A kelet-csehországi Zlín és a szomszédos Otrokovice közösségi közlekedéséért felelős Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) társaság nagyszabású tendert írt ki troliflottájának megújítása érdekében. A vállalat célja, hogy részben felsővezeték alatti kombinált viszonylatok kialakításával, valamint számos további akkumulátoros villanybusz beszerzésével 2035-re teljes egészében emissziómentessé alakítsa Zlín és Otrokovice közösségi közlekedését. Ezen célkitűzés első lépése a nemrégiben meghirdetett, 60 darab önjáró trolibusz beszerzését előirányzó tender.
A DSZO korábbi pozitív tapasztalatai a Škoda 30 Tr SOR önjáró trolibuszokkal – amelyek jelentős kibocsátáscsökkenést értek el és rugalmas közlekedést biztosítottak felsővezeték nélkül is – hozzájárultak ahhoz, hogy a társaság most újabb 60 darab, ugyancsak önjárásra is képes trolibusz beszerzését tervezi. A társaság szerint az eddigi üzemeltetési tapasztalatok bizonyították, hogy az akkumulátoros üzemmód hatékonyan támogatja a kibocsátásmentes közösségi közlekedés megvalósítását, ami nagyban elősegíti a DSZO hosszú távú fenntarthatósági céljainak elérését.

A SOR NB 12 karosszériás Škoda 30 Tr trolibuszok a beszámolók szerint jól beváltak a DSZO-nál, az utódtípussal viszont egyelőre nincsenek kellemes élményei a társaságnak
A tender tárgya 30 darab szóló és 30 darab csuklós trolibusz beszerzése, amelyek képesek felsővezeték nélküli akkumulátoros üzemmódban is közlekedni, ezzel rugalmasabbá téve a közösségi közlekedést Zlín és Otrokovice térségében. A műszaki követelmények között szerepel a nagy, legalább 15 kilométeres önjárási hatótáv, az energiatakarékos működés és a modern utasinformációs rendszerek integrálása.
Az odaítélés során y pályázatban a legnagyobb súllyal (40%) a beszerzési ár szerepel. Emellett jelentős szempont az üzembe helyezési engedély megléte, amely 20%-kal befolyásolja az értékelést – a DSZO tehát prototípusok helyett alapvetően már bejáratott modelleket szeretne vásárolni. Fontos kritérium a pótalkatrészek garantált ára, amely a járművek teljes élettartamára vonatkozik (10%), valamint a jótálláson túli és azon kívüli szervizelés óradíja (5%). A szállítási határidő is számít, amelyet minimum 250 és maximum 440 napban határoztak meg között, ennek súlyozása 5%.

A DSZO troliflottájának legkorosabb tagjai az Irisbus karosszériás kocsik. A képen egy Irisbus Citelis alapú Škoda 24 Tr, de még az előd Irisbus Agora/Karosa Citybus karosszériájával is futnak példányok
A minőségi szempontok között szerepel a fenékváz korrózióvédelme, amely a járművek hosszú távú fenntarthatóságát befolyásolja (7%), valamint a trakciós akkumulátorok elhelyezése (4%): ha ezek a talajtól 1,5 méteren belül helyezkednek el, az optimálisnak számít, míg ha ennél magasabban vannak, nem jár értékelési pont. (Az akkumulátorok 1,5 méternél magasabban történő elhelyezése esetén az energiatárolókat nem szükséges töréstesztnek alávetni, ugyanakkor a megoldás magasabb tömegközéppontot eredményez, csökkentve a stabilitást.) További kritérium a konszignációs raktár biztosítása, amely az alkatrészek gyors elérhetőségét garantálja (7%). A dolgozók képzésének költségei szintén szerepelnek a feltételek között, bár ezek csak 2%-kal befolyásolják a végső értékelést.

Természetesen a Solaris együttműködésével készült Škoda 26 Tr (szóló) és 27 Tr (csuklós) típusok sem hiányoznak az állományból
A beszerzési folyamat azonban eddig nem volt zökkenőmentes, ugyanis a DSZO trolitendereit eddig kétszer kellett törölni különféle észrevételek miatt. Az első kiírást a Cegelec, a másodikat pedig a Bozankaya támadta meg, utóbbi tíz pontban kifogásolta a feltételeket. A cseh versenyhivatal (ÚOHS) mindkét esetben jogsértést állapított meg és érvénytelenítette a tendert. A DSZO most harmadszor próbálkozik új közbeszerzési kiírással, hogy megújítsa troliflottáját.