A Közlekedési Múzeum idén negyedik alkalommal rendezi meg az egyre népszerűbb Ikarus MiniFesztet Budapesten, az Északi Járműjavító területén. A 2024. augusztus 23. és 25. között zajló háromnapos esemény az Ikarus örökségét kívánja minél szélesebb körben bemutatni.
A fesztiválon a Közlekedési Múzeum gyűjteményéből származó autóbuszok és egyéb műtárgyak mellett számos vendégjármű is látható lesz. Ezek a járművek az Ikarus történetét és aranykorát idézik fel, bemutatva a márka legikonikusabb busztípusait. Különleges látványosságként a Volánbusz nosztalgiaflottájának két kiemelt darabja is szerepelni fog: a tavaly felújított „Nejlon Piroska” és az idén újjáépített, 200 ezredikként legyártott Ikarus 200-as.
A múzeum tíz járművet állít ki az eseményen, köztük az intézmény nemrégiben felújított 200-as sorozatú buszait, egy 260-ast, egy 256-ost és egy 266-ost. Emellett a múzeum szintén a közelmúltban felújított Ikarus EAG autóbuszai is bemutatkoznak, egy 396-os, egy 397-es, valamint egy csuklós E94G, továbbá egy 211-es, 405-ös és egy szegedi gázüzemű 260-as is jelen lesz a rendezvényen.
A kiállított vendégbuszok között szerepel egy Rába Tr3,5, egy Mávag Tr5, egy Ikarus 60, valamint a Malév festésű Ikarus 55-ös is, de a külsős járművek között a 200-as, a 400-as, valamint a EAG típuscsalád tagja is szép számmal képviseltetik majd magukat a seregszemlén.
..
A múzeum emellett szombaton, 14:30-tól kerekasztal-beszélgetést is szervez, melynek résztvevői László Anna, gépészmérnök, az Ikarus 286-os tervezője, Szedlmajer László, a BKV vezérigazgató-helyettese, Adamis Gábor, az Ikarus egykori vezérigazgató helyettese, Simon Pál, az Ikarus egykori munkatársa, a régi buszok „megmentője” és Lovász György, az Ikarus gyár történetét feldolgozó „Gördülő legendák” című könyv társszerzője.