Néhány napja a Barcelonában megrendezett UITP tömegközlekedési csúcstalálkozón mutatkozott be hivatalosan is a Daimler Truck régóta várt újdonsága, a hidrogén hatótávolság-növelővel szerelt Mercedes-Benz eCitaro G. Amint azt a típusról készült bemutató írásunkban is részleteztük, ez nem egy tipikus hidrogénbusz, ugyanis a modell egy kisebb teljesítményű üzemanyagcellát használ, ami elsősorban a vontatóakkumulátorok töltésére szolgál. Az eCitaro G fuel cell bemutatásakor elhangzott az is, hogy a Mercedes-Benz egy újabb megbízást kapott a hidrogén hatótávbővítős újdonságára; ezúttal a bolzanói Società Bus Servizi D`Area (SASA) rendelt 9 csuklós példányt a zéró emissziós típusból.
A SASA az első hidrogénhajtású autóbuszait 2013 év végén állította forgalomba, akkor a Mercedes-Benz 5 darabot szállított a hidrogénhajtás terén tett korábbi próbálkozásának eredményeként megszületett tüzelőanyagcellás Citaro FuelCELL-Hybrid típusból. Az 5 darab, Ballard üzemanyagcellával felszerelt, alapvetően hidrogénhajtású Citaro a Clean Hydrogen in European Cities európai uniós projekt részeként került beszerzésre, s azóta is közlekedik a városban. S bár a buszok üzemeltetése óriási költségekkel járt – a dízelbuszokoz képest hatszor annyiba került -, Bolzano mégis úgy döntött, hogy csatlakozva az uniós finanszírozású JIVE projekthez, újabb hidrogénhajtású buszokat vásárol. A projekt keretében 2021 tavaszán 12 darab Solaris Urbino 12 hydrogen érkezett a városba. Az üzemeltető szerint ezen járművek a technológiai fejlődésnek köszönhetően a korábban beszerzett Citarókhoz képest már jóval olcsóbban üzemeltethetők, de még így is háromszor annyiba kerül a közlekedtetésük, mint egy hagyományos dízelbuszé.
A SASA tavaly újabb pályázatot hirdetett hidrogénbuszok beszerzésére, ami ezúttal 5 darab szóló és 9 darab csuklós jármű vásárlására vonatkozott. A két részből álló közbeszerzésben a szóló kocsik szállítási jogát az olaszországi Industria Italiana Autobus (IIA) nyerte el, amely 5 darab CaetanoBus H2.City Gold hidrogénbuszt szállít a busztársaságnak a CaetanoBusszal tavaly aláírt kereskedelmi megállapodás részeként, a tender 18 méteres buszokra kiírt szakaszát pedig, a Solarist maga mögé utasítva, az EvoBus nyerte az eCitaro G fuel cell típusával, amelyet 2023 márciusában 7 napon keresztül teszteltek a dél-tiroli régióban. Mindkét tendernyertes modellben a Toyota második generációs, 60 kW csúcsteljesítményű, protoncsere-membrános (PEM) TFCM2-F-60 hidrogén tüzelőanyag-cellája adja hidrogénhajtás lelkét.
A hatótávbővítős eCitarók 2023 vége és 2024 elje között érkeznek meg rendeltetési helyükre. A buszokat elővárosi vonalakra szánja az üzemeltető, várhatóan Merano és Bolzano közötti vonalakon közlekednek majd.
A Daimler Buses újdonságának sorozatgyártása még ebben a hónapban megkezdődik a gyártó mannheimi gyártósorain. Az első ügyféljárművek a Rhein-Neckar-Verkehr GmbH társaság részére készülnek majd.