A Münchner Verkehrsgesellschaft mbH (MVG) a Stuttgarter Straßenbahnen AG depójában történt tűzeset után döntött arról még október elején, hogy a raktártűz tényleges okának tisztázásáig elővigyázatosságból ideiglenesen leállítja a nagy energiasűrűségű, lítium-metál-polimer (LMP) akkupakkal szerelt csuklós eCitaróit. A stuttgarti incidens során 25 autóbusz vált a tűz martalékává. A lángok az eddigi vizsgálatok szerint a közlekedési cég LMP akkumulátorcsomaggal ellátott csuklós eCitarójának töltése közben csaphattak fel, a tüzet feltehetően a túlmelegedett akkumulátorok okozhatták. Bár a vizsgálatok a stuttgarti garázstűz kapcsán még korántsem zárultak le, sőt akár hónapokig is eltarthatnak, az MVG néhány napja mégis azt a döntést hozta, hogy a 10 érintett kocsiból 9-et ismét forgalomba helyez.
A járművek alig három hét kényszerpihenő után a múlt héten térhettek vissza az utasforgalomba. Az MVG a járművek forgalomba helyezése kapcsán kiadott közleményében kiemeli, hogy a Daimler szerint az elővigyázatosságból leállított autóbuszoknál kizárható az akkumulátorok túlmelegedésének veszélye, ezért gyártói jóváhagyással ismét üzembe helyezik őket. A cég tájékoztatása szerint az idén érkezett 8 csuklós eCitarót a Daimler tavaszi visszahívásával összefüggésben – bár az nem érintette őket – egyébként is korábban már dokumentáltan ellenőrizték, akkor semmilyen hibát nem talált a gyártó.
A közlekedési társaság 10 csuklós eCitarójából 9 példány állhatott forgalomba a 100-as, valamint 58/68-as jelzésű viszonylatokon, egy példány viszont továbbra is a garázsban maradt. A Daimler tavasszal 30 darab már átadott lítium-metál-polimer akkupakkal szerelt Mercedes-Benz eCitaro visszahívását rendelte el a Bolloré- gyártmányú energiatárolók cellamoduljainak esetleges szigetelési hibája miatt. A visszahívási kampány akkor két tavaly decemberben átadott müncheni eCitaro G-t érintett, ezek közül az egyiket azóta sem vehette újra birtokba a müncheni utazóközönség.
A lítium-metál-polimer akkumulátor technikáról annyit érdemes tudni, hogy az LMP energiatároló egység négy ultravékony laminált rétegből épül fel, ami nem tartalmaz folyadék halmazállapotú elektrolitot. Ez a megoldás számos előnnyel rendelkezik a hagyományos lítium-ion akkumulátorokkal szemben: többek között magasabb az egységnyi térfogatra és tömegre eső energiakapacitása, nem tartalmaz sem kobaltot, sem nikkelt, kiszámíthatóbb és stabilabb töltési és kisütési jellemzőkkel rendelkezik, valamint nagyságrendekkel hosszabb élettartamot is kínál, mint az eddig használt akkumulátorok. Mindazonáltal az ilyen energiatárolóknak megvannak a hátrányai is: mivel az LMP akkumulátorok nem tolerálják a nagy töltési teljesítményt, azaz nem villámtölthetők, így az autóbuszok feltöltése kizárólag hagyományos plug-in csatlakozón keresztül történhet, továbbá a magas üzemi hőmérséklet miatt az akkumulátorokat folyamatosan fűteni kell, még akkor is, amikor a járműveket épp nem használják, mert máskülönben az akkuk lemerülnének. Továbbá bármennyire is furcsán hangzik a stuttgarti tűzeset árnyékában, az LMP-technológia tűzbiztonság szempontjából is kedvezőbb.
A stuttgarti tűzvész után öt héttel még mindig folynak a vizsgálatok, de a szakembereknek nehéz dolga van, mivel az intenzív hőfejlődés miatt alig maradtak használható nyomok. Csupán annyit lehet tudni, hogy a tűz a cég egy LMP-akkus eCitarójának tetején keletkezett, ahol az energiatárolók is találhatók. A szakértők szerint ez műszaki hibára enged következtetni, azonban azt még nem tudni, hogy pontosan miért gyulladtak ki az akkumulátorok. Egyes feltételezések szerint a meghibásodott töltőberendezés okozta a tüzet. Az autóbuszt még csak néhány napja sikerült kivontatni a leégett csarnokból, így átfogóbb vizsgálatoknak csak ezután tudják alávetni a jármű maradványait.
Címlapkép: Alexander Migl