A Volksbus márka piaci bevezetésének 30. évfordulója alkalmából a héten ünnepséget tartottak a cég Resendében (Rio de Janeiro állam, Brazília) található központjában, ahol először láthatta a sajtó a német-brazil gyártó elektromos hajtású autóbuszokhoz fejlesztett járóképes alvázának első, már gyakorlatilag készre szerelt példányát. Az új gépészeti alap 2024-től lesz elérhető a piacon a karosszériaépítő cégek számára.
A jármű az e-Volksbus nevet kapta, ez azonban még nem a végleges típusjelzés – azt egyelőre nem árulták el -, csak a projekt megnevezése. A műszaki részletek és a főegységek beszállítói egyelőre szintén titkosak, ám Ricardo Alouche, a gyártó Volkswagen Caminhões e Ônibus értékesítési, marketing- és vevőszolgálati alelnöke annyit mégis elmondott, hogy az újdonság nyolc-tizenkét vontatási akkumodullal lesz felszerelhető, hatótávja pedig ettől függően 250-350 kilométer között alakul majd, továbbá hogy mind a mellső, mind pedig a hátsó futómű légrugózású lesz (ez a dél-amerikai piacon nem feltétlenül magától értetődő). Az új alváz egy 1,5 milliárd brazil real (több, mint 104 milliárd forint) értékű beruházás eredménye, amely magában foglalja a Volkswagen e-Delivery elektromos áruterítő teherautó kifejlesztését is.
A vékony kamuflázzsal borított prototípus jól kivehetően Caio Induscar felépítménnyel rendelkezik, de a Volksbus természetesen más karosszálók számára is elérhetővé teszi majd az új alvázat. Az első példány a középperonos BRT-rendszerekhez illeszkedő kivitelben készült, azaz mindkét oldalán rendelkezik utasajtókkal, jobboldalt 2-0-2, baloldalt pedig 0-2-2 elrendezésben. A busz több, mint 80 fő befogadására alkalmas, legnagyobb megengedett össztömege pedig kereken 18 tonna a helyszínről tudósító Transporte Mundial szakportál értesülései szerint. A járművel egyelőre próbafutásokat végeznek a resende-i gyár környékén, valamint tesztpályán és közúton, városi forgalomban is. Az első széria a tervek szerint São Paulo városában áll majd forgalomba.
Az új, moduláris felépítésű elektromos alváz darabonkénti ára az előzetes hírek szerint 2 millió brazil real (átszámítva közel 138,8 millió forint) körül alakul majd, ami nagyjából a háromszorosa egy Euro 6-os minősítésű dízelmotorral szerelt önjáró alvázénak. A jelentős különbséget a lokálisan nullemissziós platform értékének nagy részét kitevő akkumulátorokkal indokolják.
A Volkswagen brazíliai autóbuszos divíziójaként 1993 óta működő Volksbus kizárólag alvázgyártóként tevékenykedik. A járművek felépítményeit jellemzően helyi karosszáló partnerek készítik, de a gyár exportra is termel. A márka napjainkban az összes lehetséges variánst beleszámítva több, mint 50 különböző buszalvázat kínál ügyfeleinek, típusjelölési rendszere megegyezik a konszerntárs MAN szisztémájával, és bár termékeit Európában nem forgalmazzák, 2008 és 2018 között rendszeres résztvevője volt a kétévente tartott hannoveri IAA Nutzfahrzeuge kiállításoknak, ahol jellemzően Marcopolo karosszériás típusokkal képviseltette magát.
Címlapkép: Volkswagen Caminhões e Ônibus