Hivatalos az Építési és Közlekedési Minisztérium helyközi autóbuszos közszolgáltatási koncessziós pályázatának eredménye: a mai napon a megrendelő nevében Lázár János miniszter aláírta a MÁV Személyszállítási Zrt. 10 évre szóló autóbuszos közszolgáltatási szerződését, miután az új, integrált állami közlekedési társaság nyerte az erre kiírt nemzetközi pályázatot – tájékoztatta portálunkat a MÁV Zrt. kommunikációs igazgatósága. Ezzel tehát a következő évtizedben is kizárólag a MÁV-csoport látja majd el a hazai autóbuszos helyközi (azaz elővárosi, regionális és országos) személyszállítás közszolgáltatói feladatait, a magyarországi településeket pedig további 10 évig a jól ismert Volán-járatok szolgálják majd ki.
A régi-új szolgáltató jelentős erősítéssel készül az elkövetkezendő időszakra: amint azt nemrég mi is megírtuk, a 10 miniszteri vállalás keretében jövő nyárig mintegy 1000 új autóbusszal bővülhet az országos állomány. Ennek célja, hogy ismét 10 év alá csökkenjen a járműpark átlagéletkora, ezáltal a MÁV-csoport Európa egyik legkorszerűbb flottájával szolgálhassa ki utasait és megfeleljen azoknak a növekvő szolgáltatási kötelezettségeknek, amelyeket a személyszállítási törvény javaslata vetít előre. Az új „közlekedési alkotmány” ugyanis a tervek szerint mintegy félezer magyarországi kistelepülés esetében teremti majd meg az ott korábban nem biztosított közlekedési közszolgáltatás lehetőségét, vagy növeli a már meglévők mértékét, azaz bővíti a napi járatszámot.
Mint ismert, a Nemzeti Koncessziós Iroda által kiírt, „Magyarország földrajzi területén autóbusszal végzett helyközi személyszállítási közszolgáltatás ellátása szolgáltatási koncesszió keretében” című nyílt, tárgyalásos pályázatra a Volánbusz Zrt. 2024 szeptemberében érvényes előzetes ajánlatot adott be, majd az eredményes tárgyalási szakaszt követően – immár az új, integrált MÁV Személyszállítási Zrt. nevében – a végleges ajánlattételi felhívásnak eleget téve 2025. február 24-én nyújtotta be végleges ajánlatát. Bár az ajánlatkérő a piacnyitás jegyében elvileg más, köztük akár külföldi közlekedési társaságok jelentkezését is várta, a kiírás sajátosságai (a felkészülési idő rövidsége, a szolgáltatás megkezdésének rövid határideje, a nagy forgalmi terület és a több ezer darabos elvárt flotta) miatt a várakozásoknak megfelelően végül csak a Volánbusz nyújtott be pályázati anyagot, így egyedüli ajánlattevőként a megbízás elnyerése nem forgott különösebb veszélyben.
A társaság saját elmondása szerint felkészült a megrendelő által meghatározott szolgáltatás megkezdésére. Mint írják, az országos egységes működés érdekében a helyközi személyszállítási közszolgáltatásban korábban résztvevő kisszolgáltatók átvételének folyamata lassan lezárul. Az integrált vállalat a jövőben – köszönhetően a most aláírt hosszútávú, 10 éves működést biztosító új közszolgáltatási szerződésnek – hatékonyabban és a vasúti közszolgáltatásokkal összehangoltan tudja kiszolgálni az utazási igényeket.
A MÁV-csoport úgy látja, hogy vasúti és a közúti közlekedési közszolgáltatások integrációjából fakadó előnyök az utasok számára is egyre inkább kézzel foghatóvá válnak. Példaként a vármegye- és országbérletekre épülő új tarifarendszert, illetve az április elején érkező új MÁV+ applikációt említik. Ez utóbbi ugyan a tervek szerint csak az év végére éri el teljes funkcionalitását, de már az induláskor egységes szemlélettel – a kötöttpályás és az autóbuszos közlekedési lehetőségek átjárhatóságát megteremtve – kínál majd megoldást az utasoknak.