Kitekintő

Pótkocsis Solaris villanybuszt állított forgalomba a svájci ZVB

Egyes német, osztrák és svájci üzemeltetők flottájában még napjainkban sem számít kuriózumnak a pótkocsis autóbuszok közlekedtetése. Ilyen a 31 ezer fős svájci kisváros, Zug környékén tevékenykedő Zugerland Verkehrsbetriebe AG (ZVB) állami közlekedési társaság is, amelynél a pótkocsis üzem már több mint 70 éves múltra tekint vissza. A pótkocsis, vagy ahogy ott nevezik, a 23 méter hosszú BusZug (magyarul buszvonat) járműszerelvények elsősorban a társaság Menzingen és Oberägeri felé közlekedő járatainak a különlegességei. Ezeken a hegyvidéki vonalakon eddig kizárólag dízelüzemű buszok töltötték be az igásló szerepét, de a társaság villamosítási ütemtervének részeként nemrégiben egy tisztán elektromos hajtású autóbusz is beállt a ZVB pótos flottájába.

A ZVB 2035-ig szeretné elérni, hogy a teljes flottája szén-dioxid kibocsátástól mentesen üzemeljen, és ezt a célkitűzést szakaszosan kívánja elérni a működési és a pénzügyi megvalósíthatóság függvényében. A társaság három darab szóló Solaris Urbino 12 electric, majd 17 darab csuklós Mercedes-Benz eCitaro G beszerzésével lépett a tettek mezejére, a közelmúltban pedig egy újabb villanybusszal bővítette a flottáját. Ezt a járművet a Solaris szállította, és különlegessége, hogy a ZVB kifejezetten a pótkocsis üzem kiszolgálására rendelte.

A személyszállító pótkocsik ritkaságnak számítanak a buszközlekedésben, így ennek megfelelően nem is igazán lehetett találkozni eddig elektromos vontatójárművel a piacon. A ZVB állítása szerint ők az első közlekedési vállalat, amely egy ilyen járműszerelvényt tesztelt és integrált vonalüzemeltetésébe, ám ez nem teljesen fedi a valóságot, ugyanis a cég  13 darab Hess APM 5.6-13 típusú pótkocsiját szállító Hess a svájci Postbusszal együttműködve már végzett próbafutásokat villanybusszal vontatott pótkocsis szerelvénnyel. (A Hess egyébként a német Göppel megszűnése óta az egyetlen gyártó Európában, amely buszokhoz való utasszállító pótkocsikat is készít.)

A ZVB legújabb szerzeményét a vonóhorgon túl, mivel a szerelvény legnagyobb megengedett össztömege eléri a 34 tonnát, egy erősebb vontatómotorral is ellátták, így ezzel a konfigurációval ez az Urbino 12-es a világon az első olyan elektromos jármű, amely menetrend szerinti forgalomban pótkocsis buszként közlekedik. A Solaris vontatójármű és a Hess buszutánfutó párosa együttesen körülbelül 120-130 személy szállítására alkalmas, befogadóképességük tehát közel megegyezik egy csuklós villanybuszéval. A „buszvonat” előnye a ZVG szerint az, hogy rugalmasan és gazdaságosan tud reagálni az adott nap, illetve napszak függvényében változó kapacitásigényre, így nem kell plusz járműveket készenlétben tartani, hogy például csúcsidőn kívül a csuklós buszokat szólóra cseréljék.

00

Címkék