A világ legnagyobb közlekedéstechnológiai és mobilitási vásárán, a tizennegyedik alkalommal megrendezésre került berlini InnoTrans 2024 seregszemlén idén is szerepet kaptak az autóbuszok, igaz csak jelképesen, hiszen a 2940 kiállítóval büszkélkedő rendezvényen mindössze 11 autóbuszt lehetett megtekinteni. Az Ikarus mellett az Arthur Bus, az Ebusco, a K-Bus és a NesoBus is bemutatta aktuális termékeit, és három busszal, idén először a BYD is képviseltette magát a berlini kiállítási központ nyári kertjében.
Az autóbuszos szekció legnagyobb kiállítója a BYD volt, amely a 700. Magyarországon gyártott BYD autóbuszt is elhozta a seregszemlére. A csuklós B18-as mellett, amelyet a komáromi üzem a német Havelbus megrendelésére épített, megtekinthető volt még egy alacsony belépésű B13-as, amely az izraeli Egged színeiben fog majd szolgálatot teljesíteni Jeruzsálemben, valamint a BYD jelenlegi csúcsterméke, a padlóba integrált akkumulátorokkal szerelt B12-es modell egy bemutató példánya is.
A kiállított B13-as és B18-as modellek még a BYD korábbi eBus generációját képviselték, de ez nem jelenti azt, hogy elavultak lennének. A régebbi modellcsalád jelenleg is több száz darabos európai rendelésállománnyal büszkélkedhet, ám a BYD rendelési könyvében már megjelentek az első Blade akkuval szerelt B12-esekre érkezett megbízások is.
A BYD standján kiállított B18-as egy 30 darabos megrendelés részeként készült Komáromban, melyből az első 10 példányt idén adja át a magyar gyáregység a német megrendelőnek. A háromajtós csuklóst az ennél a verziónál elérhető legnagyobb, 511 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátorcsomaggal szerelték, ami a gyártó szerint az UITP SORT 2 (városi-elővárosi vegyes) mérési ciklus alapján akár 430 kilométeres hatótávot is lehetővé tesz. A többségében a tetőn elhelyezett energiatárolók plug-in és pantográfos eljárással is felölthetők.
A BYD Berlinbe elhozta az izraeli Egged részére épült egyik B13-asát is, amely mivel nem az európai piacra készült, nem a komáromi, hanem a kínai gyártósorok terméke. Az alacsony belépésű járműbe egy 422 kWh-ás LFP akkupakk került, amellyel a jármű a SORT 2 mérések szerint akár 450 kilométert is képes megtenni egyetlen feltöltéssel. A közel-keleti megrendelésre készült kocsit külső visszapillantó tükröket helyettesítő kamerákkal szerelték, s rendelkezik szintén kameraalapú holttérfigyelő rendszerrel is.
A legnagyobb érdeklődésre természetesen a BYD 2020 óta elérhető B12-es modelljének európai viszonyokra adaptált változata tartott számot. A típus legfontosabb műszaki vívmányát a BYD saját fejlesztésű, 157 Wh/kg energiasűrűségű lítium-vasfoszfát (LFP) Blade Battery vontatási akkumulátorainak alkalmazása jelenti. Ezeket az energiatárolókat a gyártó 392 kWh összkapacitásig a padlóba integrálva helyezi el, csak az ennél nagyobb akkukapacitással rendelkező változatok esetében kerülhetnek az akkumodulok a karosszéria végébe, illetve a tetőegységre. A kiállított példányt 491 kWh összkapacitású akkuállománnyal szerelték, amivel a gyártó állítása szerint egészen elképesztő, akár 600 kilométeres hatótáv is lehetséges, a B12-es becsült energiafogyasztása ugyanis mindössze 0,65 kWh/km.
A BYD Blade akkumulátorai nevüket onnan kapták, hogy minden cella prizmás és rendkívül vékony. A Blade akkumulátorcsomagok CtP (cell-to-pack) architektúrát használnak, melynek jóvoltából a cellákat nem kell modulokba rendezni a beépítésük előtt, ezáltal azonos területen akár 50%-kal több cellának jut hely egy Blade akkupakk használatával – így több energia tárolható ugyanabban az akkumulátortérben, miközben az akkumulátor is könnyebbé válik, ráadásul kevesebb alkatrészt is igényel ez a megoldás. A koncepciónak köszönhetően, melynek kidolgozásában jelentőst részt vállaltak a komáromi gyáregység magyar mérnökei is, a jármű 55 000 Nm/fok torziós merevségi értéke 18%-kal haladja meg közvetlen elődjéét, miközben tömegközéppontja 40%-kal alacsonyabbra került. A BYD a „pengeakkumulátorok” legalább 80%-os kapacitását 10 éven át garantálja.
A BYD akkumulátorai egyébként kémiájukból adódóan tűzvédelem szempontjából kiemelkedően biztonságosnak számítanak, egy esetleges cellazárlat esetén sem jellemző rájuk, hogy a visszafordíthatatlan, heves hőtermeléssel járó és gyakorlatilag megfékezhetetlen termikus kifutásnak nevezett állapotba kerüljenek, melynek során a komplett akkumulátorcsomag leégne.
A busz alatt, úgy mint a B18-as és a B13-as esetében is, két darab, egyenként 150 kW csúcsteljesítményű, hajtű tekercselésű kerékagymotort találunk, melyeket a hátsó portálfutóműbe épített a gyártó. A vontatómotorokat alacsony tömeg és zajszint, valamint 90% feletti, akár 95,5%-os hatékonyság jellemzi. A hajtásrendszer része a továbbfejlesztett, hat különböző elektromos részegység (a két kerékagymotor, a kormányszervó, a légkompresszor, egy DC-DC átalakító és egy energiaelosztó) vezérléséért felelős, szilícium-karbid (SiC) félvezető elemeket alkalmazó „6-az-1-ben” kontroller is. Emellett új fejlesztésű a műszerfal is, s kiemelendő újítás az aktív felfüggesztésvezérlő rendszer, amely a jármű hasmagasságának beállítása mellett a valós idejű útviszonyokhoz igazítja a lengéscsillapítók keménységét. Az új villanybusz a legújabb ENSZ-EGB 155, illetve 156 kibervédelmi előírások mellett teljesíti a városi buszokra nem kötelező érvényű, a tetőszilárdságra vonatkozó ENSZ-EGB 66-os borulásvédelmi előírást, valamint a buszokra jelenleg nem kötelező olyan passzív biztonsági követelményeket is, mint a fülke-ütközésbiztonsági ENSZ-EGB 29-es, valamint az elülső aláfutás elleni védelemi ENSZ-EGB 93-as szabvány.