Kitekintő

Red Dot Design díjat nyert az új VDL Citea és az Ebusco 3.0

Kettős holland győzelem született idén a világ legrangosabb formatervezési elismerései közé számító Red Dot Design díj „Product Design” kategóriájában, ahol két innovatív busztípust is kitüntetett a zsűri. A VDL tavaly bemutatott, részben kompozit karosszériás, elektromos hajtású városi modellcsaládja, az alapjaiban megújult Citea sorozat mellett az Ebusco nem kevésbé innovatív típusa, az Ebusco 3.0 villanybusz is szerepel a díjnyertesek listáján. A díjakat hivatalosan a június 20-ai gálán adják át.  

Az esseni Design Zentrum Nordrhein Westfalen által alapított, 2000-ig Design Innovationen néven ismert Red Dot Design díjat 1955-től kezdve ítélik oda három fő kategóriában (termékdizájn, márka és kommunikációs dizájn, illetve dizájnkoncepció). Idén egy 48 tagból álló, összesen 23 országból összegyűlt szakmai zsűri bírálta el a beérkező pályázatokat, amelyek száma idén minden korábbi rekordot megdöntött.

A VDL története során második alkalommal nyerte el a díjat, elsőként a BRT-viszonylatokra szánt VDL Citea SLFA-181 Electric csuklós villanybusz kapta meg a rangos elismerést még 2017-ben. A cég autóbuszainak formaterveit évek óta a holland Modyn stúdió készíti, a VDL tervezőcsapatával fennálló szoros együttműködésüket pedig most ismét nemzetközi siker koronázta. A Citea második generációjának fejlesztése során kezdettől fogva stratégiai jelentőséget tulajdonítottak a dizájnnak, ennek jegyében a formatervezők igyekeztek időtálló és innovatív megjelenést adni a típuscsaládnak.

Az alapoktól kezdve elektromos hajtásrendszer köré tervezett új Citea legfontosabb vívmányait a padlóba integrált vontatási akkumulátorok, az egyetlen darabból álló, kompozit oldalfalak, az intelligens energiamenedzsment, a továbbfejlesztett klímavezérlő rendszer és a kiemelkedően ergonomikus sofőrkörnyezet jelentik. Az öt különböző karosszériával, négyféle hosszváltozatban kínált típus esetében a gyártó nem kevesebb, mint 500-600 kilométeres hatótávolságot ígér egy feltöltéssel, specifikációtól függően, a buszok teljes életciklusa során. A típuscsalád legfontosabb részleteit ebben a cikkünkben mutattuk be korábban. Az új Citeából holland, finn, német, belga és francia üzemeltetők is vásároltak már, a szállításokat idén kezdi meg a VDL.

A 2019-es színre lépésekor a szakmán belül hatalmas feltűnést keltő, a fenékvázat leszámítva teljes egészében kompozit karosszériás Ebusco 3.0 esetében a formatervet a KesselsGranger DesignWorks jegyzi, amely a kezdetektől fogva felelős az Ebusco típusainak esztétikus megjelenéséért. A díjnyertes típus legfőbb stílusbeli jellemzőiként a kiemelkedően tágas, ezáltal jó utazási élményt kínáló belső teret, az opcióként rendelhető panoráma üvegtetőt, és a nagyméretű oldalablakokat emelte ki a gyártó. A karosszéria alakját a szénszálas erősítésű függőleges vázelemek görbülete határozza meg, az ívelt oldalfalak és a homlokfal stílusa az alkotók elgondolása szerint kihangsúlyozza a könnyűszerkezetes autóbusz repülőgépek által inspirált, dinamikus karakterét. A hátul apró spoilerben végződő, körbefutó tetőparavánt igyekeztek a lehető legalacsonyabbra tervezni, amit a tetőn elhelyezett gépészeti komponensek számának minimumra csökkentésével sikerült is elérni a karosszéria nagy részén. Ezen kívül kiemelt figyelmet fordítottak az ajtószárnyak illeszkedésére és a minél keskenyebb, pontosabb illesztési hézagok megvalósítására is.

Címlapkép: VDL Bus & Coach

Címkék