Csuklós villanybuszok építésére alkalmas önjáró alvázzal bővíti elektromos termékportfólióját a Mercedes-Benz. A dallamos hangzású eO500UA néven futó platformot a Mercedes-Benz brazil részlege fejleszti, és gyártása is a São Bernardo do Campo-i üzemben zajlik majd. A Caio eMillenium karosszériával bemutatott újdonság hivatalos premierjét az augusztus 6. és 8. között São Paulóban megrendezett LatBus 2024 kiállításon tartották. A gyári és hatósági tesztfutások lezárultát követően az új alvázat tervek szerint Brazílián kívül más latin-amerikai piacokra is exportálják majd, az első szériapéldányokat azonban várhatóan csak 2026-tól szállítják le az ügyfeleknek.
A Mercedes-Benz első csuklós autóbuszokhoz fejlesztett tisztán elektromos hajtású önjáró alváza, amint az a típusjelzésből látható, alapvetően a 2021 augusztusában bemutatott eO500U önjáró alváz csuklós kiadása. Lényeges különbség azonban, hogy a szóló verzióban alkalmazott kerékagymotoros megoldást mellőzve a csuklós változat központi elhelyezésű villanymotorral rendelkezik, ám ennek technikai részleteiről egyelőre nem árult el többet a csillagos márka. A tervezők célja, hogy olyan zéró emissziós járművet hozzanak létre, amely gazdaságilag életképes, azaz üzemeltetése legalább ugyanolyan jövedelmező, mint egy azonos méretű dízelmotoros autóbuszé. A Mercedes-Benz reményei szerint az eO500UA alvázra szerelt csuklós villanybuszoknak a jövőben fontos szerep jut majd a brazil nagyvárosok közösségi közlekedésének elektromos átállásában. Álláspontjuk szerint a villanybuszok térnyeréséhez alapvetően négy fő pillér – technológia, infrastruktúra, finanszírozás, politikai elkötelezettség – megléte szükséges, ezeken azonban egyelőre még van mit fejleszteni a hatalmas dél-amerikai országban.
A főként nagyvárosi felhasználásra szánt, a C-tengely vonaláig alacsonypadlós új műszaki alapra 18 méter körüli hosszúságú csuklós autóbuszok építhetők, a karosszéria kialakításától függően körülbelül 120 fős utaskapacitással. Az alvázhoz járó harmadik generációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid vontatási akkumulátorok (NMC3) ismerősek lehetnek az eCitaro sorozat tagjaiból. Az eO500UA esetén beépíthető összkapacitást egyelőre nem közölték, az egy feltöltéssel várható hatótávot 250 kilométerben adták meg.
Az új alváz már túl van a fejlesztéshez kapcsolódó virtuális szimulációkon, ám a piaci bevezetésig még a gyakorlatban is számos funkcionális és tartóssági teszten kell átesnie. Ennek során a Caio Induscar által készített felépítménnyel rendelkező prototípusokat a gyártó iracemápolisi próbapályáján és São Paulo utcáin is tesztelik majd, de a programban németországi és finnországi próbafutások is szerepelnek – utóbbi helyszíneken főként a biztonsági rendszereket és a fékeket fogják vizsgálni a Daimler Buses helyi partnereinél.
Mindeközben az eO500U típusjelű szóló változatból már jelentősebb mennyiség szolgálja São Paulo utazóközönségét – tavaly decemberig 50 darab készült Brazília legnépesebb metropolisza részére, 2024 végéig pedig további több mint 200 egység legyártásával számolnak -, és az év második felében várhatóan Curitiba, Rio de Janeiro, Belo Horizonte és Vitória közlekedési társaságai is tesztelik majd. Az alapvetően szintén a latin-amerikai piacok számára kifejlesztett alváz helyi előírásokhoz igazított kiviteleit Argentínában és Chilében is forgalmazzák, de várhatóan Mexikóban is bevezetésre kerül, tavaly pedig a brüsszeli Busworld Europe 2023 kiállításon is bemutatták.
Fotók: Mercedes-Benz do Brasil