Február elején átadták a Turis Silva magántársaság részére Brazília legelső CNG-vel, azaz sűrített földgázzal hajtott turistabuszát. A maga nemében újdonságot jelentő járművet természetesen a dél-amerikai ország első számú buszgyártója, a Marcopolo karosszálta, a technikai alapok pedig a Scania katalógusából származnak.
A klímatudatos üzemeltetők az utóbbi időben a távolsági buszos szegmensben is keresik a környezetszennyezőnek kikiáltott dízelmotort kiváltó alternatív megoldásokat, ám mivel a városi buszoknál többé-kevésbé befutónak látszó akkumulátoros elektromos hajtás itt egyelőre kevésbé életképes, átmeneti megoldásként a különféle gázüzemű hajtásmódokkal való próbálkozás figyelhető meg. Erre az európai piacon is találunk példát – kontinensünkön nemrég az Irizar jelentette be, hogy a jövőben szintén a Scania által biztosított gépészeti platformra építve készít majd CNG-, illetve LNG-hajtású kiviteleket egyes intercity, illetve turista modelljeiből, de a svédek saját lobogó alatt is kínálnak gázüzemű távolsági típusokat, amelyeket az esetenként nem elhanyagolható kompromisszumok ellenére is piacképes terméknek tartanak.
A Brazília első CNG-hajtású turistabuszaként frissen átadott, akadálymentesített kivitelű kéttengelyes Marcopolo Paradiso 1050 G7 kívülről a megszólalásig hasonlít hétköznapi társaira, egyedül az A-tengely mögött kétoldalt húzódó szellőzőnyílások árulkodnak a különleges hajtásmódról. A busz a farmotoros Scania K320 4×2 alváz némileg átalakított változatára épül, a CNG-tartályokat ugyanis – szám szerint nyolcat – a szokásostól eltérően nem a tetőn, hanem a padló alá, a mellső tengely mögött húzódó két kereszttartó közé helyezték el, keresztirányban beépítve. A gyári sajtóanyag mindössze 300 kilométeres hatótávot említ, ami szerénynek tűnik egy távolsági buszhoz, még akkor is, ha a CNG-tartályok újratöltése nem vesz igénybe annyi időt, mint a nullára merült vontatási akkumulátoroké. Igény esetén több tartállyal felszerelt változat is kérhető, bár ilyenkor a hatósugár növelése a csomagtér rovására megy. A busz hátuljába beépített 9,3 literes, 320 lóerő (235 kW) teljesítményű Scania erőforrás a hagyományos CNG-n kívül biometánnal, vagy akár a kettő tetszőleges arányú keverékével is képes működni.
A Turis Silva megrendelésére gyártott konkrét autóbusz – amely a Gerdau acélipari cég charqueadasi gyárának dolgozóit szállítja majd szerződéses járatként, naponta 190 kilométert teljesítve – 44 utasnak kínál ülőhelyet. A felszereltségi listán a kategóriában elvárt kényelmi tételek mellett, mint a légkondicionáló, a közel fekvő helyzetbe állítható utasülések, a toalett, a WiFi, az egyéni USB-töltőpontok és az utasok szórakoztatását szolgáló audio-videorendszer, megtalálható a Marcopolo BioSafe csomag is. Ez többek között UV-C fénnyel fertőtlenített légkondicionálót és mosdót, az ajtónál elhelyezett kézfertőtlenítő-gél adagolót és antimikrobiális anyaggal bevont függönyöket foglal magába – hasonló rendszereket egyébként a távolsági buszpiacon érdekelt európai gyártók (Daimler Buses, Irizar, Van Hool stb.) is kidolgoztak az elmúlt év során a koronavírus-járvány hatásaira reagálva.
A Scania brazil kirendeltsége a jövőben nem csak a charterjáratokat üzemeltető magánszektor, hanem a nagyobb flottával rendelkező közszolgáltatók megrendeléseire is számít a CNG-üzemű távolsági buszok kapcsán. Reményeik szerint az alacsonyabb károsanyag-kibocsátás és zajterhelés mellett a kedvezőbbnek ígért üzemeltetési költségek is vonzóvá teszik majd a potenciális megrendelők számára a hajtásmódot, amelynek elterjedését a bővülő töltési infrastruktúra is elősegítheti. A 31 éve a piacon lévő, Porto Alegre-i székhelyű, elsősorban Brazília déli részén szolgáltató Turis Silva társaság flottájában jelenleg 54 darab Scania gépészetre épülő autóbusz szolgál. A családi vállalkozás alapítója és tulajdonosa, Jaime José da Silva szerint a jövőben további gázüzemű autóbuszok beszerzését tervezik, mivel elmondása szerint a szolgáltatást megrendelő szerződéses partnereik részéről folyamatosan növekszik az igény a fenntartható, zöld közlekedési megoldások iránt.
Fotók: Marcopolo