A tervek szerint 2024-ig a teljes meglévő autóbusz-flottáját lecseréli Felső-Ausztria tartomány székhelye, a 191 ezer lakosú Linz városa. Az Ausztria harmadik legnépesebb városának közösségi közlekedését lebonyolító Linz Linien GmbH legutóbb 2007 és 2012 között tartott nagy arányú flottafrissítést, akkor 74 darab csuklós és 14 darab szóló, sűrített földgáz (CNG) üzemű Mercedes-Benz Citaro érkezett a városba.
A legutóbbi flottacsere után 7 évvel a Linz Linien GmbH anyavállalata, a Linz AG időszerűnek látta az újabb frissítést, ezért tavaly közbeszerzési eljárást indított 88 darab dízel-elektromos hibrid autóbusz beszerzésére. A pályázat 76 darab csuklós és 12 darab szóló autóbusz beszerzését irányozta elő, emellett a kiírás egy 60 darabos opciós mennyiség lehívásának lehetőséget is magába foglalta. A tendert végül az MAN Truck & Bus AG nyerte el. A buszok szervizelését egy 12 éves átfogó karbantartási szerződés keretében az MAN Truck & Bus osztrák képviseletének ansfeldeni központjában végzik majd.
Az oroszlános flotta első tagja (igaz, fél éves késéssel), egy MAN Lion’s City 18 EfficientHybrid csuklós autóbusz hétfőn meg is érkezett a megrendelőhöz. A teljes, 88 darabos széria leszállítását 2024-ig kell teljesítenie a német óriáscégnek. A 60 darabos opciós mennyiség lehívásával egyelőre nem élt a Linz AG. Az autóbuszokban napjainkban már alapvetőnek számító légkondicionáló mellett fedélzeti WiFi hálózat és mobil eszközök töltésére alkalmas USB-csatlakozók, piros műbőr borítású utasülések és rozsdamentes, szálcsiszolt kapaszkodók is szolgálják majd a városi utazóközönség kényelmét, a gépkocsivezető biztonságáról pedig zárt vezetőtér gondoskodik.
A környezettudatosság jegyében a szóló buszok 9 literes, 280 lóerős (206 kW), MAN D1556 LOH12 típusú, illetve a csuklósok 330 lóerős (243 kW) MAN D1556 LOH11 típusjelű dízelmotorjait MAN EfficientHybrid hajtásrendszerrel egészítették ki – ez gyakorlatilag egy kisfeszültségű, 48 volton üzemelő rásegítő, úgynevezett gyenge (mild) hibrid hajtást jelent. A rendszer nagy vonalakban egy, a motor és a sebességváltó közé beépített 12 kW teljesítményű, robusztus és kopásmentes villanymotorból, valamint a tetőn elhelyezett, UltraCap nevű szuperkondenzátoros energiatároló egységből áll. A forgattyústengely-indítógenerátor toló üzemmódban, vagy fékezéskor generátorként működik, egyéb esetben pedig indítómotorként. A rendszer által biztosított, városban nagyon hasznos start-stop funkciónak és a regeneratív fékezésnek köszönhetően akár 16%-os fogyasztáscsökkentés is elérhető a gyártó szerint.
Címlapkép: LINZ AG / fotokerschi