2025 03 27 212a3168 jpg
Kitekintő

A Hyundai 700 bar nyomású hidrogénrendszerével szerelt autóbuszt tesztel Bécs

Március 27-én hivatalosan is bemutatkozott Bécsben a Hyundai és a szlovén TAM együttműködésében készült Hyundai Elec City FC 12 hidrogénhajtású autóbusz, amely a Wiener Linien hálózatán kezd hároméves tesztüzemet. A teljesen új fejlesztésű modell kifejezetten demonstrációs és próbaüzemi célból érkezett az osztrák fővárosba, különlegessége pedig, hogy az európai piacra szánt üzemanyagcellás városi autóbuszok közül elsőként a hidrogéngázt 700 bar nyomáson tárolja. A busz a Wiener Linien színeiben közlekedik, ugyanakkor a projekt célja nemcsak a flottafejlesztés, hanem a Hyundai hidrogéntechnológiájának valós üzemi körülmények közötti tesztelése. A jármű várhatóan a bécsi hálózat több vonalán is feltűnik majd a vizsgálati időszak alatt.

A Hyundai már az 1990-es évek végén megkezdte saját hidrogénalapú hajtásrendszerének fejlesztését, kezdetben személyautók számára. Az első hidrogénbusz-prototípus 2006-ban, majd a második generáció 2009-ben mutatkozott be. A jelenlegi, harmadik generációs modell, az Elec City Fuel Cell 2018 óta van piacon, és a fejlettebb üzemanyagcelláknak, a csökkenő költségeknek és a dél-koreai kormány által biztosított erős támogatásnak köszönhetően nem csak technológiai előrelépést hozott, hanem már piaci sikereket is elkönyvelhetett.

Az Elec City Fuel Cell sorozatgyártása 2019-ben indult, és mostanra már több mint ezer példány talált gazdára, többségében Dél-Koreában. A Hyundai azonban nem csupán hazai piacára koncentrál, hanem Európában, Észak-Amerikában, Ausztráliában és Ázsiában is aktív, többek között olyan partnerekkel, mint az Iveco Bus, amely az eWay H2 modellben szintén a Hyundai által fejlesztett üzemanyagcellás techinkát alkalmazza.

1 213 Wasserstoffbus garage leopoldau 14.04 10

A Hyundai Elec City Fuel Cell eredeti verzióját már 2022-ben kipróbálta a Wiener Linien

Érdekesség, hogy a Hyundaitól nem először érkezett hidrogénbusz Bécs utcáira. Az Elec City Fuel Cell típus Távol-Keleten kínált, 11 méteres változatát korábban már tesztelték az osztrák fővárosban. Az eredeti menetrend szerint 2021 novemberében kezdődött volna a próbaüzem, ám némi csúszással a busz végül 2022 januárjától közlekedett egészen május végéig a Wiener Linien több járatán is.

A most bemutatott Hyundai Elec City FC 12 nem egyszerűen a dél-koreai modell európai adaptációja. Az autóbusz immár 12 270 mm hosszúságú, háromajtós kivitelben készült, hogy jobban megfeleljen az európai városok közlekedési igényeinek. Érdekessége, hogy nem Dél-Koreában, hanem a szlovén TAM vállalat maribori üzemében szerelték össze, szoros együttműködésben a Hyundai mérnökeivel. A koreai-szlovén partnerség hivatalos részletei még nem ismertek.

Az autóbusz teljesen hosszban alacsonypadlós, 2550 mm széles és 3450 mm magas, azaz nemcsak külső megjelenése, hanem befoglaló méretei jelentősen eltérnek a dél-koreai testvérmodellétől. A többrétegű, poliamid bélésű és karbonszál-erősítésű kompozit szerkezetű (Type 4-es) gáztartályai 35,15 kg hidrogén tárolására alkalmasak és 700 bar üzemi nyomásra tervezték őket – ez az érték jelenleg egyedülállónak számít az európai városi buszpiacon, ahol jelenleg kizárólag 350 baros rendszereket alkalmaznak. A magasabb nyomásnak köszönhetően a busz nagyobb hatótávval és gyorsabb tankolási lehetőséggel rendelkezik.

A közvetlen hajtásról egy 180 kW teljesítményű ZF CeTrax CX 220 110 B  központi villanymotor gondoskodik, amelyet a Hyundai saját fejlesztésű és gyártású, 90 kW-os üzemanyagcellája táplál, valamint pufferként egy lítium-polimer akkupakk is segíti az energiaellátást. Bár az akkumulátor tárolókapacitása nem ismert, feltételezhetően a 11 méteres modellben is alkalmazott 78,4 kWh-ás csomagról van szó.

2 Weltpremiere Wasserstoff Ara c Wiener Linien 1920x1080 1

A TAM kooperációban készült változat karosszériája jelentősen eltér a dél-koreai eredetitől

Bár az inkább személyautókra jellemző 700 baros töltési nyomás komoly előny a hatótáv és a töltési idő szempontjából, alkalmazása több műszaki és biztonsági kihívást is tartogat. Nem véletlen, hogy a legtöbb európai buszgyártó – egyelőre – 350 baros rendszereket használ. A nagyobb nyomás alkalmazása esetén nem csupán a palackok tömítettsége kritikus, hanem a töltés során bekövetkező hidrogénexpanzió kezelése is, mivel a növekvő nyomással együtt a hidrogén jelentős mértékben felmelegszik. Ezek a biztonsági kérdések világszerte élénk szakmai vitákat váltanak ki.

Ennek egyik figyelmeztető példája a Hyundai saját tapasztalata is: 2024. december 23-án Dél-Koreában, Csondzsu városában egy Elec City Fuel Cell autóbusz tankolása közben robbanás történt, amelyben három személy sérült meg, egyikük súlyosan. Az eset után átfogó ellenőrzéseket végeztek a már forgalomban lévő járműveken, és bár hivatalos részletek nem szivárogtak ki, a Csondzsuban vizsgált 147 autóbuszból 17 kocsi esetében (11,5%) kis mértékű hidrogénszivárgást észleltek, amelyeket a gyártó bevonásával orvosoltak.

A járművet Weiner Linien Leopoldau depójában telepített hidrogénkút látja el hidrogénnel. A berendezés mindkét jelenleg bevettnek számító üzemi nyomásértéken, azaz 350 és 700 bar-on működő járműveket képes kiszolgálni, a két nyomásszinthez külön szivattyúk és kútfejek tartoznak. A töltőállomás ionkompresszora egyébként 1000 bar nyomásig képes sűríteni a zöld hidrogént, amelyet teherautóval szállítanak a helyszínre. A rendszer tartalmaz egy közbenső tárolóegységet is, amelyben egy üzemanyagcellás autóbusz tízszeri feltöltéséhez elegendő hidrogént lehet eltárolni.

Címkék