Red Dot Design Award elismerést vehetett át közösen a tavaly szeptemberben bemutatott COBUS Vega repülőtéri apron-busz megalkotásáért a járművet gyártó CaetanoBus, a fejlesztést műszaki megoldásaival segítő Daimler Truck, valamint a jármű formatervét jegyző portugál Almadesign stúdió. Utóbbi cég korábban más CaetanoBus termékek, például az Európa nagy részén főként elektromos és hidrogénhajtású változatban ismert City Gold típuscsalád formavilágának megszületésénél is közreműködött.
A COBUS világszerte ismert repülőtéri apron-buszainak új nemzedékét képviselő, tisztán elektromos hajtású Vega modell prototípusként a tavaly szeptemberi GSE Expo Europe 2022 kiállításon debütált, ám sorozatgyártásba várhatóan csak 2024-től kerül. A jármű jellemzői közé tartozik a moduláris felépítésű, gyorstöltésre is alkalmas vontatási akkumulátorcsomag, az integrált légkondicionáló berendezés és a szerelőajtók könnyű hozzáférhetősége. Bár az akkumulátorok beszállítóját hivatalosan eddig nem nevezték meg, a szakmai cikkekben NMC3-ként hivatkoznak rájuk, ami az Akasol legújabb generációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid energiatárolóinak neve a Daimler Buses szóhasználatában. A COBUS új apron-busza legalább kettő és legfeljebb négy modullal szerelhető fel, így ha következtetésünk helyes, kiviteltől függően 196-392 kWh összkapacitással lehet számolni. Újdonságot jelent a típus ajtókiosztása, egész pontosan az, hogy a karosszéria két oldalán megtalálható szokásos három-három teljes szélességű utasajtón kívül jobboldalt, a busz elejében is jutott hely egy kisebb, egyszárnyú ajtónyílásnak. Ez annak köszönhető, hogy elöl a hagyományos városi autóbuszokból ismert mellső portálfutóművet alkalmaztak a korábbi, teherautókból származó kormányzott, hajtott egység helyett, a busz mozgatását pedig elektromos kerékagymotorokra bízták. Ezzel a befogadóképességet is kategóriaelső szintre növelték, most azonban a jármű formaterve érdemelte ki az egyik legrangosabb szakmai díjat.
A német Haus der Industrieform szövetség által alapított, 1985 és 2000 között Design Innovationen néven futó nemzetközi Red Dot Design díjat 1955 óta osztják ki minden évben. A termékdizájn kategóriában rendszeresen díjaznak autóbuszokat is – tavaly például két holland gyártó terméke is megkapta az elismerést -, de ezen kívül márka- és kommunikációs dizájn, valamint dizájnkoncepció terén is keresik a legjobb alkotásokat. Az idén kitüntetett COBUS Vega kapcsán a szakmai értékelés indoklásában a Red Dot zsűrije kiemelte a jármű környezetbarátságát, alacsony zajszintjét, illetve a kategóriában megszokott normákkal szakító formanyelvét és szokatlan stílusát.
A COBUS jövőbeli húzómodelljének szánt Vega nem csak a neve miatt bízhat abban, hogy szerencsés csillagzat alatt született, és egy felfelé ívelő szakaszban lép be a világpiacra, bár az elektromos reptéri buszok eladásai mostanáig elmaradtak a várakozásoktól. A 2019 decemberében kitört koronavírus-járvány ugyan kétségkívül leginkább a nagy turistabuszok gyártóit viselte meg, a negatív hatásokat a COBUS eladásai is megsínylették, mivel a turizmus és a légi közlekedés visszaesése azzal is járt, hogy a repülőgépek földi kiszolgálását végző cégek is visszafogták a kiadásaikat. A COBUS most úgy számol, hogy az apron-buszok értékesítése 2025-re érheti el újra a közvetlenül a pandémiát megelőző, 2019 évi szintet.
Fotók: Red Dot Design Award/COBUS Industries GmbH