Kitekintő

Két cseh város is rossz tapasztalatokat szerzett a SOR trolibuszaival

Nem éppen kedvező megvilágításban került be a napokban az európai buszos szaksajtó híreibe a SOR Libchavy, a cseh gyártó trolibuszai ugyanis különböző (igaz, nem minden esetben a karosszériaépítőnek felróható) okokból két csehországi üzemeltetőnél sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket – olyannyira, hogy az érintett közlekedési társaságok hivatalos közleményekben adtak hangot elégedetlenségüknek.

Az egyik panaszos fél a Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) társaság, amely saját elmondása szerint új trolibuszok helyett eddig csak keserű tapasztalatokkal gazdagodott. A kelet-csehországi Zlín és a szomszédos Otrokovice közösségi közlekedéséért felelős vállalat még egy 2021-2022 folyamán lebonyolított sikeres közbeszerzést követően rendelt meg négy darab, akkumulátoros önjárási képességgel is rendelkező Cegelec elektronikás SOR TNS 12 szóló trolibuszt, a cseh gyártónak azonban nem sikerült időben leszállítania a járműveket. Az eredeti tervek szerint az új troliknak 2023 tavaszán kellett volna megérkezniük rendeltetési helyükre, ám ez még ősszel sem történt meg. A korlátozott mértékben a felsővezetékes szakaszokon kívül is üzemképes járműveknek fontos szerepet szántak volna az otrokovicei nullemissziós közlekedés bővítésében, így azonban régi, már selejtezésre ítélt járműveket kénytelenek megjavítani és üzemben tartani. Ennél is nagyobb baj, hogy az üzembe helyezési határidőből történő kicsúszással a DSZO elbukta az Integrált Regionális Operatív Programból (IROP) folyósítható európai támogatást, ami a beszerzés költségeinek 85%-át fedezte volna. A közlekedési társaság többszöri sikertelen teljesítési felszólítást követően végül elállt a szerződéstől, azóta pedig folyik jogvita a SOR ügyvédeivel a szerződéses bírságok és a szállítás meghiúsulása miatt keletkezett károk megtérítéséről – a DSZO az elmaradt támogatás és a kényszerűségből tovább üzemeltetett régi járművek javítási költségeit is behajtaná a cseh buszgyártón.

Az egyik jihlavai SOR TNS 12 a szokásos pozíciójában, álló helyzetben (Fotó: DPMJ)

A pórul járt zlíni közlekedési társasággal ellentétben a Jihlava városában szolgáltató Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) végül megkapta ugyan a megrendelt önjáró trolibuszait, ám az üzemeltetésben itt sincs sok köszönet. A 2023 végén forgalomba helyezett hat darab, a cseh Tram for Envi elektronikájával szerelt SOR TNS 12 ugyanis sorozatos hibákkal küszködik, így a szolgáltatás fenntartása érdekében a közlekedési társaság kénytelen őket korszerűtlen, tizennyolc éves dízelmotoros autóbuszokkal helyettesíteni. Az új járművek rendelkezésre állása mindössze 60%-a a társaság régebbi beszerzésű önjáró trolibuszaiénak; problémák adódtak egyebek mellett a vontatómotorokkal, az akkumulátorokkal, az áramszedőkkel és más elektromos berendezésekkel is. Jihlavában egyébként már maga a beszerzés sem volt zökkenőmentes, az ominózus trolibuszokat ugyanis a Tram for Envi a még 2021 áprilisában aláírt szerződés értelmében eredetileg az ukrán Bogdan Motors karosszériájával szállította volna, ám utóbbi cég koronavírus-járvány okozta nehézségei miatt még 2021 decemberében bejelentették, hogy a leendő jihlavai trolibuszok a SOR karosszériáját kapják. A járműveket végül több, mint egy éves késéssel sikerült átadni, ekkorra már itt is szóba jött az Integrált Regionális Operatív Program támogatásának elvesztése. Az azóta felmerült problémákért ugyanakkor a SOR helyett sokkal inkább a Tram for Envi okolható, amely nem képes időben elvégezni a szükségessé vált, a vártnál több garanciális javítást.

Több mint nyilvánvaló, hogy egy rosszul összeállított trolibusz-prototípussal van dolgunk, ami egy olyan alvállalkozói lánc bevonásával készült, akik sem a meghibásodott alkatrészek javítását, sem pedig újak szállítását nem tudják időben elvégezni. Nagyon elégedetlenek vagyunk a trolibuszokkal és a szállítójukkal, a járművek leállításából illetve pótlásából fakadó többletköltségeink már több százezer cseh koronára rúgnak” – beszélt a történtekről meglehetős nyíltsággal Radim Rovner, a DPMJ igazgatója, aki rendkívül nehezményezi, hogy a szállító 3,5 évvel a szerződés aláírása után sem volt képes megbízhatóvá tenni az utolsó pillanatban átadott trolibuszokat. Hozzátette: meglátása szerint a Tram for Envi alábecsülte a fejlesztési, gyártási, tesztüzemi és típusjóváhagyási folyamatot, ezzel pedig veszélyeztette az IROP-finanszírozás lehívását is.

A címlapkép illusztráció, nem a leírt esetekben érintett járművet ábrázol!

Címkék