A 28 darab szóló kivitelű MAN Lion’s City 12C után a napokban megérkeztek Veszprémbe a V-Busz Közlekedési Kft. összesen 42 autóbuszból álló, vadonatúj flottájának 18 méter hosszú csuklós tagjai is. A fennmaradó 14 járművet két ütemben, szerdán, illetve csütörtökön vette át a közlekedési cég, és egy részükkel már utasforgalomban is találkozhattak a helyiek. A teljes kontingens beérkezésével a V-Busz az ország jelenlegi legkorszerűbb közforgalmú járműparkjával vághat neki a 2022-es évnek, ráadásul jövő tavasszal további öt darab MAN Lion’s City 12 E villanybusz is érkezik a királynék városába.
December közepén a V-Busz invitálására még az utazóközönség előtt kipróbálhattuk a püspöklila veszprémi flotta egyik szóló tagját. Akkor még csak az állomány 12 méteres tagjainak többsége ékezett meg a társasághoz, azóta viszont a maradék nyolc szóló autóbuszt, valamint a 14 darab csuklós Lion’s City 18C-t is leszállította az MAN Truck & Bus hazai képviselete. A szóló járművek a TAF-800-tól TAF-827-ig, a csuklósok pedig a megkezdett sort folytatva a TAF-828-tól TAF-841-ig tartó rendszámmezőt kapták.
A 18 060 mm hosszú csuklós autóbuszokba szóló társaikhoz hasonlóan 900 kg saját tömegű, hathengeres, 9 literes MAN D1556 LOH dízelmotor került, azzal a különbséggel, hogy amíg a 12 méteres kocsik ennek az erőforrásnak a 280 lóerő (206 kW) teljesítményű, maximálisan 1200 Nm nyomatékot leadó változatát kapták, addig a csuklósok pilótái 330 lóerővel (243 kW) és 1400 Nm csúcsnyomatékkal gazdálkodhatnak – ugyanezzel a motorral próbálhattuk ki novemberben a hazánkba érkezett MAN Lion’s Intercity LE demóbuszokat is. A hajtáslánc a csuklósokban is egy kisfeszültségű, 48 V-on üzemelő, főként rásegítő funkciót ellátó ún. lágyhibrid (mild hybrid) modullal egészül ki. A motor és a sebességváltó közé beépített 12 kW teljesítményű, robusztus és kopásmentes villanymotorból, valamint a tetőn elhelyezett, UltraCap fantázianevű szuperkondenzátoros energiatároló egységből álló rendszer elsődleges feladata a belső égésű motor terhelésének csökkentése – a korábban átadott szóló kocsikhoz hasonlóan a csuklósok sem képesek tisztán elektromos üzemmódban haladni, még átmeneti jelleggel sem. A 15 960 kg saját-, és 30 000 kg megengedett legnagyobb össztömegű csuklósok mozgatásáról szintén a Voith négyfokozatú automata sebességváltója gondoskodik, ám a szóló kocsikban alkalmazott DIWA 854.6 típusjelű egység helyett ezúttal a nagyobb motornyomatékhoz igazodó DIWA 864.6 kivitel került beépítésre.
A járművek 156 főnek tudnak helyet biztosítani fedélzetükön, ebből 41 az ülő-, 115 pedig az állóhelyek száma. A specifikáció nagyon hasonló a szóló kocsikéhoz, a csuklósok felszereltségében ugyanúgy megtalálható a forgalomfigyelő-, és tolatókamarával kiegészített biztonsági kamerarendszer. Az utastájékoztatásról a HC Lineartól származó, fedélzeti OBU-vezérelt audiovizuális rendszer gondoskodik, amely egy front-, egy jobb oldali, valamint egy kisebb hátfali LED-táblából, továbbá két színes beltéri LCD-monitorból áll. Az utastér évszaknak megfelelő hőmérsékletéért Valeo (Spheros) REVO típusú klímaberendezés, illetve Spheros Thermo 350 fűtőkészülék felel.
Fotók: Garamvölgyi Gergely