Amint az várható volt, komoly gazdasági visszaeséssel zárta 2020 első negyedévét a Volvo buszgyártó divíziója. Az átadott autóbuszok száma 22%-kal csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest, a tavaly március végéig kiszállított 2019 darab autóbusszal szemben az idei év első három hónapjában csak 1570 új Volvo emblémás autóbusz gördült az utakra világszerte. A vállalat nettó árbevétele 24%-kal, 475,3 millió euróra apadt, a buszos ágazat pedig összességében 129 millió svéd korona veszteséget termelt.
A járművek értékesítéséből származó bevétel ennél is nagyobb arányban, több, mint 30%-kal esett, amit csak kis mértékben ellensúlyoz a szolgáltatások terén elért 5%-os növekedés. A Volvo három legfontosabb piacán (Európa, Észak- és Dél-Amerika) egyaránt jelentősen csökkent az első negyedévi bevétel (rendre 33, 21 illetve 73%-kal), csak a svédek szempontjából kisebb jelentőségű ázsiai, afrikai és óceániai piacokon sikerült bővülést elérni. Mindez összességében -2,5%-os üzemeltetési haszonkulcsot eredményezett – egy évvel korábban a Volvo még +4,3%-os értékről számolt be az év azonos időszakában.
A legnagyobb keresletcsökkenést a cég turistabuszai szenvedték el, mivel a turizmust és a belőle élő vállalkozások jelentős részét gyakorlatilag tönkretette a COVID-19 okozta krízishelyzet, ami a tavalyi dél-amerikai rekordszállítások után jelentős visszaesésként jelentkezik a Volvo pénzügyi statisztikáiban. A városi buszok szegmense kevésbé érezte meg a világjárvány hatását, a Volvo számításai szerint a közeljövőben is ez a tendencia érvényesül majd.
Korábban megírtuk, hogy a Volvo legnagyobb európai autóbuszgyára, a lengyelországi Wrocławban található üzem gyakorlatilag leállás nélkül vészelte át a legkritikusabb időszakot, a svédországi Boråsban található, a cég járóképes alvázaiért felelős gyáregység viszont a termelés átmeneti felfüggesztése mellett döntött. Mivel a Volvo eladásainak igen jelentős részét teszik ki a független karosszáló cégek számára biztosított önjáró autóbusz-alvázak, ennek is lényeges szerepe lehet a visszaesésben.

A városi buszok egyelőre megúszták a komolyabb visszaesést, bár az alvázgyártás akadozott a gyárleállások miatt
Bizakodásra ad okot, hogy a 2753 darabos beérkező rendelésállomány még így is 14%-os növekedést jelent az egy évvel korábbi 2422 darabos értékhez képest. Ez főként a még a járvány berobbanása előtti dél-amerikai és skandináv megrendeléseknek köszönhető, de a mérleg nyelvét alighanem a februárban tető alá hozott, opciókkal együtt kereken 500 darabos new york-i Nova Bus üzlet billentette a pozitív oldalra. Kérdés persze, hogy a pandémia egyik epicentrumává váló New Yorkban végül hány autóbuszt hívnak majd le az összesen 335 darabos opciós mennyiségből.

A rendeléseken nagyot lendített a Volvo tulajdonát képező Nova Bus new york-i tendergyőzelme, bár a jól hangzó darabszám nagy részét az opció teszi ki
Természetesen nem csak a Volvo eladásait érinti érzékenyen az egész világon végigsöprő ragály: a svédekhez hasonlóan a Daimler AG haszonjárműves ágazata is súlyos, 20%-os visszaesést könyvelhetett el az első negyedév végén.
Fotók: Volvo Buses
Ne maradjon le a legfrissebb buszos hírekről, kövessen minket Facebookon is!