Az április végén, az MAN Truck & Bus hazai képviseletének győzelmével lezárult elektromos midibusztender eredményhirdetését követően újabb kaposvári járműbeszerzési eljárás zárult le: döntés született ugyanis a város szóló és csuklós kivitelű akkumulátoros villanybuszokra kiírt tenderén is. A korábbi beszámolónknak megfelelően a versenyben az MAN Truck & Bus hazai képviselete mellett a BYD Europe vett részt – a közbeszerzést végül utóbbi nyerte, közel egymilliárd forinttal kedvezőbb ajánlattal.
A pályázat 10 darab háromajtós, 12 méter hosszú szóló, valamint 3 darab négyajtós, csuklós kivitelű, teljes hosszban alacsonypadlós elektromos városi autóbusz szállítására vonatkozott, amelyhez opcionálisan további 3 szóló és 1 csuklós jármű lehívásának lehetősége is társult. Az eljárásban mindkét ajánlattevő – a BYD Europe B.V. és az MAN Kamion és Busz Kereskedelmi Kft. is – érvényes ajánlatot nyújtott be. A kínai gyártó összesen nettó 3,696 milliárd forintos ajánlati árral pályázott az alap- és az opciós mennyiség együttes szállítására, míg az MAN ajánlata közel nettó 4,662 milliárd forintra rúgott, így árban számottevő, közel egymilliárd forintos különbség alakult ki a két ajánlat között. Az ajánlatkérő nyolc értékelési szempont alapján, a legjobb ár-érték arány elve szerint pontozta a beérkezett pályázatokat, a BYD így 966,65 pontot ért el, míg az MAN ajánlata 738,95 pontot kapott – a tendergyőzelem és vele a járművek szállításának joga ennek megfelelően a kínai gyártó magyarországi képviseletéhez került.
A döntés szempontjából kiemelten fontos tényező volt a teljes ajánlati ár, amely a járművek szállításán túl a forgalomirányítási és utastájékoztató rendszerbe való integrációt, valamint a járművezetők és karbantartók oktatását is magában foglalta. A műszaki tartalom elemzése alapján a BYD több lényeges paraméter tekintetében is kedvezőbb ajánlatot tudott benyújtani. A kínai gyártó által megajánlott, padlóba integrált akkumulátorokkal szerelt BYD eBus B12 szóló típus UITP SORT 2 mérési ciklus alapján mért hatótávolsága 633 kilométer, a csuklós, 18,75 méter hosszú B19-es típusé pedig 566 kilométer – szemben az MAN által kínált 513, illetve 458 kilométeres értékekkel. Az ülőhelyek száma – a fix és lehajtható férőhelyeket is beleszámítva – a BYD esetében szóló járművenként 37, csuklós kivitelek esetében pedig 46 volt, míg a rivális német gyártó ugyanezekre 33, illetve 45 ülőhelyet vállalt.
A jótállási vállalások területén szintén a BYD bizonyult előnyösebbnek, ajánlatuk 96 hónap általános, 180 hónap vázszerkezeti és 180 hónap akkumulátorjótállást tartalmazott, az MAN ezekre rendre 84, 144 és 122 hónapot ajánlott. Az összesített pontozásból egyértelműen kiderült, hogy a BYD ajánlata nemcsak pénzügyi szempontból volt versenyképesebb, de a műszaki paraméterek vonatkozásában is kedvezőbb értékeket kínált – így a közbeszerzési eljárás nyerteseként a kínai gyártó magyarországi képviselete került kihirdetésre.
A projekt finanszírozása 100%-ban az IKOP Plusz program támogatásával valósul meg, a szükséges forrás korábbi információk szerint már rendelkezésre áll. A szerződéskötésre a kötelező jogorvoslati moratóriumot követően, legkorábban 2025. június 9-én kerülhet sor.
