Egyéb

Idén lejárnak a közlekedési központok közszolgáltatási szerződései

Alig több mint fél év múlva, 2019. december 31-én lejárnak a regionális közlekedési központok helyközi személyszállítási közszolgáltatási szerződései, ezzel pedig új korszak köszönt be a hazai autóbuszos közlekedésben. A szerződések lejárta után a hazai személyszállítás liberalizá­ciójának végső határnapjáig, 2020. december 31-éig, azaz további egy évig fognak még szolgáltatni az állami tulajdonú egykori Volán-vállalatok, valószínűleg már egy társaságba szerveződve, bár erről még nem született hivatalos kormánydöntés.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a piacnyitással egyidejűleg hét nagy és hét kisebb hálózatot tervez kialakítani, melynek eredményeként egy jól követhető és mérhető rendszert kívánnak létrehozni, ami a hazai szereplők piacon maradását és versenyképességének növelését is biztosítja – hangzott el tegnap a Zsámbékon megrendezett XXV. Országos Személyszállítási Szakmai Konferencián, ahol Érsek István közlekedési hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkár beszélt a kormányzat terveiről. Az ITM még tavaly év végén előzetes tájékoztatókat tett közzé a közszolgáltatási szerződésekre vonatkozóan, melyekből kiderült, hogy azokat 120 hónapra tervezik megkötni 2021. január 1-jétől. A közúti személyszállítási közszolgáltatások megrendelését szolgáló pályázatokat várhatóan jövőre írják ki, feltételrendszerüket június végén fogják nyilvánosságra hozni.

A hazai autóbusz-állomány is jelentős korszerűsítésre szorul: az új közszolgáltatási szerződések a járművek átlagéletkorát maximum tíz évben szabják meg (Fotó: Volánbusz Zrt.)

Ami a beígért hét nagy-, és ugyancsak hét kishálózat területi kialakítását illeti, az ITM a következő régiók és térségek vonatkozásában tervez szolgáltatásokat megrendelni:

– Dél-alföldi közlekedési régió: Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye
– Dél-dunántúli közlekedési régió: Baranya, Somogy, Tolna megye
– Északkelet-magyarországi közlekedési régió: Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
– Északnyugat-magyarországi közlekedési régió: Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém, Zala megye
– Középkelet-magyarországi régió: Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád megye
– Középnyugat-magyarországi közlekedési régió: Fejér, Komárom-Esztergom megye
– Közép-magyarországi közlekedési régió: Pest megye

– Csurgó-Nagyatád és térsége (Dél-Dunántúl)
– Ibrány-Nagyhalász és térsége (Északkelet-Magyarország)
– Jászberény és térsége (Középkelet-Magyarország)
– Lenti-Letenye és térsége (Északnyugat-Magyarország)
– Martonvásár és térsége (Középnyugat-Magyarország)
– Makó és térsége (Dél-Alföld)
– Zsámbék és térsége (Közép-Magyarország)

Amint látható tehát, a tervezett felosztás nagyjából lefedi a jelenlegi hét regionális közlekedési központ működési területét. Ezen belül mindegyik nagyobb régióra jut majd egy-egy kisebb területű, térségi hálózat is.

Címlapkép: Földházi Árpád

Címkék