Új, teljesen zéró emissziós modellcsalád bemutatására készül a Toyota 62%-os tulajdonában álló portugál CaetanoBus. A fejlesztés egy nemzetközi együttműködés keretében valósul meg, amelyben a világ egyik legnagyobb vasúti járműgyártó vállalata, a kínai CRRC is részt vesz. Az új típuscsalád előzetes világpremierjére a jövő héten Hamburgban megrendezésre kerülő 2025-ös UITP világkongresszuson (UITP Global Public Transport Summit 2025) kerül sor. Mint ismert, a CRRC az Ikarusszal is szoros együttműködést tart fenn, a magyar gyártó aktuális típusaihoz szintén a kínaiak biztosítják a műszaki alapokat.
A portugál buszgyártó zéró emissziós portfóliója az elmúlt években viszonylag szűk választékra korlátozódott, hiszen egy kétféle hajtásmóddal ugyan, de csak két hosszváltozatban elérhető szóló modellpárra épült (a szintén a CaetanoBus által gyártott repülőtéri COBUS típusokat nem számítva). A cég első akkumulátoros városi villanybusza még 2016-ban mutatkozott be a Siemens, valamint a Portói Egyetem több intézményének közreműködésével. Három évvel később, 2019-ben csatlakozott a kínálathoz a Toyota üzemanyagcellájával szerelt hidrogénhajtású változat, amely a sorozatgyártás 2020-as elindulása óta az akkumulátoros verzióhoz hasonlóan 10,7 és 12 méteres kivitelben készül. A kínálat azóta nem bővült érdemben – ezt a hiányosságot igyekszik orvosolni a hamarosan érkező új modellcsalád, amely több méretosztályt is lefed: a tervek szerint 8,5 és 18 méter közötti hosszúságban készül majd, és természetesen nem hiányzik a sorból a klasszikus 12 méter hosszú szóló verzió sem.
Külön figyelmet érdemel a CaetanoBus termékpalettáján újdonságot jelentő 18 méteres csuklós változat, amelyből Bus Rapid Transit (BRT) kivitel is készül Porto részére. Az új termékvonal ennek formavilágát – amely a COBUS újgenerációs apron-buszaihoz is közel áll – örökíti tovább a szóló és midi változatokra, mélyre húzott, nagy területű, egyenes határvonalú feketítésekkel és a német Nolden cég kelléktárából származó látványos LED-es lámpatestekkel.
A most bevezetésre kerülő műszaki platform gépészeti szempontból is jelentős váltást jelent a CaetanoBus számára, amely az új típusok hajtásrendszerét a korábbi Siemens-megoldások helyett a jövőben a kínai CRRC technológiájára alapozza, mind a tisztán elektromos, mind pedig az üzemanyagcellás hajtáslánc esetében. A CRRC által biztosított hajtásrendszer központi eleme egy nagyfokú integráltságot képviselő, úgynevezett „6 az 1-ben” invertermodul, amely egyetlen kompakt és robusztus egységben fogja össze a vontatómotor és a generátor működtetését, az olajszivattyú és a légkompresszor DC/AC vezérlését, a DC/DC feszültségátalakítást, valamint a nagyfeszültségű energiaelosztást, szigetelésfigyeléssel kiegészítve. A magas szintű integráció akár 70%-os tömegcsökkenést is lehetővé tesz a hagyományos megoldásokhoz képest, miközben javul a hajtáslánc hatásfoka és megbízhatósága. A rendszer a CRRC saját fejlesztésű, nagyfeszültségű IGBT-technológiáját alkalmazza, és közvetlen folyadékhűtéssel rendelkezik, amely stabil hőmérsékletet és hosszú élettartamot biztosít a városi forgalomra jellemző igénybevétel mellett. A CaetanoBus által kiadott képek alapján nem zárható ki, hogy a karosszéria terén is van rokonság a CRRC autóbuszaival, ezt azonban hivatalosan egyelőre egyik fél sem erősítette meg.
A CaetanoBus nem csak az elektromos hajtásrendszer, hanem az energiatárolás terén is új alapokra helyezi a kínálatát: a jövőbeli akkumulátoros modellek a kínai CATL lítium-vasfoszfát (LFP) kémián alapuló BC5 jelű rendszerét alkalmazzák. A 2023 végén megkötött beszállítói megállapodás eredményeként bevezetett modulokból típustól függően eltérő mennyiséget építenek a buszokba, így a 8,5 méter hosszú minibuszok legfeljebb 266 kWh, a 12 méteres szólók akár 465 kWh, a 18 méter hosszú csuklós modellek pedig maximum 700 kWh, összkapacitású akkucsomagot kaphatnak. A CATL adatai szerint ezek a modulok több mint 4000 töltési cikluson keresztül képesek stabil teljesítményt biztosítani minimális degradációval, akár gyorstöltés mellett is, így a leendő üzemeltetők akár 10 évnél hosszabb hasznos élettartammal is számolhatnak.
Az üzemanyagcellás hajtáslánc esetében továbbra is a Toyota technológiája marad a középpontban, vagyis a Caetano hidrogénhajtású autóbuszai a jövőben is a japán anyavállalat második generációs Fuel Cell Stack 2.5 rendszerét használják majd, amely 70 kW névleges teljesítményt biztosít. A hidrogénrendszer dinamikus működését és az önálló elektromos haladást is támogató energiatároló akkumulátorcsomag itt is CATL gyártmány, a 12 méteres szóló modell esetén akár 130 kWh, míg a 18 méteres változatnál legfeljebb 170 kWh kapacitással.
