Szeptember 30-ig lehet jelentkezni arra a kétszakaszos koncessziós pályázatra, amely alapján az elkövetkezendő 10 évben biztosított lesz Magyarország helyközi – azaz elővárosi, regionális és országos – autóbuszos közszolgáltatása. Ezt a feladatot jelenleg – néhány viszonylatot leszámítva – a Volánbusz biztosítja, nagyságrendileg 5000 autóbusszal. A koncesszióra a hazai szereplők mellett elméletileg az európai közlekedési piac legnagyobb és legtőkeerősebb szolgáltatói, mint például az Arriva Group, a Keolis, vagy éppen a Transdev is pályázhatnak, ám a koncesszió megkezdésének 2025. január 1-i időpontja miatt kevés esély van arra, hogy bármelyik nyugat-európai multi eredményesen pályázzon.
A koncesszió kiírása, igaz több éves csúszással, az Európai Unió vasúti és közúti személyszállítási közszolgáltatásról szóló 1370/2007/EK rendeletének értelmében történt, amely előírja, hogy az autóbuszos közszolgáltatási szerződéseket 2019. december 3. után csak versenytárgyalás útján lehet odaítélni, azaz ettől az időponttól kezdődően a helyközi közszolgáltatási feladatokat nem lehet versenytárgyalási eljárás lefolytatása nélkül odaítélt szolgáltatási szerződés alapján elvégezni.
A Nyugat-Európában bevett gyakorlat szerint az ilyen jellegű, de nem ekkora kilométerteljesítményt elváró tendereken is általában több hónap felkészülési időt adnak arra, hogy a pályázatokat az ajánlattevők elkészítsék és benyújtsák, ám az ÉKM mindössze alig két hónapot biztosított a jelentkezésre.
A közszolgáltatás keretében a nyertes pályázónak Magyarország teljes területére vonatkozóan évente körülbelül 365 millió menetrendi kilométert kell teljesítenie, amely több szegmenst foglal magába: 45 millió kilométer az országos, 310 millió kilométer a regionális, és 10 millió kilométer az elővárosi közlekedésre vonatkozik. A teljesítmény évente legfeljebb 5%-kal módosítható, de a szerződés időtartama alatt a változtatás mértéke összességében nem haladhatja meg a 25%-ot.
A feladat megkezdésének tervezett dátuma 2025. január 1., és a közszolgáltatási szerződés időtartama 10 év. Az eljárás két szakaszból áll: az első szakaszban a jelentkezőket az alkalmassági kritériumoknak való megfelelés alapján értékelik, míg a második szakaszban tárgyalások zajlanak az ajánlatok részleteiről. A nyertes pályázót az összességében legelőnyösebb ajánlatot benyújtók közül választják ki, amely során az ellentételezési igény, a járműállomány átlagéletkora és az akadálymentesítés mértéke lesz a legfontosabb szempont – a 2025-re vonatkozó ellentételezési igény 90-es súlyszámmal, a járműállomány átlagéletkora a szolgáltatás megkezdésének időpontjában, valamint az alacsonypadlós és/vagy alacsony belépésű járművek aránya a regionális szegmensben pedig 5-5-ös súlyszámmal szerepelnek a bírálati szempontok között. Eredményhirdetésre legkésőbb az ajánlatok benyújtásának határideje utáni 120. napig, szerződéskötésre pedig legkésőbb az eredményhirdetést követő 60. napon belül kell sort keríteni.