Screenshot 20250608 110909 LinkedIn
Kitekintő

Már több mint 2000 zéróemissziós autóbusz közlekedik a brit főváros útjain

Újabb mérföldkőhöz érkezett a londoni közösségi közlekedés, 2025 júniusának elején ugyanis forgalomba állt a város kétezredik zéróemissziós autóbusza. A Transport for London (TfL) közlése szerint ezzel a brit főváros rendelkezik Nyugat-Európa legnagyobb ilyen jellegű – tisztán elektromos és hidrogénüzemű – közösségi közlekedési járműflottájával, amely mára több mint 2000 darab nulla kibocsátású járműből áll.

A brit főváros zéróemissziós buszflottájának bővítése 2016-ban mindössze 30 járművel indult, ám a városvezetés határozott környezetvédelmi célkitűzéseinek köszönhetően az állomány azóta több mint hatvanötszörösére nőtt. A jelenlegi adatok szerint a TfL által üzemeltetett mintegy 8776 autóbusz közül több mint 1980 tisztán akkumulátoros-elektromos, további 20 pedig hidrogén-üzemanyagcellás meghajtással működik, így a teljes flotta körülbelül 23%-a üzemel ezekkel a technológiákkal.

transport uk london bus route 306

A növekedés ütemét jól jelzi, hogy a TfL által megbízott alvállalkozók 2021 óta kizárólag zéróemissziós – jellemzően akkumulátoros elektromos – autóbuszokat szereznek be új járműbeszerzéseik során. A hosszú távú cél egy teljesen nulla kibocsátású járműpark kialakítása 2030-ra, amely szorosan illeszkedik London átfogó klímastratégiájához és a közlekedési ágazat karbonsemlegességi törekvéseihez.

481078931 634025555666654 449987187574788359 n2

A kétezredik jármű a dél-londoni 337-es járaton állt forgalomba, amely Clapham Junction és Richmond között közlekedik, és immár teljes egészében Wrightbus Electroliner típusú elektromos autóbuszokkal üzemel. A viszonylatra 12 darab új jármű érkezett, amelyek 10 perces követési idővel szolgálják ki az utasokat. A TfL adatai szerint jelenleg 107 autóbuszjárat közlekedik teljes egészében zéróemissziós járművekkel, további 30 viszonylat pedig részlegesen lett átalakítva, tehát vegyes hibrid- és elektromos üzemű járművek közlekednek rajtuk.

A flotta zöldítése mellett London buszhálózatának fejlesztése is zajlik. A TfL célja, hogy 2025 végéig 25 kilométer új buszsávot létesítsen, ezzel gyorsabb és megbízhatóbb szolgáltatást biztosítva. Emellett megújulnak az átszállási csomópontok és a buszmegállók, valamint fejlesztik az utastájékoztató rendszereket is.

Alexander Dennis Enviro400EV for Arriva London credit image to Kristian Lake 2 1

A járműpark korszerűsítését a kínálati oldal bővítése is kiegészíti. 2023-ban indult útjára a Superloop, egy tíz expresszjáratból álló új hálózat, amely külső kerületek vasútállomásait, kórházait és közlekedési csomópontjait köti össze. A Superloop évente több mint 6 millió kilométerrel növeli a hálózat összesített teljesítményét. Az adatok szerint az utazások csaknem fele valamilyen más közösségi közlekedési eszközre történő átszállással történik. A hálózat további bővítése már folyamatban van, társadalmi egyeztetés alatt áll további két újabb Superloop viszonylat bevezetése. Emellett a Superloop sikerére építve a TfL új expresszjárat bevezetését is vizsgálja. A tervezett „Bakerloop” a Waterloo–Elephant & Castle–Lewisham útvonalon közlekedne, felszíni alternatívát kínálva a Bakerloo metróvonal tervezett meghosszabbításához.

A nagyszabású zöld flottacsereprogram nemcsak környezetvédelmi szempontból jelentős, hanem a brit gazdaság szempontjából is kiemelt hatással bír. Mivel az Egyesült Királyságban az éves új autóbusz-megrendelések harmadát–felét a londoni beszerzések teszik ki, a TfL flottájának villamosítása érdemben támogatja a brit buszipar megerősödését, a termelési kapacitások bővítését és az ágazati foglalkoztatás növelését is. A projekt részeként eddig több mint 3000 új munkahely jött létre közvetlenül az autóbuszgyártásban és -karbantartásban, míg az ellátási láncokban további 7200 munkahely kapcsolódik ehhez az iparághoz.

Larbert 10 scaled 1200x0 c default

A járművek üzemeltetéséhez elengedhetetlen az elektromos infrastruktúra megfelelő fejlesztése is. A töltőberendezések döntő többségét a TfL alvállalkozásában működő közlekedési cégek telephelyein telepítik, ugyanakkor egyes kulcsfontosságú helyszíneken – például végállomásokon vagy forgalmas csomópontoknál – további töltési lehetőségeket kell kialakítani, például áramszedős gyorstöltők és kapcsolódó alállomások formájában. A töltőhálózat kiépítésének alapvető feltétele a buszdepók villamos teljesítményének növelése, ami sok esetben az érintett körzet elektromos hálózatának mélyreható korszerűsítését is szükségessé teszi.

Címkék