Újabb kilenc Solaris Urbino 12 hydrogen beszerzéséről kötött megállapodást a Solaris és Poznań közlekedési cége, az MPK Poznań. A lengyel fuvarozó korábban már 25 példányt vásárolt a lengyel buszgyártó hidrogénhajtású szóló modelljéből, így az új járművek érkezésével jövőre 34 darabosra bővül a város hidrogénhajtású Solaris flottája.
A közlekedési cég a buszok beszerzésére vonatkozó közbeszerzést úgy írta ki, hogy az ötdarabos alapmennyiség mellett további négy jármű opciós vásárlására is lehetősége nyíljon. Ezzel a vállalat már a szállítási szerződés aláírásakor élt, így lehívta mind a kilenc járművet a tendernyertes Solaristól. A buszokat, úgy mint a korábban vásárolt 25 kocsit, a lengyel “zöld busz program”, azaz a Környezetvédelmi és Vízmenedzsment Nemzeti Alap “Zöld közösségi közlekedés” programjának keretén belül szerzi be az MPK Poznań, a finanszírozás mértéke 100%.
Jelenleg a közlekedési vállalat mintegy 330 városi autóbusszal rendelkezik, amelyek közül 58 akkumulátoros elektromos, 25 pedig hidrogén üzemanyagcellás. Emellett további 17 csuklós Solaris Urbino elektromos autóbusz is érkezik, amelyeket még januárban rendelt meg a társaság. Poznań (helyileg) zéró emissziós flottája, amely kizárólag Solaris gyártmányú buszokból áll, már most a teljes állomány 25%-át teszi ki, és az új elektromos és hidrogénhajtású buszok érkezésével ez az arány meghaladja majd a 30%-ot. Az új járművek forgalomba állítása egyben a legkevésbé környezetbarát buszok kivonását is jelenti.
Az MPK Poznań hidrogén üzemanyagcellás autóbuszai a város első, nyilvános hidrogéntöltő állomásán tankolnak, amelyet az Orlen üzemeltet. Az állomás napi több mint egy tonna hidrogén kiadására képes, ami elegendő 34 darab hidrogénbusz üzemeltetéséhez. Az autóbuszok feltöltése körülbelül 15 percet vesz igénybe, és egy tankolással – 37 kilogramm hidrogéngáz felhasználásával – mintegy 350 kilométert tudnak megtenni. A hidrogént az Orlen włocławeki üzeméből szállítják az állomásra. Az energetikai vállalat 2038-ig 1,8 millió kilogramm hidrogént biztosít a közlekedési társaságnak.
Az Orlen üzemében, az üzemanyagként felhasználásra kerülő hidrogént a klór előállítása során melléktermékként keletkező hidrogén tisztításával nyerik. A sóoldat-elektrolízis során három anyag keletkezik: klór, hidrogén és nátrium-hidroxid. A hidrogént az Orlen eredetileg ammóniagyártásban használta fel, ám egy 2021-ben elindított projekt keretében már tisztítja és üzemanyagként hasznosítja. A tisztítás során eltávolítják a szennyeződéseket, így a hidrogén alkalmassá válik üzemanyagcellás járművek üzemeltetésére is.
Ez a megoldás fenntarthatóbbnak tekinthető, mivel nem fosszilis tüzelőanyagokból állítják elő a hidrogént, hanem egy ipari mellékfolyamatot hasznosítanak újra. Azonban a folyamat fenntarthatóságát árnyalja, hogy az Orlen włocławeki üzemében a sóoldat elektrolíziséhez szükséges elektromos energiát elsősorban az Orlen csoport saját, földgáztüzelésű erőműveiből nyerik. Bár ezek biztosítják az ipari folyamatok stabil energiaellátását, fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodnak, ami csökkenti a teljes hidrogéntermelési lánc környezeti előnyeit.