AP 5348KC 1
Magazin

Szolgálatban a Volánbusz másfél éve Ukrajnának adományozott Ikarus autóbuszai

Közel két éve adományozott összesen 34 darab autóbuszt a háború sújtotta Ukrajnának a Volánbusz, a mai MÁV Személyszállítási Zrt. jogelődje. Az Ökumenikus Segélyszervezeten keresztül kijuttatott járművek azóta szolgálatba is álltak az ország különböző pontjain, hogy támogatást nyújtsanak ott, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.

Nem egészen másfél évvel az ukrajnai háború kitörését követően, 2023 nyarán a Volánbusz egy jelentős adományozási akció keretében 34 darab különböző típusú, a társaság állományából már kivont autóbuszt juttatott el Ukrajnába. Az eredeti elképzelések szerint ezek a járművek elsősorban szociális célokat szolgáltak volna – támogatva a sport-, kulturális és vallási tevékenységeket – különösen a kárpátaljai települések közösségi életének erősítését. Bár a magyarok lakta Kárpátalját addig – és szerencsére azóta is – elkerülték a közvetlen harcok, a helyi járműállomány így is megszenvedi a háborút, mivel az eredetileg itt szolgált autóbuszokat az ukrán vezetés már korábban lefoglalta és átvitte az ország keleti felébe a harcok során megsérült vagy megsemmisült járművek pótlására, illetve katonai feladatok ellátása céljából. A Volánbusz mellett más magyar közlekedési vállalatok is segítséget nyújtottak Ukrajnának: a BKV által adományozott három Volvo 7700-as és két Volvo 7000-es autóbusz Csernyivci városában állt forgalomba (a fővárosi társaság eredetileg tíz darab Ikarus 280-ast is felajánlott, ezekre azonban az újabb típusokat preferáló ukránok nem tartottak igényt), a veszprémi V-Busz pedig 2023 áprilisában összesen 14 autóbuszt – 12 darab szóló és 2 darab csuklós kivitelű Mercedes-Benz Citarót – ajándékozott Ukrajnának.

AP 5347KC 1

A Volánbusz segélyakcióját nem csak a társaság elkötelezettsége tette lehetővé, hanem az a dinamikus járműpark-fejlesztés is, amely dr. Pafféri Zoltán vezetése alatt valósult meg. Ebben az időszakban évente átlagosan több száz vadonatúj autóbusz állt forgalomba hazánkban, ami lehetővé tette számos népszerű, de már korszerűtlen típus nagyarányú kivonását, köztük az Ikarus 263-as, 415-ös, C56-os, valamint az Ikarus EAG E94-es és E95-ös modellekét. Az Ukrajnának adományozott flotta nagy része ezekből a típusokból került ki, de nem csak Ikarusokat kapott keleti szomszédunk, hiszen két darab Rába Contact és további négy, távolsági kivitelű Mercedes-Benz O560 Intouro is helyet kapott a kontingensben. A buszok további sorsa azonban az adományozást követően jórészt homályba vész. Noha az ukrán átrendszámozásokról többnyire rendelkezésre állnak az adatok, a buszok tényleges nyomon követése, illetve dokumentálása rendkívül nehéz és korlátozott egy háború sújtotta országban. Éppen ezért bírnak különös jelentőséggel azok a közelmúltban napvilágra került, ritka fényképek, amelyek az egykor Magyarország különböző térségeiben, például Borsod vagy Nógrád vármegyében szolgált autóbuszokat ábrázolják, bepillantást engedve a járművek utóéletébe.

AE 0931XC

A Volánbusz egykori autóbuszai közül természetesen néhány kocsi valóban Kárpátalján (a beszámolók szerint Ungvár, Perecseny, Técső és Rahó környékén), az eredeti célnak megfelelően működik, így például egyes járműveket iskolabuszként is használnak, hozzájárulva a gyermekek biztonságos közlekedéséhez. Ugyanakkor az ország frontvonalhoz közelebb eső részein egyre súlyosbodó helyzet miatt az adományozott járművek többsége végül olyan keleti régiókba (például Harkovba, Dnyirpopetrovszkba és Zaporizzsjába) került, ahol a mindennapi élet is kihívást jelent. Ezen településeken a buszok már nem csak a közösségi élet támogatását szolgálják, hanem az alapvető humanitárius segítségnyújtás eszközeivé is váltak.

AP 5347KC

A felvételeken szereplő Ikarus C56-osok közül több jármű útja is messzire vezetett eredeti rendeltetési helyétől, és ma már teljesen új, ám annál szomorúbb szerepkörben szolgálnak Ukrajnában. A beazonosítható példányok egyike az immár AP 5347 KC forgalmi azonosítóval közlekedő autóbusz, amely jelenleg Zaporizzsjában teljesít szolgálatot. A C56.42 altípusba tartozó, 275 lóerős (205 kW) Detroit Diesel S50 dízelmotorral és 6+1 fokozatú ZF S6-90U kézi sebességváltóval szerelt, 2-2-0 ajtókiosztású, újonnan 1999 tavaszán forgalomba helyezett jármű eredetileg a Nógrád Volán állományába tartozott, és GXD-364 rendszámmal közlekedett helyközi viszonylatokon, főként Salgótarján térségében. 2006-ban átrendszámozták, ekkor az FLM-535 azonosítót kapta, majd az üzemeltetői kör többszöri átszervezést – előbb a regionális közlekedési központok, majd az egységes Volánbusz megalakulását – követően 2022-ig szolgált az immár országos lefedettségű Volánbusz kötelékében. Hasonló múlttal rendelkezik az egykori Borsod Volán állományából származó két jármű is: egyikük korábban GXD-327 rendszámmal futott Miskolc környékén, jelenleg az AP 5348 KC ukrán forgalmi azonosítót viseli. Az 1998-as gyártású, szintén a C56.42 kivitelbe tartozó járművel nógrádi származású testvéréhez hasonlóan Zaporizzsja térségében lehet találkozni. A másik, az egykori HIV-473 rendszámú autóbusz a legfiatalabb a most említett három kocsi közül, ugyanis 2000-ben gördült ki az Ikarus gyár kapuján – érdekessége, hogy eredetileg teljesen fehér fényezéssel, ám a vevő arculatának megfelelően egyedi megjelenésével került forgalomba. Jelenleg Kijev mellett közlekedik AE 0931 XC rendszámmal, gyermekszállítási feladatokat ellátva.

Címkék