Kitekintő

Több mint 1 éve nem sikerül újra üzembe helyezni a RATP 148 darabos elektromos Bluebus flottáját

A francia állami tulajdonú RATP (Régie Autonome des Transports Parisiens) multinacionális közlekedési társaság még tavaly áprilisban küldte kényszerpihenőre már csak 148 járműből álló Bolloré Bluebus 5SE flottáját, miután rövid időn belül a vállalat két ilyen típusú elektromos autóbusza is teljesen kiégett a francia fővárosban. A Bolloré cégcsoport saját lítium-metál-polimer (LMP) akkupakkjával szerelt autóbuszokat a mai napig nem helyezték újra forgalomba, s a RATP vezérigazgatója szerint addig ez nem is fog megtörténni, míg nem teljesülnek a társaság által elvárt biztonsági garanciák.

A közlekedési cég első embere szerint – aki nyilvánosan is üzent a buszokat gyártó francia Bolloré BlueSolution-nek – a járműtüzeket kiváltó hibát a mai napig nem sikerült megnyugtatóan beazonosítani, s mindaddig amíg a RATP nem kap garanciát arra, hogy az incidens nem történik meg újra, a járművek továbbra is parkolópályán maradnak. Emellett a cég részéről egy komoly összegű kártérítési igény is megfogalmazódott, de az erről szóló tárgyalások még korántsem jutottak eredményre. A vezérigazgató ezzel kapcsolatosan megjegyezte, ha nem sikerül a gyártóval megegyezni, jogi úton fogják érvényesíteni követelésüket.

A Bolloré a tűzesetekkel összefüggésben tavaly júliusban visszarendelte a 2020 októbere és 2022 januárja között legyártott lítium-metál-polimer akkus BlueBusait, valamint ezen időszak alatt értékesített, 650 V névleges feszültségű IT3 típusjelű LMP akkumoduljait is. S, bár korábban a Bolloré elnök-vezérigazgatója, Cyrille Bolloré úgy nyilatkozott, hogy a vizsgálatok szerint a járműtüzeket valószínűleg nem egy „elektrokémiai hiba”, hanem egy elektronikai alkatrész helytelen beszerelése, vagy az akkumenedzsment BMS szoftver meghibásodása okozhatta, a visszahívásból viszont tavaly mégis arra lehetett következtetni, hogy cellazárlat miatt éghettek ki a RATP Bluebus villanybuszai. A visszarendelés okaként akkor a gyártó ugyanis az energiatárolók cellái közötti mylar szeparátor fóliaréteg nem megfelelő elhelyezését adta meg, ami akár rövidzárlatot is okozhat az cellamodulokon belül.

Ez a hiba egyébként ismerős lehet a korábbi eCitaro  visszahívások kapcsán is, ugyanis a Bluebusok fedélzetén gyakorlatilag ugyanaz a nagy energiasűrűségű Bolloré lítium-metál-polimer akkumulátorpakk található, ami opcióként a Mercedes-Benz eCitaro típushoz is rendelhető, és amely 2021-ben azzal került be a hírekbe, hogy cellamoduljainak esetleges szigetelési hibája miatt a német gyártó 30, már átadott villanybuszának visszahívását volt kénytelen elrendelni. A visszahívásra akkor nem konkrét üzemeltetői hibaesetek miatt, hanem elővigyázatosságból került sor, ugyanis a Mercedes-Benz mannheimi gyárában még 2021 februárjában kigyulladt egy szintén  LMP akkumulátortechnikával szerelt eCitaro. A gyártó szakemberei a káresemény kivizsgálása során azt állapították meg, hogy az egyik nagyfeszültségű akkumulátor, pontosabban azon belül is a cellamodulok szigetelési hibája miatt bekövetkezett rövidzárlat okozhatta a tüzet.

Címkék