Május 24-én immár másodjára került megrendezésre az ArrivaBus Kft. járművezetőinek ügyességi versenye. Az eseménynek ezúttal a társaság Bogáncs utcai telephelye adott otthont, ahol egy teljes napot felölelő, több feladatból álló szakmai megmérettetés várta a résztvevőket. A rendezvényre portálunk is meghívást kapott, így személyesen követhettük nyomon a verseny lebonyolítását és hangulatát.
Több mint fél év telt el azóta, hogy megrendezésre került az első „Szedd alá! – Ki az ArrivaBus legjobb járművezetője?” című ügyességi verseny, amely rendkívül kedvező fogadtatásban részesült a vállalaton belül. A pozitív visszajelzések és az első verseny tapasztalatai alapján idén tavasszal ismét visszatért a program, ám ezúttal – a hamarosan érkező elektromos BYD autóbuszok miatt átépítés alatt álló Andor utcai garázs helyett – az észak-pesti régiót kiszolgáló Bogáncs utcai telephely adott otthont az eseménynek. A verseny iránti érdeklődés minden várakozást felülmúlt: több mint ötvenen jelezték részvételi szándékukat. A jelentkezés ezúttal is önkéntes alapon történt, de a tavalyi évhez képest enyhébb feltételek mellett: a jelentkezőknek legalább 2024 vége óta az Arriva állományában kellett lenniük, valamint nem szerepelhettek köztük olyan járművezetők, akik az elmúlt két negyedév során saját hibás eseményt okoztak. A szakmai feltételek teljesítését követően a túljelentkezés miatt sorsolás döntött a végleges mezőnyről – egy átlátható, élő videós sorsolás keretében. Az így kialakult 30 fős névsorból végül 27-en jelentek meg a versenyen. A társaság mindhárom telephelye (Andor, Bogáncs és Szállító utca) képviseltette magát, sőt, a mezőnyben most először női járművezetők is indultak, a résztvevők 10%-a hölgy volt. Emellett a versenyzők 20%-át olyan kollégák alkották, akik D kategóriás jogosítványukat már az Arriva saját autósiskolájában, a Buszjogsiban szerezték meg, és azóta is a társaság autóbuszvezetőiként dolgoznak.
Tavaly októberben az ArrivaBus egyik szóló kivitelű Mercedes-Benz Citaro C2 autóbuszának volánja mögött mérhették össze tudásukat a jelentkezők, az idei év első „Szedd alá” megmérettetésének járműveként viszont egy MAN Lion’s City szolgált. Az ügyességi verseny délelőtti felvonása egy különösen látványos szem-kéz koordinációs gyakorlattal indult: a versenyzőknek az ablakon kinyúlva, egy teniszütőn egyensúlyozva kellett négy kislabdát A pontból B pontba eljuttatniuk. A két állomás nem egy vonalban helyezkedett el, így kormányozni, sőt, sok esetben tolatni is kellett, miközben a másik kézben stabilan tartani kellett az ütőt a labdákkal. A második feladat egy klasszikus szlalompályával indult: a versenyzőknek 11 méterenként elhelyezett bóják között kellett végighaladniuk, miközben a buszon „technikai személyzet” (valójában egy szándékosan zavaró szereplő) tartózkodott, akinek a feladata az volt, hogy kérdésekkel, megjegyzésekkel vagy akár zavaró bekiabálásokkal folyamatosan kizökkentse a járművezetőt. A feladat nehézségi fokát tovább növelte, hogy az utolsó négy bóján minden versenyző számára egyedi, előre kiosztott KRESZ-táblák voltak kihelyezve. Ezeket menet közben kellett felismerni és megjegyezni, majd a célban egy kérdőíven visszaadni. Ezt követte egy rövid, szűk autóbuszöbölbe történő beállás, ahol az ajtónyitás után megmérték a jármű B-tengelyének távolságát a szegélytől. A következő gyakorlat egy centiméter pontosságú szűk folyosós áthaladás volt, amelynél a bóják közti távolság alig haladta meg a jármű szélességét – itt különösen fontos volt a türelem és a finom kormánykezelés. Az utolsó próbát egy hátratolatás jelentette, amely során a busz hátuljával pontosan egy oszlopra helyezett labdát kellett legurítani.
A délutáni feladatsor négy kreatív és látványos próbából állt, amelyek nem csupán a járművezetői szakma összetettségét tükrözték, hanem kifejezett élményt kínáltak a közönség számára is. Az első feladat során a versenyzőknek sípszóra kellett kiszállniuk a vezetőfülkéből, majd a versenybíróktól átvett tízdarabos jegytömbből három érvényes példányt kellett kiválasztaniuk. A tömbben szándékosan elhelyezett fiktív jegyek – például „örökjegy”, diákigazolvány, vagy egy kitalált nyugdíjas bérlet – kiszűrése alapos figyelmet és megfontoltságot is igényelt. A kiválasztott három érvényes jegyet három különböző érvényesítő készüléken kellett szabályosan kezelni, amelynek elvégzése után egy kerekesszék felvétele volt a feladat: a rámpát leengedve kellett a járműre tolni, benne négy labdával, majd szakszerűen rögzíteni, úgy, hogy a kellékek a záró sípszóig a helyükön maradjanak. A mozgó kihívások közül a harmadik egy célmegállás volt, a busz harmadik utasajtajának közepére ragasztott jelzést kellett egy 2250 mm hosszú földi mérce középvonalára igazítani. Végül egy céltalálati feladat zárta a sort, a jármű homlokfalára rögzített lánc végét kellett pontosan a talajon kijelölt, koncentrikus körökkel határolt céltábla közepére pozicionálni.
A nap végén Huber Csaba győzelmével zárult a megmérettetés, aki rendkívül szoros küzdelemben, mindössze öt másodperces előnnyel végzett az első helyen. A második helyet Székely Ádám érdemelte ki, míg a dobogó harmadik fokára Schachniger István állhatott fel. A tavaszi esemény ezzel méltó lezárást kapott, a legjobbak pedig hamarosan akár nemzetközi porondon is bizonyíthatnak, hiszen a tervek szerint az Arriva közép-európai vállalatainak járművezetői között is megrendezésre kerül a verseny.
