Kitekintő

Szellőzést segítő esőfogót kínál városi buszaihoz a Mitsubishi Fuso

Egyszerű, de hatékony és praktikus megoldást kínál az autóbuszok utastéri szellőzésének elősegítésére a Mitsubishi Fuso. A koronavírus terjedését a buszgyártók többnyire szűrőrendszerek beépítésével és antimikrobiális bevonatok alkalmazásával, valamint távolsági típusok esetében többé-kevésbé ízléses kivitelű térelválasztó paravánokkal igyekeznek megakadályozni, ezeket hivatott kiegészíteni a japán gyártó fejlesztése. A beltér szellőztetése ugyanis legegyszerűbben és leghatékonyabban a nyitott oldalablakokon át oldható meg – ott azonban beeshet az eső, ami Japán egyes vidékein meglehetősen gyakori vendégnek számít.

Az alapötlet nem mondható igazán újnak, elvégre a személyautók ablakaira felhelyezhető műanyag terelőelemekhez hasonló megoldásról van szó – csak éppen festett fémlemezből készítve és függőlegesen pozicionálva. A városi-elővárosi Aero Star típuscsaládba tartozó autóbuszok oldalablakainak első, illetve hátsó részére rögzíthető terelőelemek megakadályozzák, hogy menet közben az esővíz a nyitott ablakokon át bejusson az utastérbe, így azok még rossz időben is nyitva maradhatnak anélkül, hogy az utasok eláznának odabent – ezáltal biztosítva a megfelelő mértékű szellőzést esős időjárás esetén is. Az apró tartozék a gyakorlatban hasznosabb, mint amilyennek első ránézésre tűnik, Japánban ugyanis hamarosan kezdetét veszi az esős évszak, az autóbuszok zárt utasterében uralkodó fülledt, párás levegő pedig nagyban elősegíti a vírus terjedését, ezért fontos, hogy a minél nagyobb fokú légcsere érdekében az oldalablakok a lehető legtöbbet maradhassanak nyitva. A gyártó mérései szerint a „szélterelővel” felszerelt buszok nyitható ablakfelületein kétoldalt 10-10 cm-es szabad nyílást hagyva a teljes utastér 4 perc alatt átszellőztethető még esős időben is.

A kétoldali fekete terelőelemek egy gyári demóbusz oldalablakára felhelyezve

Az új járművekhez extraként rendelhető, de utólagosan minden korábban gyártott Mitsubishi Fuso Aero Star autóbuszra is felszerelhető kiegészítőből a tavaly júliusi bevezetés óta már több, mint 6000 készletet adtak el a gyártó elmondása szerint. Az üzemeltetői visszajelzések kimondottan pozitívak, különösen az esős és a hóviharoknak kitett régiókban veszik hasznát a szolgáltatók. A gyártó ezért a járvány elleni védekezés jegyében általánosan javasolja a Windvisor néven futó esőfogók alkalmazását, amely szerintük hamarosan megszokott látvány lesz a Japánban közlekedő városi buszokon – annál is inkább, mivel mostanra a szigetországban már a pandémia negyedik hulláma is felütötte a fejét.

Fotók: Mitsubishi Fuso

Címkék