A világszinten is a villanybusz-gyártás élvonalába tartozó, típusaival Ecuadortól Japánig jelen lévő BYD Komáromban működő magyarországi részlege 100 százalékos kapacitáskihasználtsággal fut neki az új esztendőnek. Földrészünkön már több, mint 10 országban, mintegy 60 városban közlekednek a BYD elektromos buszai; első megrendelésüket 2013-ban, Hollandiából kapták, a komplett buszok terén jelenleg Svédország számít a vállalat legfontosabb felvevőpiacának az öreg kontinensen. Jelenleg is ezen két ország megrendeléseinek egy részét teljesítik a hazai üzemben.
Globális jelenlét
A vállalat terjeszkedési stratégiájának fontos eleme a kisebb, helyi gyártóbázisok kiépítése. Ennek jegyében a BYD buszos divíziója Kína mellett jelenleg az USA-ban, Brazíliában, Indiában, Franciaországban, valamint nem mellesleg Magyarországon, Komáromban rendelkezik gyártókapacitással, Ecuadorban pedig jelenleg is építés alatt áll a kínai cégóriás helyi összeszerelő üzeme.
A folyamatos nyugat-európai megrendelések, és az ebből fakadó jelentős lekötött gyártáskapacitás ellenére az üzemben szorítottak termelési kapacitást annak a 10 darab elektromos autóbusznak is, amelyek megvásárlásáról még augusztus végén kötött megállapodást Pécs vezetése a BYD Europe értékesítési vezetőjével, miután a kínai gyártó nyerte el az autóbuszok beszerzésére vonatkozó közbeszerzési eljárást. Úgy tudjuk, a pécsi villanybuszok főelemei már úton vannak Kínából KD-szettek formájában, megérkezésük után pedig hamarosan megkezdődhet a komplett karosszériák összeállítása és azok készre szerelése Komáromban. A pécsi megrendeléssel a BYD első alkalommal jelenik meg komolyabb darabszámban járműveivel Közép-Európában.

Pécsre az aktuális BYD kínálat húzómodellje fog érkezni, a kereken 12 méteres, a BYD eBus sorozat K9U kódjelű kivitele
A kéttengelyes, háromajtós kialakítású, alacsonypadlós, 64 utas szállítására alkalmas járművek a BYD saját fejlesztésű, nagy kapacitású lítium-vasfoszfát akkumulátorcsomagjának köszönhetően egy feltöltéssel akár 300 kilométert is képesek lesznek megtenni. Az elkészült buszokat várhatóan 2020 áprilisáig adják át leendő üzemeltetőjüknek, a pécsi Tüke Busz Zrt.-nek. A 10 darab autóbusz éves futásteljesítménye a tervek szerint eléri majd a 900 ezer hasznos kocsikilométert, ami az üzemeltető teljes éves üzemi távolságának 10 százalékát teszi ki. A környezetbarát járműveket, valamint az üzemeltetésükhöz szükséges töltő- és szervizállomást az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP) keretében korábban elnyert 1,7 milliárd forintos fejlesztési forrás segítségével szerzi be a baranyai város.

A magyarországi bázis jelenlegi gyártókapacitása a két műszakos munkarend bevezetésével szükség esetén akár meg is duplázható
A magyarországi bázis jelenlegi gyártókapacitása mintegy 200 komplett autóbusz évente (a komáromi gyár ezen kívül járóképes buszalvázakat is készít a brit piacra), ami a következő évre gyakorlatilag 100 százalékosan ki is lesz használva. A BYD komáromi üzemének is jut munka abból az összesen 259 darabos villanybusz-megrendelésből, amelyet a Keolis Nederland BV társasággal, a Keolis holland leányvállalatával kötött meg a kínai buszgyártó még december elején. A flotta tagjainak többsége, pontosan 206 kocsi, a BYD legnépszerűbb modelljéből, az eBus széria 12 méteres szóló verziójából kerül majd ki – ezek egy része, várhatóan 50 százalékuk, Magyarországon fog készülni. A komáromi termelés eddig kizárólag a 12 méteres szóló típus (K9 sorozat) gyártására korlátozódott, de nincs kizárva, hogy 2020-ban kibővülhet a 18 méteres csuklós változat (K11) gyártásával is.

A komáromi gyáregységben a termelés rugalmassága lehetővé teszi a teljes városi eBus család gyártását, beleértve a 8,7 méteres midi- (K7U) és a 18 méter hosszú csuklós (K11) verziót, vagy akár az eCoach (C9) távolsági modellt is (Fotó: BYD)
Az elektromos buszok folyamatosan bővülő mezőnyében a BYD a jelek szerint kontinensünkön is megtalálta a számítását: a cég az elsők között jelent meg zéró emissziós típusaival az európai piacon, így ma már közel ezer eladott villanybusszal (ebbe beleértendők a jelenleg gyártás alatt álló, már megrendelt járművek is) büszkélkedhet Európában, amivel jelenleg piacvezetőnek számít a kontinensen. A BYD buszgyártó divíziójának termékei Svédország mellett Norvégiában, Hollandiában, Dániában, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában (továbbá járóképes alváz formájában Nagy-Britanniában), sőt, immár egy busz erejéig Magyarországon, Salgótarjánban is megtalálhatók, hamarosan pedig Pécsen is megjelennek. Az európai megrendelések ugyanakkor még mindig csak szerény kis töredékét teszik ki a BYD globális eladásainak: világszinten idén januárban adták át az ötvenezredik elektromos autóbuszukat.
