A Münchner Verkehrsgesellschaft mbH (MVG) a legutóbbi, a Stuttgarter Straßenbahnen AG (SSB) buszgarázsában történt tűzeset után úgy döntött, hogy ideiglenesen visszahívja az utasforgalomból a megévő 8 darab Mercedes-Benz eCitaro G típusú elektromos csuklós autóbuszát. A stuttgarti közlekedési vállalat depójában szeptember 30-án, az esti órákban keletkezett tűzben 25 autóbusz semmisült meg. A lángok az előzetes vizsgálatok szerint egy elektromos autóbusz töltése közben csaphattak fel. A stuttgarti eset idén már a harmadik olyan incidens volt Németországban, melyben olyan depókban keletkezett tűz, ahol villanybuszt is töltöttek. Áprilisban Düsseldorfban 38, júliusban pedig a hannoveri Üstra telephelyén 9 autóbusz, köztük 5 darab vadonatúj eCitaro vált a tűz martalékává. Az MVG a legutóbbi tűzeset okának végleges tisztázásáig leállítja eCitaróit, ugyanis helyi sajtóértesülések szerint egy, az év elején átadott eCitaro kaphatott lángra az SSB garázsában.
A közlekedési vállalat pénteki közleménye szerint a nagy energiasűrűségű, lítium-metál-polimer akkupakkal szerelt autóbuszokat elővigyázatosságból állították le. Az intézkedés csak a csuklós eCitarókra vonatkozik, és az is csak egyelőre addig, amíg a hatóságok meg nem állapítják a stuttgarti raktártűz tényleges okát.
Ingo Wortmann, az MVG ügyvezető igazgatója elmondta:
Számunkra a biztonság mindig az első, ezért úgy döntöttünk, hogy elővigyázatosságból leállítjuk a járműveket, amíg részletes információk nem állnak rendelkezésre a stuttgarti tűzről.
Az eddigi vizsgálatok szerint a tüzet egy villanybusz töltése okozhatta, legalábbis erre engednek következtetni a komplexum tűzjelző rendszerének és hőmérséklet-érzékelőinek adatai. A düsseldorfi tűzeset kapcsán a hatóságok nem tudták egyértelműen megállapítani, hogy mi miatt csaphattak fel a lángok. A szakértők abban egyetértettek, hogy műszaki hiba váltotta ki a tüzet, ám annak kiterjedése és a hatalmas pusztítás miatt nem jelenthető ki biztosan, hogy azt elektromos buszok okozták volna. Hannoverben pedig még jelenleg is tart a tűzvizsgálati eljárás, ott az elektromos autóbuszok a júliusi tűzvész után várhatóan november első napjaiban térhetnek vissza az utasforgalomba. Mindhárom esetben az anyagi kár forintra átszámolva milliárdos nagyságrendű.
A mostani már nem az első alkalom, hogy az MVG arra kényszerül, hogy leállítsa csuklós eCitaróit. A Daimler Buses idén év elején összesen 30, már átadott lítium-metál-polimer (LMP) akkupakkal szerelt Mercedes-Benz villanybusz visszahívását rendelte el az energiatárolók cellamoduljainak esetleges szigetelési hibája miatt, ami a gyártó korábbi közlése szerint akár rövidzárlatot is okozhatott volna az akkumulátor modulokon belül. A Daimler tavaszi visszahívási kampánya akkor még csak két átadott müncheni eCitaro G-t érintett.
A járművek visszahívására akkor nem konkrét üzemeltetői hibaesetek miatt, hanem elővigyázatosságból került sor, a Mercedes-Benz mannheimi gyárában ugyanis még február elején kigyulladt egy szintén LMP akkumulátortechnikával szerelt eCitaro. A gyártó szakemberei a káresemény kivizsgálása során azt állapították meg, hogy az egyik nagyfeszültségű akkumulátor, pontosabban azon belül is a cellamodulok szigetelési hibája miatt bekövetkezett rövidzárlat okozhatta a tüzet. A Daimler Buses ezután rendelte el az LMP energiatárolóval szerelt autóbuszainak haladéktalan leállítását és az érintett kocsik átvizsgálását, illetve szükség szerinti javítását is.
Címlapkép: MVG