Tavaly csaknem 54 milliárd forinttal nőtt a Volánbusz Zrt. jegyzett tőkéje a társaság 2019-es beszámolója szerint. Ez a 186 százalékos emelkedés jól tükrözi, mekkora súlyú fúzió ment végbe az előző év őszén, miután az állami tulajdonosi jogokat gyakorló nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, Bártfai-Mager Andrea egy nyári részvényesi határozatban engedélyezte a hat regionális közlekedési központ beolvadását a Volánbuszba, írja a Világgazdaság.
Bártfai-Mager Andrea 2019. február 26-án részvényesi határozatban kérte fel a Volánbusz Zrt. menedzsmentjét, hogy az egységes közszolgáltatás elérése, valamint a küszöbön álló piacliberalizációra való felkészülés érdekében, június végéig vizsgálja meg a társaságok jogi és gazdasági egyesülésének lehetőségét és gazdaságosságát, valamint dolgozzon ki egy működési koncepciót. A tulajdonosi jogkörgyakorló ezen keretszabályok ismeretében hozta meg az összevonásról szóló döntését júniusban. A hat regionális közlekedési központ (amelyek 2015-ben az addigi huszonnégy, alapvetően megyei szinten működő Volán társaságból szerveződtek) és a Volánbusz egyesüléséről rendelkező részvényesi határozat 2019. június 20-i dátummal került aláírásra.
A több hónapos előkészítő munka után tavaly október 1-jével történt meg a regionális közlekedési központok egy cégbe való integrálása. Ennek során a hat korábbi regionális közlekedési központ (név szerint a DAKK, a DDKK, az ÉMKK, az ÉNYKK, a KMKK és a KNYKK), mint beolvadó társaságok szeptember 30-ával beolvadtak a Volánbusz Közlekedési Zrt.-be, mint átvevő társaságba. A beolvadó társaságok jogalanyisága ezzel megszűnt, vagyonuk az átvevő társaságra, mint általános jogutódra szállt át. Az ily módon létrejövő cégóriás hazánk egyik legnagyobb állami tulajdonú vállalatává vált.
A fúzióval a cég mérlegfőösszege mintegy 188, az eszköz- és forrásállománya pedig 130 milliárd forinttal ugrott meg a 2018-as bázishoz képest. A költségként elszámolt 103,7 milliárd forint majdnem a duplája volt a két évvel korábbinak. A személyi jellegű ráfordítások 150 százalékkal bővültek, és a munkavállalók átlagos statisztikai létszáma 2600-ról 6800 fölé nőtt. A Volánbusz autóbusz-flottájának nyitóállománya 1127 darab jármű volt, a záróállománya pedig 6839 darab – a társaság egyébként több, mint 7600 járművel rendelkezik. Az értékesítés nettó árbevétele megközelítette a 49 milliárd forintot, ez 111 százalékos növekedés, míg az adózott eredmény 986 millió forintja 356 százalékos erősödés. A csaknem milliárdos profit az illetékes miniszter döntése értelmében az eredménytartalékba került.
A Volánbuszból az állam a korábbi években sem vett ki osztalékot. A forrásokon belül a kötelezettségek értéke 58,8 milliárd forint volt, szintén tükrözve az összeolvadás hatását, az érték a bázisidőszakénál 44,8 milliárddal nagyobb. A hosszú lejáratú kötelezettségek 12,4 milliárd forintra rúgtak.
Nyitókép: Volánbusz