jellemző magas, 220 bar nyomáson tárolni. Az LNG (térfogati) energiasűrűsége kb. 2,4-szerese a gáz halmazállapotú CNG-ének, a gázolajénak viszont csak kb. 60%-a, ezért nagyobb mennyiség szükséges belőle ugyanakkora táv megtételéhez, mint egy dízelmotoros busz esetén. Környezetvédelmi szempontból lényeges pozitívum ugyanakkor, hogy a metán alapú LNG égése során jóval kevesebb CO2, nitrogén-oxid és szilárd részecske keletkezik. Hátrányként említhető, hogy a nagyméretű hőszigetelt tüzelőanyag-tartályok elhelyezése kompromisszumokat kíván, ami távolsági buszok esetében a csomagtér befogadóképességének jelentős csökkenésében nyilvánul meg. Ennek ellenére az LNG-t középtávon a dízelüzem egyik lehetséges alternatívájaként tartják számon, elsősorban kamionok és autóbuszok vonatkozásában.
A most átadott hat darab Interlink LD az észak-olaszországi Forlì városának környékén szolgál majd, főként a Forlì-Ravenna (156), a Forlì-Cervia (126), a Forlì-Santa Lucia (132) és a Forlì-Rocca San Casciano (134) járatokon találkozhat velük a helyi utazóközönség. Az M3/II osztály szerinti specifikációjú autóbuszok utastere alapvetően 55 ülőhellyel szerelt, további 16 állóhely biztosításával. Az Olaszországot fokozottan sújtó koronavírus-járvány miatt azonban egészségügyi óvintézkedések vannak érvényben az ország közösségi közlekedésében, így jelenleg csak 25-en foglalhatnak helyet az új buszok fedélzetén, és a buszvezető munkakörnyezetét is a megszokottnál jobban elválasztják a beltér többi részétől. Az elővárosi-helyközi buszokra jellemző kialakítású, függönyökkel és az üléssorok felett húzódó nyitott csomagtartó polcokkal felszerelt utastér természetesen légkondicionált. A buszok átadásán Roberto Sacchetti, a Start Romagna társaság elnöke mellett jelen volt Forlì polgármestere, Gian Luca Zattini is.
A cseppfolyósított földgázzal hajtott autóbuszok a Scania állítása szerint akár 20%-kal kevesebb szén-dioxidot bocsátanak a levegőbe egy azonos méretű, hagyományos dízelmotoros buszhoz viszonyítva. Ezen kívül a számottevően alacsonyabb nitrogén-oxid, illetve szilárd részecske képződés mellett a buszok zajterhelése is kisebb. További lényeges előnyként a gyártó 1000 kilométert meghaladó hatótávot ígér a padló alá beépített kriogén LNG-tartályok egyszeri feltöltésével, igaz, így azok elfoglalják a csomagtér jelentős részét. A Start Romagna a fenntarthatóság jegyében a jövőben igyekszik áttérni a környezetet kevésbé szennyező, elsősorban a földgáz-alapú tüzelőanyagok használatára, ebben a hagyományos CNG mellett az LNG-hajtású típusoknak is fontos szerep juthat. A hírek szerint a Scania együttműködése a bolognai TPER közlekedési vállalattal is folytatódik: a nyár folyamán további 31 autóbusz követi majd a bevezetőben említett, tavaly év végén leszállított 15 darab LNG-üzemű kocsit.
Fotók: Scania