Újabb, kifejezetten exportra szánt taggal gyarapodott az Alexander Dennis (ADL) egyszintes városi típuscsaládja. A népszerű Enviro200-as sorozat az új-zélandi vásárlók számára 2017 júniusa óta háromtengelyes változatban is elérhető, ám ezt a kivitelt eddig kizárólag belső égésű motorral kínálta a brit buszgyártó. A termékpaletta mostanra kibővült az Enviro200EV XLB nevű tisztán elektromos változattal, amelynek első példánya a szigetország legnagyobb városában, Aucklandben kezdi meg próbaköreit az Auckland Transport társaság egyes viszonylatain.

Kívülről szinte csak a tetőparaván – na meg a rikító sárga matricázás – árulkodik az elektromos hajtásról
Az Alexander Dennis odahaza kínált, kéttengelyes villanybuszaihoz hasonlóan ezúttal is a kínai BYD szolgáltatja a technikai alapokat, járóképes alváz formájában. A típusjelzésben szereplő XLB kiegészítés a brit gyártó nevezéktanában megszokott módon az extrahosszú felépítményre utal – mindazonáltal az Enviro200EV legnyúlánkabb változata sem számít kimondott óriásnak a maga kategóriájában. A nyújtott verzió hossza mindössze 12,6 méter, ami önmagában még nem indokolná a háromtengelyes kialakítást – ennél lényegesen hosszabb buszokat készítenek kéttengelyes kivitelben is -, az új-zélandi előírások viszont honorálják az ebből fakadó alacsonyabb tengelyterhelést, így a jármű kedvezőbb besorolás alá esik az úthasználati díjak szempontjából.
A típus első példányának leszállítását augusztus 18-án jelentette be az Alexander Dennis és a BYD. A kimondottan a szigetország követelményeire szabott alacsony belépésű, 2-2-0 ajtókiosztású, lokális emisszió nélküli demóbusz összesen 78 utas szállítására alkalmas – ez a számadat szintén inkább a kéttengelyes szóló villanybuszokra jellemző -, ezen belül 36 ülőhellyel és két kerekesszékes-férőhellyel rendelkezik. Utóbbiak közvetlenül a mellső tengely mögött, kétoldalt helyezkednek el, és a nálunk megszokottól eltérően az első ajtón át közelíthetők meg, kézi működtetésű rámpa segítségével.

Hamisítatlan ADL-hangulat uralkodik az utastérben – és némi sötétség a hátsó szekcióban az ablakhiány miatt
A frissen átadott prototípus aucklandi tesztprogramját a Mercury Energy energiaipari vállalat támogatja, a próbafutás elsődleges célja tapasztalatszerzés a villanybuszok üzemeltetésével és járulékos költségeivel kapcsolatban a későbbi beszerzések megalapozásához. A demókocsi technikai jellemzőiről, így az akkukapacitásról sem közöltek konkrét adatokat a felek, bár mivel a buszban a BYD hajtásrendszere dolgozik, szinte biztosra mondható, hogy lítium-vasfoszfát (LFP) kémián alapuló energiatárolókról van szó.

Balról jobbra: Tony Moore, az ADL új-zélandi kirendeltségének ügyvezetője, Steve Zahorodny és Darek Koper, az Auckland Transport képviselői
Új-Zéland vezetése 2035-re szeretné elérni az ország autóbuszparkjának teljes dekarbonizációját, ebből pedig az ADL is szeretné kivenni a maga részét. A délkelet-ázsiai térség részben a történelemből adódóan is hagyományosan fontos szerepet tölt be a brit gyártó exportjában, Új-Zélandra is több alkalommal szállítottak már villanybuszokat – Aucklandbe először 2018-ban -, igaz, kéttengelyes változatban. Ezek összesítve mára egymilliónál is több utaskilométernél tartanak a szigetországban, ennek során 1000 tonnát meghaladó mértékben csökkentették a helyi CO2-kibocsátást. Hozzájuk hasonlóan megrendelés esetén az új háromtengelyeseket is helyben, az ADL új-zélandi partnerénél, a Kiwi Bus Builders üzemében szerelik majd össze, a buszokhoz az ADL gyári csapata teljes körű műszaki támogatást és alkatrészellátást biztosít. Helyi specialitásról lévén szó, a háromtengelyes kiadást várhatóan továbbra sem hozzák Európába, az a jövőben is az új-zélandi üzemeltetők kiváltsága marad. A témához kapcsolódó hír, hogy 2022-től licenc alapján Ausztráliában, a Nexport cégnél is készülnek majd BYD-ADL Enviro200EV villanybuszok az ottani piacra.
Fotók: Alexander Dennis Ltd.