Az Inter Traction Electrics Kft. (ITE) munkavállalóinak védelme érdekében még március 23-án függesztette fel átmenetileg autóbusz-gyártási tevékenységét, amelyet most két hét elteltével, a szükséges óvintézkedések betartása mellett indítottak újra. A munkavégzés újbóli megkezdését egy szűk körű sajtóesemény keretében, csütörtökön jelentette be a debreceni gyártó.
A termelés újraindítását és az üzemben folyó munkát Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter, Kossa György, az ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója, Dr. Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere, valamint Ratatics Péter, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója is megtekintette – többek között a kecskeméti megrendelésre épülő ITK Reform 500LE típusú autóbuszok gyártását, valamint a Mercedes-Benz Conecto Next Generation szóló autóbuszok végszerelését is.
A sajtótájékoztatón Kossa György, az anyavállalat, az ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: az autóbuszgyártást két hét leállás után kezdték meg újra. A termelés elindításával a cég hozzájárulhat a régió és Debrecen gazdasági stabilitásához. A leállás ideje alatt az üzem dolgozói fizetett szabadságon voltak, a gyár területét fertőtlenítették, és egy olyan logisztikai rendszert építettek ki, amellyel a beszállítóktól érkező részegységeket is fertőtleníteni tudják – ismertette.
A debreceni üzemben Mercedes-Benz OC 500LE jelű önjáró alvázra épülő ITK Reform 500LE típusú autóbuszokat gyártanak, valamint török összeszerelésű Mercedes-Benz Conectókat szerelnek készre. A cég valamennyi idei megrendelését teljesíteni szeretné. Év végéig a gyár teljes kapacitását lekötötték rendelésállománnyal, biztosítani tudják a vállalat hosszú távú stabilitását – fűzte hozzá Kossa György. Az ITE Kft.-nek jelenleg több teljesítés alatt álló megrendelése van, a cég május elejéig 20 darab saját gyártású és fejlesztésű Reform 500-ast és 25 darab Debrecenben végszerelt Mercedes-Benz Conectót szállít Kecskemétre, valamint jövő év tavaszáig összesen 90 darab csuklós Mercedes-Benz Conectót ad át a Volánbusz Zrt. és a Volán Buszpark Kft. részére.
Az eseményen Palkovics László hangsúlyozta: a járványügyi helyzetben a kormánynak két fontos cél mentén kell intézkedéseket hoznia. Egyrészt a vírus terjedését olyan szinten kell tartani, hogy a fertőzöttek száma az egészségügyi kapacitásokat ne haladja meg. Másrészt viszont arra is figyelni kell, hogy az ország gazdasága ne álljon le. Hozzátette: a héten meghirdetett, öt fő pontból álló akciótervben a következő években 9200 milliárd forint kerül a gazdaságba. A miniszter hangsúlyozta: a gazdaság élénkítésére szánt forrás nem lehet felelőtlen vállalás, fontos a stabilitás. Céljuk, hogy a költségvetési hiány ne érje el a 3 százalékot.
Az akciótervben szereplő intézkedések közül kiemelte a csökkentett munkaidőben foglalkoztatottak állami támogatását, és beszélt arról is, hogy azoknak a mérnököknek, akik hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt tíz évben a magyar gazdaság high-tech gazdasággá váljon, jövedelmük egy részét biztosítja a kormány.
A tárcavezető az ITK Holding Zrt.-t a magyar gazdaság olyan jó példájaként említette, amelynek üzleti modelljében nem csak világszínvonalú autóbuszok gyártása szerepel, hanem egy komplex közlekedési szolgáltatási ágazat kiépítésével a teljes értékláncot megjeleníti. „Ez a modell sikeres volt eddig, és sikeres lesz ezután is” – fogalmazott, hozzátéve, hogy az ITK az első gyártó Magyarországon, amely a leállást követően újraindította a termelést.
Papp László, Debrecen polgármestere kiemelte: az önkormányzatoknak és a kormányzatnak a válságkezelés minden területén össze kell fogni. Emlékeztetett: Debrecen az elmúlt években egyértelműen haszonélvezője volt a kormány gazdaságfejlesztési stratégiájának. Több tízmilliárd forint támogatás érkezett a városba munkahelyteremtő beruházásokra. „Debrecen kötelessége, hogy támogassa a kormányt a gazdaság megerősítésében” – fogalmazott.
Ratatics Péter, az ITK Holdingban többségi tulajdonos MOL Magyarország ügyvezető igazgatója azt mondta, a fél világ korlátozva van a mozgásban, ami a MOL-nak is húsba vágó tényező, ugyanakkor a cég számára a leállás nem alternatíva. Finomítóik működnek, a kiskereskedelem működik, a szélvédőmosó üzemük fertőtlenítőszer gyártására állt át, és most az ITK debreceni üzeme is újraindította a gyártást.
Dehir – Újra működik a debreceni buszgyár
Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!
Címlapkép: dehir.hu / Kandert Szabolcs, forrás: MTI / dehir.hu / MBI