Kitekintő

Újabb megrendelés érkezett a Volvo csuklós villanybuszára

Összesen 49 darab tisztán elektromos hajtású Volvo 7900 Electric Articulated városi csuklós villanybusz szállításáról írt alá megállapodást a Volvo Buses és az eredetileg norvég Vy Buss közlekedési társaság svéd leányvállalata, a Vy Buss AB.

A nemrégiben megrendelt, egy híján ötven darabos kontingens a Svédország déli részén található, közel 95 ezer lakossal rendelkező Jönköping városában közlekedik majd 2021 nyarától. A Volvo Buses és a Vy Buss AB között létrejött megállapodás révén immár 266 darabra nőtt a típusra leadott megrendelések száma. A 2019-es brüsszeli Busworld kiállításon bemutatott csuklós villanybusz az előzetes várakozásoknak megfelelően egyelőre hazájában hódít, tavaly ősszel a Transdesev Sweden vásárolt 157 darabot, idén év elején pedig a Nobina Sverige AB rendelt meg egy kereken 60 példányból álló szériát.

A hivatalos típusjelzés szerint 18,7 méter (de valójában csak 18 550 mm) hosszú, 120 utas szállítására alkalmas autóbuszokat 396 kWh összkapacitású akkupakkal szereli a gyártó. A villanybuszok mozgatásáért két darab, egyenként 200 kW csúcsteljesítményű, kétfokozatú automataváltóval kiegészített villanymotor felel majd. Az autóbuszokat a Volvo legnagyobb európai buszgyárában, a lengyelországi Wrocławban szerelik össze. A gyártó által kiadott látványterv alapján a jönköpingi rendeltetésű tűzpiros kocsik egy kisebb optikai designcsomagot is kapnak majd, elburkolt B- és C-tengellyel.

 

Az első prototípusok még ezzel a látványos formavilággal készültek, a sorozatpéldányok megjelenése végül kissé visszafogottabb lett

Az új villanybuszokon a Volvo Bus Zone Management nevű geolokációs flottakövető rendszer részeként az automatikus sebességkorlátozó funkció előkészítése is megtörténik. Ez lehetőséget biztosít a buszok megengedett legnagyobb sebességének távoli szabályozására. A GPS-alapon működő sebességkorlátozó automatika egy előzetesen beállított értékre limitálja az autóbusz által elérhető végsebességet a magas baleseti kockázattal rendelkező útszakaszok, például iskolák, kórházak, turistalátványosságok és más zsúfolt, nagy gyalogosforgalmú területek környékén. Az üzemeltető által kijelölt ún. Safety Zone szakasz határát elérve a rendszer a buszvezető beavatkozása nélkül az előre megadott sebességre lassítja a járművet, ezzel egyidejűleg a műszerfalon figyelmeztetés jelenik meg a sofőr számára.

Fotók: Volvo Buses

Címkék