A franciaországi Belfortba tavaly érkeztek meg a város első hidrogén üzemanyagcellás autóbuszai, s a korábbi terveknek megfelelően a közeljövőben további 8 járművel bővül a település hidrogénhajtású állománya. Az első hét kocsit a tavasszal csődbe ment Van Hool szállította, ezek a belga gyártó A-sorozatának 12 méteres változatából kerültek ki, a következő nyolc, ezúttal csuklós példány leszállítására vonatkozó rangos megbízást viszont már a Solaris fogja teljesíteni. A nagyságrendileg 7,5 millió euró értékű flotta várhatóan 2025 második felében csatlakozik az Optymo ernyőszervezet hálózatán közlekedő Van Hool hidrogénbuszokhoz.
A járműveket a régió fuvarozóit felügyelő SMTC (Le Syndicat Mixte des Transports en Commun du Territoire de Belfort) hatóság vásárolja, üzemeltetésükért azonban a Régie des Transports du Territoire de Belfort közlekedési cég fog felelni. A 18 méteres Urbino 18 hydrogen csuklósokba egy 100 kW teljesítményű Ballard FCmove-HD+ üzemanyagcella-modul kerül, amelyhez közbenső tárolóként két, összesen 60,8 kWh összkapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkupakk csatlakozik majd. A hidrogén eltárolásáról öt, egyenként 312 liter, valamint három, darabonként 190 liter össztérfogatú tartályból álló egység felel. A buszok a nyolc speciális, a mellső túlnyúlásban és a B tengely felett elhelyezett kompozit tartályban összesen 51,2 kilogrammnyi hidrogént tudnak majd magukkal cipelni. Ezzel a mennyiséggel a kocsik hatótávolsága az UITP SORT 2 mérések alapján elérheti a 600 kilométert is, valós üzemeltetési körülmények között viszont ez az autonómia jóval kevesebb, a gyártó ígérete szerint „csak” 400 kilométer körül alakul.
A buszokat moduláris hajtáslánccal szerelik, melynek fő elemei a busz farába és a tetőegységre kerülnek, s ezzel, valamint a motorsátor-mentes utastérnek köszönhetően egy tágas és világos utastér kialakítás várja majd az utazókat. A kocsik közvetlen hajtásáról egy 240 kW teljesítményű TSA központi vontatómotor fog gondoskodni. A járműveket a legújabb GSR II előírásoknak és a hozzá tartozó új kiberbiztonsági követelményeknek megfelelve felszerelik többek között komplex homlok-, oldal- és hátfali, radar- és kameraalapú holttérfigyelő és vészfékasszisztens rendszerekkel, éberségfigyelővel, intelligens tempomattal és abroncsnyomás-ellenőrző rendszerrel is. Az üzemeltetést pedig a Solaris saját, telematikai- illetve akkutöltöttségi adatok továbbítása mellett fedélzeti diagnosztikai funkcióval is rendelkező, valósidejű online távdiagnosztikai és felügyeleti eSConnect flottamenedzsment-rendszere fogja segíteni.
Az autóbuszokat egy modulárisan bővíthető, az EDF Group leányvállalata, a Hynamics által telepített hidrogénkút szolgálja ki, amely jelenleg a hét meglévő Van Hool A12-esre van méretezve, ám a csuklósok érkezéséig megduplázzák annak kapacitását. Jelenleg a töltőállomás 1 MW teljesítményű elektrolizáló berendezése napi közel 400 kg hidrogéngáz előállítására alkalmas, ezt bővítenék a közeljövőben duplájára. A töltőállomásnak nincs szénlábnyoma; a hidrogén előállítását végző elektrolizátor működéséhez szükséges energia igazoltan megújuló forrásból, a Mottenberg szélerőműtől érkezik, így az állomás a hidrogén előállításától kezdve annak kiszolgálásig károsanyag-kibocsátás mentesnek minősül. A létesítmény ionkompresszora 495 bar nyomásig képes sűríteni a gázállapotú hidrogént, ezen a nyomáson a rendszer tartályegysége egyidejűleg 570 kg hidrogént tud eltárolni. A jelenlegi rendszer napi energiaigénye, ha a teljes kapacitását kihasználják, közel 30 MWh, ami a későbbiekben 60 MWh -ra bővülne.