Amint azt már korábban megírtuk, pénteken Sopronban is elindult az elektromobilitás megismerését és népszerűsítését célzó Zöld Busz Demonstrációs Mintaprojekt, melynek részeként egy tisztán elektromos hajtású BYD eBus állt forgalomba a városban. A komáromi összeszerelésű elektromos autóbusz egy hónapon keresztül, egészen augusztus 6-ig bizonyíthat majd a leghűségesebb város helyi viszonylatain. Sopron Szolnokhoz hasonlóan az eredeti felállás szerint nem szerepelt a 9 állomásos demonstrációs szakaszban, a város utólag kapcsolódott be a villanybuszok gyakorlati kipróbálását szolgáló kezdeményezésbe, miután a kormány nemrég a további tesztfutások finanszírozásának biztosítására 400 millió forinttal megemelte a Zöld Busz Demonstrációs Mintaprojekt eredetileg 800 milliós költségvetését.
A korábban Budapestet is megjárt 12 méteres K9UB kivitelű bemutatóbusszal a keddi nap kivételével minden nap találkozhatnak majd a soproniak, s a már bevett gyakorlat szerint a tesztfutás ideje alatt díjmentesen lehet a jármű fedélzetén utazni. A négyhetes tesztprogram során a protokoll szerint hetente kétszer 200 kilométert, háromszor 150 kilométert, egyszer pedig 100 kilométert kell majd minimálisan megtennie naponta. Ezt követelményt az autóbusz várhatóan gond nélkül tudja majd teljeseíteni, hiszen a gyártó ígérete szerint a villanybusz hatótávolsága 100%-os töltöttséggel elérheti az akár 300 kilométert is. Mindez persze függ az felhasználási körülményektől, az időjárástól, az útviszonyoktól illetve a segédberendezések használatától is. A tapasztalatok szerint a sopronihoz hasonló földrajzi adottságokkal megáldott városokban hatékonyabban és gazdaságosabban tudnak üzemelni az ilyen meghajtású járművek a rekuperatív fékezések nagyobb aránya miatt – lejtmenetben gyakori fékezések alkalmával a regeneratív fékrendszernek köszönhetően villamos energia nyerhető vissza, amely az akkumulátorok töltésére fordítódik.
A soproni tesztbuszba egy lítium-vasfoszfát (LiFePO4) kémiát használó 348 kWh összkapacitású akkumulátorcsomag került. Az energiatárolók feltöltése hagyományos plug-in töltőberendezéssel történik a Volánbusz soproni telephelyén. Ez a művelet alig több, mint 3,5 órát vesz igénybe.
A teljes hosszban alacsonypadlós, 65 fő befogadására alkalmas jármű fedélzetén igényes, fahatású padlóburkolat, szálcsiszolt kapaszkodók, valamint 22 darab fix rögzítésű “vandálbiztos” utasülés – melyekből 5 padlószinten található – fogadja az utazókat. A 2-2-2 ajtóképletű autóbuszt elöl bolygó-, középen és hátul pedig lengő-toló mechanikájú utasajtókkal szerelték. Az autóbuszban a menetirány szerinti bal- és jobb oldalon egyaránt kialakításra kerül egy-egy peronrész a kerekesszékkel vagy babakocsival utazók számára.
A BYD villanybusz a Volánbusz üzemeltetésében állt szolgálatba, s a tesztüzem során az 1, 2, 3, 6, 7, 10, 12, 20 és 78-as jelzésű viszonylatokon tűnik majd fel. A Volánbusz a soproni önkormányzattal nemrégiben megújított közszolgáltatási szerződésének keretében vállalta, hogy 2022 végéig 5 darab új, szóló, alacsonypadlós, légkondicionált, környezetkímélő, dízelüzemű, 2026 végéig pedig további 5 darab alternatív meghajtású – várhatóan elektromos – autóbuszt állít majd forgalomba.
Címlapkép: Zöld Busz Projektiroda, fotók: Sopronmedia