Március 1-től 19-ig egy dízelüzemű Isuzu Citibus demóbuszt tesztel a BKV Zrt. a fővárosi 27-es és 39-es vonalakon. A jármű a maga 9,5 méteres hosszával hiánypótló lehetne a cég flottájában, a midikategória ugyanis már-már mumusnak számít a Budapesten – elég csak a rövidebb Ikarus 405-ösökre és a leváltásukat kísérő mizériára gondolni, ám rajtuk is túltesz a 2016-ban forgalomba állított elektromos hajtású Modulo C68 E széria, amelyből már több példányt is selejtezni kellett.
Számos olyan viszonylat van Budapesten, ahol elég lenne midibuszokat közlekedtetni a teljes méretű szóló típusok helyett, ám mivel előbbiekből a fővárosi cégnek nincs elég, ez csak alkalomszerűen lehetséges, ráadásul a meglévő flotta nagy részét leköti, hogy a budai Várba jelenleg csak midibuszok mehetnek fel (azok is csak bizonyos tengelyterhelésig). Ezen problémán segíthetne a most tesztelt Isuzu Citibus típus is, bár valószínűsíthető, hogy konkrét beszerzés előkészítése helyett sokkal inkább figyelemfelhívó céllal bocsátja a BKV rendelkezésére a demóbuszt a hazai forgalmazó. A közel három hetes tesztfutás alatt a jármű a kelenföldi autóbuszgarázs vendégszeretetét élvezi, így a dél-budai üzemegység által kiszolgált midibuszos vonalakon bukkan majd fel: március 1. és 4., illetve 11. és 19. között a 27-es, március 5-től 10-ig pedig a 39-es járaton lehet majd találkozni vele.
A tesztbusz a viszonylag rövid karosszéria (9515 mm) ellenére három utasajtóval rendelkezik 1-2-1 elrendezésben, ám a 17,5″-os futóművek miatt (ilyen méretű portálfutómű híján) az alacsonypadlós szakasz csak a második ajtó vonaláig tart, vagyis alacsony belépésű (low entry) konstrukcióról van szó. Az összesen 62 fős befogadóképességű fedélzeten 24 utasülés található, a további 37 álló személy mellett egy kerekesszékes utas szállítása is biztosított. A busz mozgatásáról Euro 6-os emissziós normának megfelelő négyhengeres, 4,5 literes, 213 lóerős (157 kW) Cummins ISB4.5 E6 210B erőforrás gondoskodik, amelynek legfeljebb 760 Nm nyomatékát 6+1 fokozatú Allison T280R automataváltó továbbítja a hátsó kerekek felé.
A tesztjármű mozgása és menetrendje a BudapestGO utazástervező online térképes felületén is követhető lesz, ugyanakkor a korábbi évek gyakorlatától eltérően a vele való utazás nem lesz ingyenes – a busz a normál BKK-díjszabás szerint vehető igénybe. A próbafutás ideje alatt a BKV számít az utazóközönség véleményére is: a társaság a bkv@bkv.hu e-mail címre várja a visszajelzéseket a típussal kapcsolatban, elmondásuk szerint főként az utasülések számával és elhelyezkedésével, a közlekedőfolyosó méretével, a kapaszkodók mennyiségével, illetve az általános komfortérzettel és a jármű megjelenésével, esztétikumával kapcsolatos meglátásokra kíváncsiak.
Az Anadolu Isuzu nagyobbik városi midibusza egyébként nem teljesen ismeretlen a magyar utazóközönség számára: a főként szülőföldjén, Törökországban népszerű költséghatékony típusból idehaza a Volánbusz üzemeltet öt darab 2015-ös évjáratú példányt, ebből négyet Hódmezővásárhelyen, az ötödiket pedig Monoron. A dél-alföldi városban közlekedő kocsikat – amely két éve a helyi közszolgáltató kilétét övező vitákkal került be a buszos hírekbe – értesüléseink szerint viszonylag alacsony rendelkezésre állás jellemzi, részben a nehézkes alkatrészellátás miatt, amin valószínűleg segíthetne, ha a típus esetleg nagyobb számban elterjedne az országban.
FRISSÍTÉS
A BKV március 6-án közleményben tudatta portálunkkal, hogy az autóbusz a tesztüzem során a továbbiakban ingyenesen igénybe vehető.
Fotók: BKV Zrt.